Importanta medicatiei

Scrie răspuns
floringligor
Mesaje: 29
Membru din: Vin Iul 06, 2012 10:22 am

Re: Importanta medicatiei

Mesaj de floringligor »

@iulia20 - Dacă în hobby te poti concentra si te simti mai bine acolo, e clar ca ceea ce te blochează sunt fricile si starea de tensiune ce o creaza acesetea...nu o problemă fizică in creier, o problemă medicala serioasa care numai la pastile mai cedeaza :) încearcă sa faci 20 min/zi o ședință de relaxare profundă. Exemple si metode sunt multe...alege-ți una care iti place cel mai tare.
Eu am scris de multe ori pe acest forum ca am avut simptome destul de debilitante si cu toate acestea, cand le-am recunoscut ca fiind doar simptome de anxietate, in ciuda lor, mi-am facut treaba foarte bine la job, chiar daca nu a fost usor.
Ideea e urmatoarea: simptomele nu au un substrat organic, nu înseamnă ca e ceva in neregulă cu tine si chiar daca acestea urlă la tine, nu-ți pot face nici un rău si nu te pot opri cu forța să faci ceea ce-ți dorești să faci. Încearcă si convinge-te! Doar atunci ai învins si ți-ai "recâștigat" libertatea. Până atunci: terapie, medicație....terapie, medicație samd
iulia29
Mesaje: 11
Membru din: Mie Aug 19, 2015 6:10 pm

Re: Importanta medicatiei

Mesaj de iulia29 »

@floringligor, efectiv uit cand imi desfasor hobby.ul
Treaba mi.o fac bine la serviciu, numai ca nu ma prea pot concentra si mereu sunt extenuata...
Sunt constienta ca nu am o problema fizica... stiu ca totul se intampla in mintea mea, numai ca nu prea stiu cum sa le opresc...si ma obosesc rau (gandurile)... E greu, recunosc!
Si cu medicatia...intai sa am prima sedinta cu psihoterapeutul meu...ma las pe mainile ei...ea imi va spune daca este cazul sau nu sa merg la un psihiatru...desi, niciodata nu am crezut ca voi ajunge in aceasta trista situatie...
Oricum, bine ca se poate face ceva si ca ne vom putea bucura din nou de viata :D
Mult succes!
floringligor
Mesaje: 29
Membru din: Vin Iul 06, 2012 10:22 am

Re: Importanta medicatiei

Mesaj de floringligor »

De ce ai incerca din răsputeri sa le oprești? Si oare, de ce esti extenuata?
iulia29
Mesaje: 11
Membru din: Mie Aug 19, 2015 6:10 pm

Re: Importanta medicatiei

Mesaj de iulia29 »

Pt ca nu imi aduc nimic bun... legaturile mele sociale sunt la pamant... sunt extenuata din cauza starilor: tremuratul, plansul, nervii, speriatul etc... trebuie sa invat sa le controlez si sa gandesc sanatos, stiu ca nu vor disparea vreodata..
Tu dupa terapie, medicatie, terapie, medicatie samd esti mai bine? Relatiile tale cu lumea exterioara s.au imbunatatit?
floringligor
Mesaje: 29
Membru din: Vin Iul 06, 2012 10:22 am

Re: Importanta medicatiei

Mesaj de floringligor »

NU! Dupa terapie, medicatie, terapie, medicatie NU! Dupa ce am incetat sa mai lupt impotriva lor...adica a lupta impotriva mea...doar atunci am inceput sa-mi retraiesc viata asa cum o vreau eu ;) Acest razboi nu o sa-l castigi niciodata. Si cum spunea cineva pt care am respect in acest "domeniu" 20% te deranjeaza niste simptome inofensive, dar 80% din toata problema o creezi tu prin simplul fapt ca vrei sa nu mai ai acel 20%, adica luptand; purtand un razboi care nici macar nu trebuie sa-l castigi ca sa-ti traiesti dinnou viata. STOP FIGHTING ANXIETY! ...altfel o sa te invarti in acest cerc vicios tot timpul. Asta e motivul pt care esti extenuata: tu muncesti la 2 joburi concomitent.
iulia29
Mesaje: 11
Membru din: Mie Aug 19, 2015 6:10 pm

Re: Importanta medicatiei

Mesaj de iulia29 »

[quote="floringligor"]NU! Dupa terapie, medicatie, terapie, medicatie NU! Dupa ce am incetat sa mai lupt impotriva lor...adica a lupta impotriva mea...doar atunci am inceput sa-mi retraiesc viata asa cum o vreau eu ;) Acest razboi nu o sa-l castigi niciodata. Si cum spunea cineva pt care am respect in acest "domeniu" 20% te deranjeaza niste simptome inofensive, dar 80% din toata problema o creezi tu prin simplul fapt ca vrei sa nu mai ai acel 20%, adica luptand; purtand un razboi care nici macar nu trebuie sa-l castigi ca sa-ti traiesti dinnou viata. STOP FIGHTING ANXIETY! ...altfel o sa te invarti in acest cerc vicios tot timpul. Asta e motivul pt care esti extenuata: tu muncesti la 2 joburi concomitent.[/quote]

frumos spus! :D
2 joburi...sau chiar mai multe cateodata, daca luam in considerare si atacurile de panica si o usoara agorafobie :roll:
Iti dau dreptate...ma lupt cu mine, dar ma lupt cu mine sa nu mai gandesc asa "prost"... ganditul meu "prost" imi genereaza acele stari...mai intense sau mai putin intense... Eu nu ma lupt propriu-zis cu starea fizica; de cate ori "mi se face rau" imi spun mie in cap ca nu e bine ce gandesc, cum gandesc, ca nu se intampa nimic etc. eu ma lupt cu starea psihica...si parca cad si mai rau in intuneric
si niciodata nu am gandit cand am avut un atac de panica ca voi muri!
Eu am ajuns sa traiesc in izolare, sa nu mai am rabdare cu oamenii, sa nu imi mai faca placere sa fac mai nimic... etc
Dar sunt increzatoare ca, intr-o zi, voi putea sa imi retraiesc viata sau mai bine zis, sa incep sa traiesc! 8-)
floringligor
Mesaje: 29
Membru din: Vin Iul 06, 2012 10:22 am

Re: Importanta medicatiei

Mesaj de floringligor »

Sigur ca vei putea! Dar gandurile impotriva carora lupti, ale cui sunt? :) Daca ai observat ca luptandu-te cu ele, te afunzi si mai rau, mai e cu cale sa urmezi metoda asta? Imagineaza-ti situatia asta ca un joc de sah: tabla e mintea, piesele albe sunt ganduri rationale si cele negre irationale. Orice parte (piese) ai alege (fie negre fie albe), tot impotriva ta lupti. :) Alege sa fi observator, nu jucator!! Aici nu exista de fapt, lupta care trebuie castigata neaparat ca sa incepi sa traiesti dinnou cu adevarat.
iulia29
Mesaje: 11
Membru din: Mie Aug 19, 2015 6:10 pm

Re: Importanta medicatiei

Mesaj de iulia29 »

Practic lupt cu mine sa gandesc rational; zic eu ca este o lupta "buna", daca ar fi sa clasific prin bun sau rau.
I'm messed up!!!! asta e concluzia mea pentru moment... :?
Oricum, partea buna este ca de cand am inceput sedintele online (sunt la nr 15), ma simt ceva mai bine...cel putin am scăpat de atacurile de panica (cele grave), asta pentru ca sunt conștiincioasa :D
Dar inca ma lupt cu anxietatea, care parca e mai rea... DAAAAR am răbdare. Pe principiul "încet și sigur"! :cry:
Deci, pana la urma, tu esti mai bine pentru ca te-ai retras intr-un colt al mintii si ai inceput sa te observi? Si gandurile rationale unde sunt? Nu asta este scopul, sa gandim rational?
raluluc
Mesaje: 10
Membru din: Mie Mai 09, 2012 11:17 pm

Re: Importanta medicatiei

Mesaj de raluluc »

Iulia29,

Eu înțeleg ce vrea sa spună Florin! Citește o carte: a life at last! Si vei înțelege ce vrea sa spună Florin cu fii observator!!! Nici eu nu am înțeles la început insa citind aceasta carte plus altele am reușit sa înțeleg si sa aplic ceea ce spune Florin!
Îți doresc succes si multă sănătate!!!
iulia29
Mesaje: 11
Membru din: Mie Aug 19, 2015 6:10 pm

Re: Importanta medicatiei

Mesaj de iulia29 »

Multumesc, raluluc!
O voi citi
Scrie răspuns