tenis/fotbal/sala/full-contact ... tot ce se poate :)

adrianpricop
Mesaje: 11
Membru din: Lun Sep 01, 2014 4:18 am

tenis/fotbal/sala/full-contact ... tot ce se poate :)

Mesaj de adrianpricop »

Salut tuturor!
Am facut sport cam de cand mai stiu ... de mic inca, din generala! Desi eram bun la invatatura (matematica si restul de limbi acum straine pt mine) nu era nici o ora pe care sa o astept mai mult decat cea de educatie fizica. Asta in clasele mici. Apoi, crescand, am inceput sa practic fotbal, amatorial evident. Devenisem chiar bun, abia asteptam vacantele pt ca puteam merge zi de zi pe teren. Apoi am plecat la liceu. Acolo, data fiind varsta, am inceput sa practic sporturi care sa impresioneze oarecum, atat colegii baieti, cat si colegele. Am continuat cu fotbalul si tenisul de masa, dar am inceput sa fac si full-contact si sala de forta. Evident imi trebuia un fizic ... diferit, care sa impresioneze. Cu toate astea, cel mai bine ma simteam in timpul antrenamentelor, nici decum dupa, cand ieseam cu colegii. Eram tot timpul activ, aveam tot timpul "chef" ... eram ca pe arcuri ... unde mergem azi? ce facem? jucam un fotbal etc etc.
Apoi am plecat la facultate, am devenit lenes ... mai jucam doar ocazional forbal .. si atat. le-am lasat pe toate. Am luat foarte mult in greutate (de la 66 la aprox 82 kg), am inceput sa prefer sa stau in casa cu fundul pe scaun la PC in loc sa ies la o plimbare. Data fiind timiditatea mea, as fi facut orice sa nu ies din casa cu prea multe persoane necunoscute. Daca in liceu locuiam la internat si cunosteam foarte multa lume, in Bucuresti ma simteam destul de singur ... Am plecat apoi din tara in 2009 si pana in 2013 am continuat sa nu fac nimic. Iar starea mea de "imobilitate" si sentimentul de a nu ma simti bine in corpul meu s-a agravat. In martie 2013 am reinceput sala. In 3 luni jumate am scapat de 22 de kilograme si contrar a ceea ce mu;lti probabil ar crede, m-am simtit foarte bine. Nu am facut salturi mortale, nu m-am infometat, nu am urmat diete de pe cne stie ce site. Pur si simplu am redescoperit cat de bine te poti simti facand sport. Am ramas la sala de atunci. Pana acum 1 luna si ceva cand am inceput sa am primele atacuri de panica si a inceput starea de anxietate si depresie ma antrenam de 5 ori pe sapt cam 1 ora jumatate. Acum imi este mai greu ... dar continui sa merg. Ma simt destul de obosit, dar chiar si asa, cand ajung in sala deja incep sa ma simt mai bine. Nu se compara nimic cu senzatia de la final de antrenament, de la final de cursa.
Pt cine nu a facut-o inca, dar ar avea posibilitatea, inscrieti-va la o sala. Este greu primul pas. Un antrenament in atrage pe celalalt si tot asa. In plus, cunosti persoane noi, poti avea discutii diferite fata de standardul cotidian si cu siguranta o sa va distrati. Daca nu, aceleasi reguli se aplica si afara.
Sportul aduce doar beneficii: conditie fizica mai buna, sistem respirator mai sanatos, sistem circulator mai sanatos, o stare de bine data de endorfinele mai multe produse in organism, un fizic mai bun, daca va doriti asta, metabolism mai bun, etc etc. Si de ce nu, poate intr-o zi in timp ce alergi prin parc poti sa iti intalnesti viitorul sot, viitoarea sotie :)
Scrie răspuns