Ce beneficii simti deja?

vrizea
Mesaje: 4
Membru din: Mar Dec 20, 2011 10:54 am

Re: Ce beneficii simti deja?

Mesaj de vrizea »

Ca bine zici, Madacip!
Eu am scris deja povestea mea in alta sectiune si acum pot sa spun ca am scapat de panica si anxietate definitiv. Sigur, eram si din ce in ce mai deprimat inainte sa gasesc programul Gandeste Sanatos. Acum au trecut si imi vad de viata mea. Chiar mai bine decat inainte sa ma fi apucat fricile.
Cred ca ar fi bine sa scriu mai des pe acest forum, ca sa multumesc psihologilor din program care m-au ajutat, mai ales ca sora mea, care la randul ei a avut atacuri de panica de nu mai iesea din casa, a trecut prin 3 psihologi si niciunul nu i-a putut explica cum functioneaza acesta si ce sa faca sa-si revina.
Mi se pare strigator la cer sa te duci la atatia psihologi si sa pleci de acolo asa cum te-ai dus!
Ma rog, asta ar putea fi un subiect de dezbatere cu psihologii din acest forum...
Un alt lucru bun este ca ma inteleg din ce in ce mai bine cu sotia mea, careia ii multumesc din suflet ca a avut rabdare cu un asa anxios ce eram !
Acum am invatat din program si cum sa comunicam eficient si cum sa manageriem conflictele. Nu credeam ca e asa simplu :)
Si ca sa inchei tot cu ceva bun, deoarece probabil ca experienta mea cu acest program se va incheia in curand, as vrea sa mentionez ca i-am explicat sotiei cum sa foloseasca ABC-ul comportamental, din a doua luna de program, ca sa isi poata controla greutatea si a slabit deja 2 kg in 10 zile. Cu toti nutritionistii la care a fost, tot stagna de 4-5 luni. Concluzia, o cura de slabire fara putin ajutor de la un psiholog nu duce prea repede la rezultate!
Altfel, ce sa zic...., va las cu bine si cred ca voi mai intra din cand in cand sa vad cum va mai merge.
Vad ca acum sunt introduse in abonament si sedinte pe Skype sau mess, insa pot sa spun ca in cazul meu n-a fost nevoie :) Sotia mea spune ca-i o idee buna.
Multa sanatate si pace sufleteasca!
Victor
roxxana
Mesaje: 4
Membru din: Mie Iul 11, 2012 11:01 pm

Mesaj de roxxana »

buna ziua!
in primul rand ti sa precizez ca sunt la a 25 sedinta si sunt foarte multumita de starea la care am ajuns intr-un timp atat de scurt.de cand am apelat la acest program simt cum fricile mele s-au diminuat s-au chiar au disparut si pt asta tin sa multumesc inca o data Dl DINU GABRIEL!de cum ajuns la prima sedinta am simtit ca se poate ,cu rabdare si perseverenta poti face multe sa nu va pierdeti speranta chiar daca poate fi foarte greu uneori,sa gasiti puterea de a va bucura si de a zambi cat de putin in fiecare zi.va sfatuiesc sa nu uitati de prieteni,de persoanele apropiate,de familie sa incercati sa faceti lucruri care va bucurau inainte chiar daca acum nu va mai dau acea stare nu renuntati si veti vedea ca pana la urma cu ajutorul acestui program de psihoterapie si al celor apropiati veti putea depasi aceasta perioada neplacuta din viata. chiar daca uneori pot aparea recaderi asta nu inseaamna ca e ceva rau ci fac parte din procesul de vindecare trebuie doar sa avem rabdare.va sfatuiesc cu drag sa apelati cu incredere la acest program pt ca rezultatele sunt pe masura.succes si multa rabdare
Psiholog Gabriel Dinu
Mesaje: 66
Membru din: Vin Oct 28, 2011 1:35 pm

Re: Ce beneficii simti deja?

Mesaj de Psiholog Gabriel Dinu »

Draga Madacip, Vrizea si Roxxana,

Ma bucur mult ca sunteti pe drumul cel bun sau chiar ati incheiat psihoterapia si acum va bucurati din plin de viata!

Roxana, ma bucur ca ai recomandat acest program si altor persoane, mai ales ca meseria ta iti permite sa intri destul de des in contact cu persoane ce au nevoie de psihoterapie sau chiar doar de putina consiliere psihologica. Iti multumesc pentru acest lucru, deoarece stim cat de multe persoane au nevoie de asa ceva!

Victor, si tie iti multumesc pentru ca ne recomanzi programul, mai ales ca sunt multe persoane ce nu pot ajunge la cabinetul nostru din Bucuresti ( www.psihosolutii.ro)!

Madacip sau Madalina, as vrea sa iti multumesc si tie foarte mult deoarece inca sunt surprins de gestul pe care l-ai facut pentru demersul nostru din GandesteSanatos.ro! Ma refer la gestul tau de a realiza o brosura atat de frumoasa despre program si , nu mai putin important, la demersul tau de a distribui aceasta brosura in cabinetele medicale din Occident. Mi se pare mare lucru ce ai facut si cred ca foarte multe persoane iti vor fi recunoascatoare si in mod special eu!

Va doresc o zi frumoasa si astept in continuare vesti despre cum va bucurati din plin de viata!
Psiholog Gabriel Dinu
madacip
Mesaje: 5
Membru din: Lun Apr 30, 2012 8:00 pm

Re: Ce beneficii simti deja?

Mesaj de madacip »

bine v am regasit,
imi face placere sa redescopar numele meu in paginile forumului vostru. au trecut trei saptamani de cand mi am luat ramas bun de la programul "gandeste sanatos". 
intre timp am devenit intr adevar un alt om. acest program a facut o minune redandu mi viata pe care nu speram s o mai pot trai la intensitatea ei normala. acum ma simt mult mai educata si mai inteleapta.
am zacut in depresii 4 ani si doar INTAMPLAREA a facut ca eu sa descopar acest program de psihoterapie on line. 
acum cand mi am vazut treburile rezolvate, mi se pare nedrept ca cei care au probleme asemanatoare cu ale noastre, sa continuie sa sufere si sa rataceasca tristi si infricosati in bezna asteptand "intamplarea" la fel ca mine.
pentru asta am decis sa le ies in cale si sa ncerc sa i aduc cu un pas mai aproapre de binefacatorii mei. am realizat aceasta brosura si sunt foarte mandra ca am inceput deja sa o distribui printr o multime de cabinete medicale. 
as vrea ca in acest fel sa le arat compasiunea si sa le vin in intampinare celor care au nevoie de ajutor. pentru mine este la fel de important sa ofer recunostinta mea minunatilor si dragilor mei psihologi Dinu si Niculescu. 
ma feresc sa descriu in cuvinte cat le datorez acestor oameni. mi e teama ca pana si prea multa recunostinta empatizeaza cu catastrofarea, lucru care in timp (stiti deja) poate deveni periculos :)
daca pe viitor veti ajunge sa ganditi sau sa simtiti ca mine, nu ezitati sa i cereti d lui Dinu si sa raspanditi brosura aceasta. ea exista in cabinet in format electronic sau tiparita. 

multa sanatate, dragii mei!
AlexDan
Mesaje: 3
Membru din: Lun Sep 03, 2012 1:05 pm

Re: Ce beneficii simti deja?

Mesaj de AlexDan »

eu cred ca nu ma va ajuta deloc pentru ca sunt atat de speriat de irasicibil si rezervat nu las omu sa se apropie aici vb de psihiatru etc nu de orice om normal.si mi se are cam aiurea o gramada de intrebari de poarca eu stiu cum unt cand imi pierd controlu nici nu prea mai judec ce fac si ma enerveaza la maxim multe dintre intrebari pentru ca nu pot da un raspuns.
Psiholog Gabriel Dinu
Mesaje: 66
Membru din: Vin Oct 28, 2011 1:35 pm

Re: Ce beneficii simti deja?

Mesaj de Psiholog Gabriel Dinu »

Draga AlexDan,

Imi dau seama ca esti foarte speriat si, cum este normal, foarte reticent!
Te rog urmareste cu atentie primele 3 sedinte gratuite din programul online. Fisa ta va fi preluata de catre un psiholog si vei afla tot ce este nevoie ca sa scapi de aceasta agitatie.
Psihoterapia cognitiv-comportamentala te poate ajuta sa-ti controlezi din ce in ce mai bine emotiile, insa asta presupune un minim de concentrare. Daca deja capacitatea ta de concentrare a fost afectata de o perioada mai lunga de anxietate, atunci ai nevoie de medicatie prescrisa de catre un psihiatru.
Cu ajutorul psihoterapiei probabil ca nu vei mai ajunge vreodata in viitor sa fii atat de agitat.
Iti doresc o zi buna!
Psiholog Gabriel Dinu
AlexDan
Mesaje: 3
Membru din: Lun Sep 03, 2012 1:05 pm

Re: Ce beneficii simti deja?

Mesaj de AlexDan »

Ce as putea face si acuma cand scriu acest mesaj sunt foarte agitat,nelinstit si cu o stare de greata si ameteala . mi-e frica de orice mi-a intrat in cap ca nu mai am scapare.
chitaila
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iul 12, 2012 2:16 pm

Re: Ce beneficii simti deja?

Mesaj de chitaila »

Vestile sunt foarte bune: ma simt excelent in cea mai mare parte a timpului, relationez mult mai bine cu membrii familiei si in general ma simt mult mai fericita.
In fiecare zi imi amintesc sa fac ceva pentru mine, ceva ce imi place si asta conteaza foarte mult.
Am terminat de citit cartile si , de multe ori, mai recitesc din ele.
O mica paranteza: vine fi-miu intr-o seara la mine si ma intreaba ce citesc. Ii raspund “Ghid pentru o viata rationala”. El ma intreaba ce este aia “viata rationala”? ii raspund: “o viata in care nu te infurii si nu tzipi” iar el foarte deceptionat: “oooooo….., dar mie imi place sa tzip”…..

Am invatat sa-mi recunosc momentele cand simt furie si sa mi le controlez destul de bine.
Sedintele de terapie au fost pentru mine un lucru foarte bun si recomand cunostintelor pe care le simt deprimate sau anxioase sa intre pe “gandestesanatos.ro”

Iti multumesc mult si va doresc tie si echipei tale mult succes si cati mai multi pacienti!
Psiholog Gabriel Dinu
Mesaje: 66
Membru din: Vin Oct 28, 2011 1:35 pm

Re: Ce beneficii simti deja?

Mesaj de Psiholog Gabriel Dinu »

Draga Chitaila,

Am ras impreuna cu sotia mea cand am citit ce ai scris despre fiul tau :) Are dreptate, cateodata este placut sa tipam :)
Ma bucur mult ca iti este bine si ca ai urmat cu perseverenta indicatiile mele, ale psihoterapiei cognitiv-comportamentale!
Astept in continuare vesti bune, fie pe mail, fie aici, pe forum.

O seara frumoasa!
Psiholog Gabriel Dinu
Psiholog Gabriel Dinu
Elisa777
Mesaje: 4
Membru din: Joi Aug 02, 2012 2:43 pm

Re: Ce beneficii simti deja?

Mesaj de Elisa777 »

Buna ziua! ADIO PANICA,ANXIETATII etc.....
In primul rand si, e de mare importanta pt mine sa aduc mii de multumiri d-lui psihoterapeut Gabriel Dinu care datorita dumnealui ma simt f bine,incomparabil de cum am fost.Si acum vreau sa completez cu "povestea" mea care din pacate a fost f.adevarata,vreau sa scriu despre starile mele prin care am trecut si starile mele actuale.Vreau sa scriu pt voi,utilizatorilor dragi si totodata "colegi de suferinti",eu fiind un exemplu pt voi si va puteti compara starile voastre cu starile prin care AM TRECUT EU...spun la trecut pt ca,ACUM,sunt de domeniul trecutului.
Am fost o "suferinda"de circa 8 ani de panici,anxietati,agorafobie.Pe atunci,erau alte...vremuri,nu aveam PC si nu stiam ca exista "leac" pt aceste stari rele.Din acesti ani...doar 1an si jumatate(anul trecut si jumatate din acesta) mi-a f mai binisor.Tocmai cand ma "invatasem"si eu cu BINISORUL,hop!..cam prin luna iulie anul acesta,starile mele de panica,anxietati au reaparut in forta cu si mai multe rele dupa ele si anume: panicii de iar nu am mai putut sa ies deloc din casa,anxietatii f puternice,repetate,de parca urma sa se "sfarseasca pamantul",furnicaturi in tot corpul,ameteli accentuate,amorteli,senzatia ca numai sunt eu,sfarseala din stomac,noduri in gat,dureri musculare,lipsa poftei de mancare din cauza careia slabisem f mult,insomnii,etc...intr-un cuvant...adevarat IAD DECLANSAT si din cauza ca treceam zilnic prin asa ceva si numai suportam aveam ganduri de suicid pt ca ma gandeam ca doar asta ma mai poate salva din "ghearele"raului.ERAM FARA SPERANTA!
Tot rascolind internetul am descoperit in luna august FERICIREA,care...nu credeam ca mai exista si anume,am descoperit acest sit minunat GANDESTE SANATOS si in mod special,l-am descoperit pe d-l psihoterapeut GABRIEL DINU care,cu cea mai mare sinceritate v-o spun,a facut LUMINA in sufletul meu...pe atunci fara speranta. Am inceput imediat sedintele online cu d-l psihoterapeut si incet-incet uramand sfaturile dumnealui din video+scrise toate,zilnice si cand am ajuns la a 31-a sedinta eram deja refacuta,cu o minte clara,cu gandiri logice, asa cum eram eu pana s-o "patesc"!Spun refacuta pt ca au disparut toate relele:panici,anxietati si starile rele ce le dau acestea si pe care le-am descris mai sus.D-l psihoterapeut Gabriel Dinu are sisteme si scheme exceptional de bine puse la punct,care prin fraze putine,simple,dar concrete,pe intelesul tuturor sunt usor de pus in aplicare.Eu,am continuat si continuui cu inca o luna,adica 31 sedinte pt ca,chiar daca m-am refacut si mi-am recapatat increderea in mine,pot si stiu acum cum sa depasesc usor un atac de panica si mai ales ca stiu sa il opresc la timp sa nu-i mai dau voie sa isi "declanseze relele",am invatat toate astea datorita tehnicilor din aceste sedinte,am vrut ca sa continuui cu inca un set de sedinte pt ca sa se "inradacineze"f bine in mintea mea totul,ca sa numai trec prin iadul prin care am trecut.Asa ca dupa iadul acela,viata mea a prins iar contur,ma simt implinita sufleteste si fericita ca sunt ca orice om NORMAL.Sfatul meu pt voi dragi "fosti colegi de suferinta" este sa nu amanati niciun moment si sa incepeti sa urmati aceste sedinte care va readuc la viata si v-o spun din tot sufletul ca viata e frumoasa asa cum este ea,cu bune cu rele,nu conteaza,ci conteaza sa fiti voi cei care ati fost dintotdeauna,sa va bucurati de aer,de soare,de frumos,chiar si de ...urat...si uratul pare frumos atunci cand esti sanatos,iar greutatile vietii tii se par usoare atunci cand le treci cu sanatate.Va doresc GANDURI SANATOASE!
Scrie răspuns