Ce beneficii simti deja?

alineala
Mesaje: 42
Membru din: Mar Sep 18, 2012 10:25 am

Re: Ce beneficii simti deja?

Mesaj de alineala »

Medeutza...ce rau imi pare sa vad ca starile de rau nu s-au atenuat,desi spui ca faci tratament de cateva luni...
Eu iau tratament de 2 luni si jumatate in paralel cu terapia GS si beneficiile nu s-au lasat foarte mult asteptate.Dupa aproximativ 2 luni am inceput sa ma remontez si chiar daca aveam din cand in cand recaderi,de fiecare data era mai bine.Acum sunt pe linia de plutire,recaderile sunt din ce in ce mai rare si chiar daca am si zile proaste imi repet ca este perfect normal aflandu-ma in procesul de refacere.
Daca imi permiti,ti-as propune sa consulti si alti psihiatrii.Nu contest veridicitatea tratamentului prescris de actualii medici,insa nu cred ca este normal ca dupa atea luni sa nu te simti mai bine.Este doar o parere si nu te lasa influentata de nimeni din afara,fa doar ceea ce simti si crezi ca ti-ar putea face bine.Daca ai o indoiala vis a vis de tratament nu cred ca este nimic rau sa te "vada" si alti medici.
Iti doresc numai bine si nu uita ca nu esti singura,suntem aici,unii pentru altii si deasupra noastra o echipa minunata ce nu ne lasa sa cadem prada acestei urate "boli".
O seara frumoasa!
adina.niculae
Mesaje: 1
Membru din: Dum Iun 09, 2013 12:09 pm

Re: Ce beneficii simti deja?

Mesaj de adina.niculae »

Buna tuturor!
:)
Ma bucur sa va cunosc, eu sunt Adina si sunt pe aici de vreo 2 saptamani dar abia acum, dupa ce v-am citit povestile, mi-am gasit energia si relaxarea sa va scriu. Eu lucrez cu fondurile europene, in invatamant, un domeniu foarte stresant si acum 2 ani am experimentat prima oara aceste stari, am ajuns in urgenta la psihiatrie pentru ca nu dormisem o saptamana deloc. :lol: Mi-au dat lexotan si coaxil si dupa 2 luni eram ca noua. Nu stiam ce e cu mine, banuiam o depresie pentru ca simteam tristete, pe reteta scria sindrom anxio-depresiv. Am tot citit acum 2 ani pe net despre el, am mers la un psiholog dar dupa vreo 10 sedinte de continua evaluare, vorbeam doar eu, m-am plictisit si am evadat. Acum 2 luni, dupa o perioada de stress intens au inceput simptome digestive, emotii exagerate pentru orice fleac de intalnire, agitatie , neliniste. Nu am mai facut nimic, nu am mai mers la niciun medic, doar mi-am luat medical si m-am odihnit. Simptomele insa s-au accentuat, anxietatea si-a facut de cap. Tot citind pe net am gasit acest program EXTRAORDINAR. Iar eu nu fac complimente gratuite. Sunt la sedinta 14si fac progrese majore. Zambesc din nou, frica este inca puternica, ies greu din casa dar atacurile de panica sunt slabe si rare. Multumesc Irinei Paraschiv, psihoterapeutul ca
re ma asista cu rabdare. Sunt hotarata sa ma bucur din nou de viata si sigur voi reusi. Sanatate si voua! Adina
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Ce beneficii simti deja?

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Adina,

Ma bucur tare mult sa aud de aceste rezultate foarte incurajatoare.

Imi dau seama ca drumul nu e usor, insa eu te felicit ca ai incercat o noua psihoterapie si ca faci eforturi, asa incat starile sa dispara.

Felicitari si mult succes in continuare!

Irina Paraschiv
Psihoterapeut
0744 239 470
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
Ultima oară modificat Mar Ian 29, 2019 11:36 am de către Psiholog Irina Paraschiv, modificat 1 dată în total.
Ana
Mesaje: 1
Membru din: Mie Dec 05, 2012 7:57 pm

Re: Ce beneficii simti deja?

Mesaj de Ana »

Buna tuturor,

Am trecut si eu printr-o perioada dificila, cu atacuri de panica, frica si simptome fizice date de anxietate. Mi-am facut tot felul de analize si vazand ca nu sunt motive efective sa ma simt rau, mi-am dat seama ca trebuie sa caut in alta parte cauza problemelor, neavand insa incredere intrutotul ca voi gasi raspunsuri, la momentul respectiv.

Asa am gasit acest site iar cand am vazut filmuletele gratuite care deja imi spuneau lucruri pe care eu le traiam si care ma afectau foarte tare - am sunat si am fost preluata de psihologul Irina Paraschiv, careia ii multumesc inca o data pentru ajutorul oferit in cele 3-4 luni cat am urmat psihoterapia. De la prima sedinta am inteles cam ce se intampla cu mine, apoi usor, usor am inceput sa ma simt mai bine, sa-mi opresc atacurile de panica, sa constientizez ca anumite simptome fizice de fapt sunt date de ganduri si sa le controlez. Mai am unele momente cand ma simt mai prost, dar acum stiu despre ce este vorba, imi disput gandurile irationale care imi trec prin minte si stiu ca aceste ganduri le pot controla ;) In majoritatea cazurilor si reusesc sa fac acest lucru, destul de repede chiar.

Ma bucur enorm ca am dat de acest program si de acest tip de psihoterapie, intrucat fara ajutorul lor, m-as fi chinuit mult si cel mai probabil mi-ar fi fost afectate toate aspectele vietii mele. Acum insa, desi mai am lucruri de rezolvat cu mine insami, stiu cum sa fac asta si am incredere in viitor, caut sa ma simt bine in cat mai multe situatii, accept provocari care desi imi provoaca anxietate initial, ulterior imi ofera satisfactie si incredere in mine, incredere sa merg mai departe.
Voi recomanda cu drag oricarei persoane acest program, intrucat, fara sa spun cuvinte mari, iti poate schimba viata.

Toate cele bune si sa auzim numai de bine!

Ana
fane19
Mesaje: 1
Membru din: Mar Iul 23, 2013 5:44 pm

Re: Ce beneficii simti deja?

Mesaj de fane19 »

Buna ziua,
Nu stiu daca este bine unde am postat....
As dori sa stiu daca pot reaccesa cele trei sedinte gratuite
Multumesc,
O zi buna
bunditza
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Iul 14, 2012 1:29 pm

Re: Ce beneficii simti deja?

Mesaj de bunditza »

Eu sunt la sedinta 4 si privesc aceste sedinte ca pe niste articole video din care aflu ceva mai mult despre efectul emotiilor si gandurilor asupra fizicului uman. Asa am identificat multe din simptomele mele ca fiind asociate atacului de panica si am priceput de ce analizele imi erau ok desi eu nu ma simteam ok. :) Nice idea!
Astept cu nerabdare si restul informatiilor.

Anca
ghenutza
Mesaje: 1
Membru din: Vin Oct 18, 2013 3:02 pm

Re: Ce beneficii simti deja?

Mesaj de ghenutza »

la mine este un pic mai greu ,nu cunosc foarte bine pc m-am blocat in sedinta 3 nu pot intra in fisa sa pot completa toate sintomele.am vizualizat postarile video din sedinta 3 dar nu am trimis nimic.mi se par extraordinare informatiile si explicatiile.Deja incepe in mintea mea o limpezire a gandurilor .Vreau sa continui si va rog sa ma ajutati :!:
Psiholog Simona Chiriluta
Mesaje: 37
Membru din: Mar Ian 24, 2012 7:25 pm

Re: Ce beneficii simti deja?

Mesaj de Psiholog Simona Chiriluta »

Buna ziua dna Ghenutza.
Ma bucur ca va pot scrie si aici.

GandesteSanatos este disponibil gratuit pana la sedinta 3 timp de 3 zile calendaristice. V-ati blocat in sedinta 3 datorita acestui lucru. Accesul la fisa precum si continuarea sedintelor depind de achizitionarea unui abonament.
Cat despre completarea simptomelor... odata ce ati trecut de sedinta 1, aplicatia mai permite completarea simptomelor. Daca ar mai fi ceva de completat imi puteti transmite pe mail sau in sectiunea comunicare cu psihoterapeutul din fisa dvs de pe GandesteSanatos.

Cum sunteti in rest? Ma bucur ca informatiile vizualizate pana acum v-au mai limpezit si clarificat gandurile.

O zi frumoasa va doresc.
Psiholog Simona Chiriluta
AdrianC1966
Mesaje: 24
Membru din: Vin Iul 26, 2013 12:23 pm

Re: Ce beneficii simti deja?

Mesaj de AdrianC1966 »

Buna ziua,

Daca privesc in urma pot spune ca psihoterapia online m-a ajutat cam 20 - 25 % , restul este completat de terapia directa la cabinet.
Da, recunosc ca este un program unic pe aici dar psihicul este o combinatie de stari si trairi si nu sintem la fel.
Iar cind esti in situatia mea - spital ( am ajuns acolo in ultima clipa, cind boala era declansata si la apogeu ) , medicamente de mai mult de 20 de luni trebuie sa faci o combinatie de medicatie si terapii -singur , la cabinet.
Oricum, eu am fost la extrema ( pareri de genul alb / negru ) si acum ma indepartez de modul de gindire din trecut.

Cu rabdare si calm poate voi scapa de medicamente si de efectele bolii.
:) :) :)
Psiholog Roxana Niculescu
Mesaje: 27
Membru din: Vin Oct 28, 2011 1:35 pm

Re: Ce beneficii simti deja?

Mesaj de Psiholog Roxana Niculescu »

Buna ziua,
Ma bucur ca vedeti efectele terapiei.
Fiecare apeleaza la terapie in functie de varianta preferata si de posibilitati si de aceea unele persoane fac terapie online sau la cabinet.
Se poate sa le si combinam astfel incat eficienta sa fie cat mai buna.
Important este sa cerem ajutor atunci cand avem nevoie.
Numai bine!
Scrie răspuns