Importanta medicatiei

Scrie răspuns
floringligor
Mesaje: 29
Membru din: Vin Iul 06, 2012 10:22 am

Re: Importanta medicatiei

Mesaj de floringligor »

Nu m-am restras intr-un colt al mintii (nu stiu daca tu ai ajuns la concluzia asta sau ti-a fost sugerata de cineva, dar in fine). De fapt insasi terapia te duce, in final, daca o intelegi ce vrea sa spuna, la detasament fata de gandurile tale anxioase, chiar daca continui sa le mai ai. O conceptie de genul: "Ah ce bine! Au trecut 3 saptamani si nu am mai avut ganduri anxioase" e total nerealista. Atunci (in opinia mea) poti spune ca esti liber, cand in ciuda lor, tu traiesti asa cum vrei tu, nu cum vor ele. Toti oamenii au ganduri anxioase din cand in cand. Inainte de a avea probleme cu anxietatea (cand erai OK), vrei sa spui ca erai atat de bine echipata mental astfel incat anxietatea nu era o problema (nu te chinuia)? Cu alte cuvinte, erai atat de bine inarmata in lupta asta si erai super-pregatita astfel incat anxietatea nici macar nu indraznea sa-ti dea tarcoale? Pun pariu ca nici macar nu bagai in seama gandurile anxioase care iti veneau in minte probabil zilnic...Pur si simplu le considerai doar ganduri trecatoare.
iulia29
Mesaje: 11
Membru din: Mie Aug 19, 2015 6:10 pm

Re: Importanta medicatiei

Mesaj de iulia29 »

Nu mi-a sugerat nimeni. Concluzia am tras-o singura. Asta intelesesem.
Da, ai dreptate cu ce zici... dar am stat si m-am gandit si parca toata viata am fost "anxioasa"... sunt convinsa ca am avut in trecut ganduri de genul asta (cand eram OK), dar nu le-am lasat sa puna stapanire pe mine, ca acum...
Multumesc
Invingator
Mesaje: 3
Membru din: Mie Apr 20, 2016 12:47 am

Re: Importanta medicatiei

Mesaj de Invingator »

Buna am 40 de ani Mihaela ma numesc am anxietate cu atacuri de panica am inceput psihoterapia cu Irina am avut 2 sedinte sunt f utile dar daca nu dorm o noapte starile mai ales de panica sunt f greu de suportat a doua zi ca ma intreb ca de ce nu dorm sunt f agitata incerc acuma sa tot recitesc toate pastilutele sa le decatastrofez dar tot timpul imi fuge gandul ca nu am sa imi mai revin niciodata mentionez ca tratament nu am luat trebuia mi s-a dat Xanax,cipralex pt 6 luni si Xanax 3 pt 2 sapt apoi 2 pt 2 sapt si 1 pt inca 2 sapt aduca cate jumate de pastila dar nu am luat decat 4 zile de 2 sapt nu mai iau nimic bine simptomele sunt cam aceleasi ma doare capul dupa ceafa muschii de la picioare mai ales la dreptul tremura carnea pe mine sunt f slabita iau magne B6 calciu D3 si mai iau niste pastile din plante mai ales seara dar si-a facut efectul o sapt dar acuma nu mai dorm nici cu el nu prea pot manca ma fortez dar nu reusesc ce spuneti totusi ar trebui sa ma intorc la medicatie nu vreau sa devin dependenta de ele mai ales Xanax nu stiu ce sa iau ca sa dorm cat de cat sunt f obosita psihic nu ma pot ridica din pat am zile cand sunt f bine si chiar cred ca mi-a trecut dar cand nu dorm sunt f rau a doua zi si vreau sa ies din asta f mult cred f mult in Dumnezeu imi dati un sfat va rog va multumesc
Invingator
Mesaje: 3
Membru din: Mie Apr 20, 2016 12:47 am

Re: Importanta medicatiei

Mesaj de Invingator »

Invingator scrie:Buna am 40 de ani Mihaela ma numesc am anxietate cu atacuri de panica am inceput psihoterapia cu Irina am avut 2 sedinte sunt f utile dar daca nu dorm o noapte starile mai ales de panica sunt f greu de suportat a doua zi ca ma intreb ca de ce nu dorm sunt f agitata incerc acuma sa tot recitesc toate pastilutele sa le decatastrofez dar tot timpul imi fuge gandul ca nu am sa imi mai revin niciodata mentionez ca tratament nu am luat trebuia mi s-a dat Xanax,cipralex pt 6 luni si Xanax 3 pt 2 sapt apoi 2 pt 2 sapt si 1 pt inca 2 sapt aduca cate jumate de pastila dar nu am luat decat 4 zile de 2 sapt nu mai iau nimic bine simptomele sunt cam aceleasi ma doare capul dupa ceafa muschii de la picioare mai ales la dreptul tremura carnea pe mine sunt f slabita iau magne B6 calciu D3 si mai iau niste pastile din plante mai ales seara dar si-a facut efectul o sapt dar acuma nu mai dorm nici cu el nu prea pot manca ma fortez dar nu reusesc ce spuneti totusi ar trebui sa ma intorc la medicatie nu vreau sa devin dependenta de ele mai ales Xanax nu stiu ce sa iau ca sa dorm cat de cat sunt f obosita psihic nu ma pot ridica din pat am zile cand sunt f bine si chiar cred ca mi-a trecut dar cand nu dorm sunt f rau a doua zi si vreau sa ies din asta f mult cred f mult in Dumnezeu imi dati un sfat va rog va multumesc
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Importanta medicatiei

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Invingator, imi pare rau sa aud ca treci prin aceste stari. Stiu ca e greu, insa noi suntem abia la inceput. Rolul medicatiei in tratarea starilor de panica si anxietate este sa re-echilibreze substantele chimice din creier responsabile cu functionarea optima pe timp de zi si noapte: pofta de mancare, capacitatea de concentrare, somnul mai linistit etc.
E important sa luam decizia continuarii medicatiei impreuna, cu asistenta unui medic psihiatru.
Deocamdata ma bucur ca citesti pastilutele si credintele rationale si ca lucrezi cat poti de bine cu gandurile si senzatiile tale, iar cu timpul aceste stari vor ceda.

Rabdare si curaj!
Irina Paraschiv
Psihoterapeut
004 0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
www.psihosolutii.ro
www.gandestesanatos.ro
pinteadenisia
Mesaje: 2
Membru din: Mar Iul 05, 2016 9:53 pm

Re: Importanta medicatiei

Mesaj de pinteadenisia »

de 1 an de zile am luat alprazolam dimineata si seara si acum iau paxetine si rivotril dupa schema prescrisa de medic.Sufar de atacuri de panica ,anxietate si despresie tot setul deocamdata ma simt bine dar stiu ca o data ce le diminuez o sa fie rau.
AdrianC1966
Mesaje: 24
Membru din: Vin Iul 26, 2013 12:23 pm

Re: Importanta medicatiei

Mesaj de AdrianC1966 »

Poate ar trebui sa schimbi medicul.
Si implicit tratamentul.
Rivotrilul este dur.....
Poate iti da ceva mai soft, gen Efectin.
Si poate Carbonat de litiu, stii cum te calmeaza, te relaxeaza, te face mai nesimtita etc.....

Succes si sanatate maxima !

Capul sus , inima si mai sus !
Nu te lasa infrinta de viata, de cotidian, de sefi , de badarani si mirlani ! :| 8-) :lol:
albyna
Mesaje: 7
Membru din: Lun Aug 03, 2015 5:45 pm

Re: Importanta medicatiei

Mesaj de albyna »

Bună ziua,m.am gândit sa va scriu și eu deoarece am luat și eu medicație.Am suferit de anxietate și atacuri de panica cu toate simptomele posibile.Ajunsesem sa nu mai funcționez normal,nu mai dormeam nopțile, slăbise vreo 5 kg,nu mă puteam concerta, mi.era furca sa fac orice...Nu. Mi venea sa cred Cum ajunsesem.Mi.am făcut toate analizele posibile și eram perfect sănătoasă ,doar ca eu mă simțeam rău în fiecare zi (amețeli, stări de leșin, de sufocare,tremur,etc).Toți medicii la care mergeam îmi spuneau ca sunt foarte anxioasa și ca sufăr de atacuri de panica,nu înțelegeam nimic...Cum puteam fi sănătoasă tun și totuși mă simțeam rău. Așa, apoi medicul m.a trimis la psihiatru care mi.a prescris Citalopram și Xanax...Le. Am luat pt 3 luni de zile,într. Adevăr m.a pus pe picioare,dormeam și eu superrrrr bine,eram mai funcțională. Apoi încet încet le.am lăsat la îndrumarea medicului,apoi cu timpul simptomele reapăreau, pana am dat de acest site profesionist cu niște oameni minunați! AM început terapia cu Irina ,mi.a explicat tot ,m.a ajutat enorm,eu am muncit multttt,am avut răbdare și așa am ajuns ca azi după 1 an și ceva sa fiu din nou plina de viață ca înainte, rad,mă bucur de tot ce e în jurul meu,nu.mi mai este frica,am învățat sa interpretez corect emoțiile,sa le controlez,parcă mă simt mai puternica. ..Toate acestea datorita acesui site și în special Irinei.Apelați cu cea mai mare încredere la acest site!Pt mine au fost salvarea mea!Vă doresc multa răbdare și perseverenta maxima.Ideea e sa nu va fie teama sa luați medicație dacă e nevoie,aceasta are si ea rolul ei!Sănătate multa
teoelv
Mesaje: 29
Membru din: Vin Sep 02, 2016 1:19 pm

Re: Importanta medicatiei

Mesaj de teoelv »

.
Ultima oară modificat Dum Apr 09, 2017 5:41 pm de către teoelv, modificat 1 dată în total.
teoelv
Mesaje: 29
Membru din: Vin Sep 02, 2016 1:19 pm

Re: Importanta medicatiei

Mesaj de teoelv »

.
Ultima oară modificat Dum Apr 09, 2017 5:41 pm de către teoelv, modificat 1 dată în total.
Scrie răspuns