DIALOG INTERIOR

visiu48
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mar 20, 2013 2:17 pm

DIALOG INTERIOR

Mesaj de visiu48 »

MOTO ,,DIN ZIUA IN CARE M-AM IMPACAT CU DIAVOLUL,L-AM DESCOPERIT PE DUMNEZEU" ANONIMUS BUNA LA TOTI,EU SUNT SILVIU,SCRIU PENTRU PRIMA DATA PE FORUM,MULTI VA VE-TI INTREBA DE CE AM ALES ACEST MOTO,AM SA VA EXPLIC DE CE: NOI OAMENI STAM MEREU SUB SEMNUL DUALITATI DE LA NASTERE PANA LA MOARTE,DRUMUL NOSTRU IN VIATA PE PARCURS ESTE PRESERAT DE PROPIILE NOASTE GANDURI CARE SUNT POZITIVE{DUMNEZEU} SI GANDURI NEGATIVE{DIAVOLUL}ACESTEA NU SE EXCLUD UNELE PE ALTELE ,NU SE POT NEGA CA EXIXTA,DIN MOMENTUL IN CARE INCEPEM SA EXCLUDEM UNA DIN ACESTE VALORI INCEPE DRAMA NOASTRA ,: ACUM AM SA VA SPUN POVESTEA MEA,AM 48 DE ANI,PANA LA ACEASTA VASTRA AM DUS O VIATA DE SINGURATIC,NU ERAM INTERESAT DE O RELATIE CU O FEMEIE,DUPA MAI MULTE ESECURI,AM LUAT IN BRATE ,,NU SUNT CAPABIL" CARUIA MEREU IN TIMP II LUAM APARAREA,MEREU GASEAM O SCUZA CAND CEI APROPIATI MA INTREBAU DE CE STAI SINGUR?,DE CE NU CAUTI SI TU PE CINEVA? MEREU DADEAM RASPUNSURI CARE NU ERAU IN CONCORDANTA CU ADEVARATA MEA SITUATIE,DAR IN VIATA FIECARUIA MAI DEVREME SAU MAI TARZIU INTERVIN SITUATI,GANDURI,CARE RASTOARNA PRINCIPIILE,VALORILE,CREDINTELE CU CARE TRAIM PANA LA UN MOMENT DAT,ATUNCI INCEPE DIALOGUL DINTRE GANDUL NOSRU POZITIV SI GANDUL NOSTRU NEGATIV,FIECARE DORESTE SA CASTIGE TEREN,IN MOMENTUL IN CARE CAD LA ACORD,INCEPE ECHILIBRUL INTERIOR,EU UNUL L-AM GASIT,PUTETI SI VOI SA-L GASITI ,ACUM MA OPRESC,VREAU SA VAD UN FILM INTERESANT,IL RECOMAND LA TOTI ,,LO SFIDANTE" IL GASITI PE YOUTUBE,O SEARA FAINA SI BUCURATI-VA DE ORICE LUCRU CARE INTA IN VIATA VOASTRA :)
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: DIALOG INTERIOR

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Silviu,

Ma bucur tare mult ca psihoterapia te-a ajutat si ca ai reusit sa lucrezi cu unele dintre gandurile care iti puneau probleme si te impiedicau sa te bucuri de viata. Intr-adevar, asa cum descrii, de multe ori traim inutil cu aceste stari si ganduri irationale.

Eu te felicit ca ai luat decizia de a apela la ajutor si ca ai lucrat cu anumite credinte cu care stiu ca nu ti-a fost usor sa "lupti".

Felicitari si sper sa auzim in continuare de bine!

Irina Paraschiv
Psihoterapeut
+4 0744 239 470
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
http://www.psihosolutii.ro
Ultima oară modificat Mar Ian 29, 2019 11:40 am de către Psiholog Irina Paraschiv, modificat 1 dată în total.
danaro
Mesaje: 4
Membru din: Mar Feb 24, 2015 6:19 pm

Re: DIALOG INTERIOR

Mesaj de danaro »

Ganduri la final de prim abonament!
Cum eram Eu acum o luna in urma si cum sunt astazi?
Voi descrie imediat, insa inainte as dori sa fac o scurta paranteza.
Citisem la un moment dat, nu mai retin exact unde, ca atunci cand simti ca nu te mai poti baza pe cei 3 piloni de baza: familia, cariera si prietenii, clachezi!
Asa am patit eu, desi niciodata nu as fi gandit ca voi ajungi in situatia de a nu mai gasi in mine forta de a ma re-echilibra, insa asta am patit eu iar daca privesc la momentul prezent as spune ca sunt un om noroc care desi constientizam permanent ca ceva nu tocmai ok se petrece cu mine, cautam si cautam (nestiind exact ce, nestiind exact unde voi ajunge), ceva ce m-ar putea trezi, altceva decat vorbele unui duhovnic!
Am ajuns aici, pe gandestesanatos.ro, dintr-o pura intamplare, iar aici m-am luminat, am gasit exact ceea ce cautam, raspunsuri stiintifice la nelamuririle mele!
Nu am apucat decat o problema sa o dezbat insa cu siguranta voi dezbate toate neclaritatile pe care le am, dar pana atunci, voi continua, sa citesc, sa citesc si iar sa citesc, voi continua colaborarea cu doamna Irina si intr-o buna zi,ma voi regasi.
In aceste 4 saptamani am avut 2 recaderi, insa am si reusit sa trec cu bine peste ultimele doua sambete , zile care imi amplificau starea de neliniste de peste saptamana.
Problemele mele nu s-au rezolvat, nici nu ar avea cum, pentru ca nu rezolvare cautam ci liniste, dar sa fiu sincera nici nu ma mai zbat sa fac imposibilul, pentru a ma nelinisti, gandindu-ma mereu DE CE!
Tarziu, mult prea tarziu am inteles ca un comportament corect fata de o anumita pesoana/sau mai multe nu presupune, ca acesta va fi raslatit cu aceeasi moneda, iar aceasta gandire m-a golit in acesti ani, mult prea mult!
De mult prea multe ori am renuntat la mine, de dragul celor din jurul meu iar aceasta renuntare in timp mi-a indus in mine gandul, ca sunt" un om fara valoare". Insa dupa aceasta luna m-am trezit.
Nu stiu exact in ce zi imi voi regasi cu adevarat linistea, insa stiu ca voi face tot ce pot in a pune mult mai mare importanta pe sanatatea mea, pe linistea mea, decat pe situatii care isi au ori nu isi au rezolvare doar pentru ca eu asa as fi crezut.
Poate nu voi reusi de fiecare data, insa cu siguranta, aici va fi locul in care ma voi intoarce , un loc in care stiu sigur ca voi gasi raspunsuri potrivite la toate intrebarie mele.
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: DIALOG INTERIOR

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna ziua Danaro, ma bucur nespus ca ati hotarat sa notati si pe Forum gandurile dvs la final de abonament. Imi pare bine sa aud ca v-am ajutat si eu vreau sa va felicit pentru ca ati decis sa apelati la ajutor atunci cand aveati nevoie.
Asa cum spuneti, nu putem impiedica sa ne intalnim cu situatii dificile in viata noastra iar noi nu putem mereu sa controlam 100% aceste intamplari. ce putem face insa este sa invatam sa le interpretam corect si rational asa incat sa nu ne pierdem linistea dar nici capacitatea de a ne bucura de alte situatii bune din viata noastra.
Mult succes in continuare si sunt convinsa ca impreuna vom gasi calea catre echilibru.

O zi frumoasa!

Irina Paraschiv
Psihoterapeut
+4 0744 239 470
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
http://www.psihosolutii.ro
http://www.gandestesanatos.ro
Ultima oară modificat Mar Ian 29, 2019 11:40 am de către Psiholog Irina Paraschiv, modificat 1 dată în total.
danaro
Mesaje: 4
Membru din: Mar Feb 24, 2015 6:19 pm

Re: DIALOG INTERIOR

Mesaj de danaro »

Buna ziua si Hristos a Inviat!

La putin timp dupa finalizarea primei luni de abonament, am continuat sa citesc, sa recitesc materialul oferit, atat pe aceasta platforma cat si cartile recomandata in cadrul sedintei skype . Ce am reusit! E surprinzator!
1. Situatia mea la job, s-a imbunatatit simtitor, si nu ca as fi facut ceva in plus fata de ceea ce faceam inainte, insa citind, si iar citind mi-am dat seama ca gandurile mele irationale erau cele care imi amplificau nelinistea, si nicidecum oamenii. Am incercat in aceasta perioada sa imi disput permanent gandurile prin intrebari de gen: " de unde stiu? ce dovezi am?, sunt eu o persoana lipsita de valoare daca?, este drept ce se intampla? , dandu-mi in scris raspunsuri la aceste intrebari, insa adaptate la materialul oferit.Am comparat raspunsurile prezente cu cele trecute si am constientizat ca de cele mai multe ori imi ofeream raspunsuri nerealiste, manifestand totodata un perfectionism care m-a afectat. Am incercat sa privesc colegii, ca si persoane imperfecte, exact cum sunt si eu ,care pot gresi, asa cum pot gresi ei eu, iar acest lucru mi-a oferit o relaxare emotionala, care sincer, m-a uimit si pe mine.
2. In relatia cu tatal meu, am incercat sa schimb strategia, sa nu il mai critic si sa nu imi mai fac tot felul de scenarii negative.Am incercat sa inteleg ca fiecare om are dreptul sa isi traiasca propria viata asa cum doreste, iar a impune cuiva ceva, ori a insista foarte mult pe trecut e un lucru nerealist. Am incercat sa imbunatatesc putin relatia cu el, cautand exceptii care sa inlature generalizarea. L-am sunat de sarbatori, m-a invitat pe la el, iar bucuria a fost reciproca.
3. In relatiile cu prietenii, cel putin cu persoanele importante pentru mine, aici mai am putin de insistat, insa am inteles ca nelinistea generata de ganduri, nu rezolva o anumita problema. Important este nu catastrofam, ci sa intelegem ca un gest, o fapta, un sentiment oferit, nu reprezinta garantia faptului ca ele vor fi returnate, insa asta nu inseamna ca noi trebuie sa etichetam. Oamenii nu pot sti intotdeauna ceea ce gandim, ceea ce ne dorim, doar pentru ca noi credem asta.
Scriu aceste ganduri, pentru ca am avut ezitari la inceperea acestui program, asa cum poate multe persoane la inceput au, insa va spus sincer MERITA!
Trebuie sa fiti perseverenti, optimisti si dispusi sa renuntati la diverse orgolii, desi nu este tocmai simplu!
Eu multumesc inca odata pentru tot suportul oferit, iar continuarea psihoterapiei ramane in planurile mele de viitor!
Scrie răspuns