Rezultatele treptate ale psihoterapiei

alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Rezultatele treptate ale psihoterapiei

Mesaj de alexandra_32 »

Ma alatur si eu celor care simt beneficii dupa acest program, sunt la inceput, am ajuns doar la sedinta nr. 11, dar datorita d-lui Dinu Gabriel, am reusit sa imi fac ordine in mintea mea, si am reusit sa infrunt pentru prima data un atac de panica, fara sa fug de el, ci sa raman sa lupt cu el....!Starile de anxietate s-au mai diminuat, mai am si recaderi dar asa cum mi s-a spus, ele apar in procesul de vindecare!Sunt foarte optimista si tin sa multumesc intregii echipe pentru acest program, si pentru suportul acordat!Nu stati pe ganduri atunci cand aveti probleme....cereti ajutorul...!
Catalin17
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Sep 29, 2012 8:37 pm

Re: Rezultatele treptate ale psihoterapiei

Mesaj de Catalin17 »

Buna la toata lumea acum e randul meu sa o laud :D si eu pe D-na Irina Paraschiv :D care ma ajuta foarte mult sa trec peste acest calvar numit " anxietate " am ajuns la sedinta 10 pot spune ca se vede o schimbare mare , acum am pofta de mancare ceea ce era f important pentru mine :lol: .Din cauza ca nu aveam pofta de mancare , mancam f putin aveam un disconfort in zona stomacului si imi faceam fel si fel de idei stupide ca sunt bolnav ca am ceva la stomac .Atac de panica nu am mai avut de ceva timp si sunt capabil sa il opresc pentru ca am invatat ce este un atac de panica multumesc D-nului Dinu . Va spun sincer ca ma simt in momentul de fata foarte bine si chiar ma mir pentru ca nu am mai fost asa demult timp . Eu sufar de anxietate si atacuri de panica din 2011 . Pot spune ca am avut in primele 6 luni niste atacuri foarte chinuitoare nu doresc la nimeni , am incercat sa caut pe internet toturi sa vad ce este cu mine cu toate ca nu realizam ca eu am de fapt atacuri de panica , am citit mai peste tot si am realizat ca ce se intampla in corpul si in mintea mea este de fapt doar un atac de panica .Si tot de pe internet am gasit acest site www.gandestesanatos.ro care ma bucur foarte mult si nu ma asteptam sa gasesc "online" acum dupa a-10 sedinta pot spune ca in proportie de 75% atacul de panica a disparut pentru ca am invatat ce este un atac de panica si eventual acest "individ" are de gand sa ma mai deranjeze :lol: sunt capabil sa ma lupt cu el si sa-l opresc .Acum de incheiere imi cer scuze daca sunt greseli gramaticale dar am scris la repezeala pentru ca simt ca sunt fericit .Am sa revin cat de curand si mai fericit doamne ajuta :D
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Rezultatele treptate ale psihoterapiei

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Catalin17,

Ma bucur foarte mult sa aud ca te simti bine si iti multumesc pentru aprecierile bune. E o veste excelenta si sper ca pe viitor sa auzim tot numai vesti bune.
Cu siguranta ca parerea ta va ajuta si alte persoane care se confrunta cu aceleasi stari sa apeleze la ajutor specializat si sa lucreze catre re-echilibrarea psihica.

Te felicit pentru faptul ca ai luat decizia de a apela la noi si pentru ca lucrezi in fiecare zi cu gandurile si starile tale, desi te confrunti cu acestea de mult timp.
Nu uita sa perseverezi si sa lucrezi ca si pana acum cu starile si cu gandurile tale astfel incat sa incepi sa gandesti sanatos si sa te bucuri de viata cat mai mult.

O zi frumoasa!
Psihoterapeut Irina Paraschiv
0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
alia27
Mesaje: 1
Membru din: Mar Apr 16, 2013 11:48 pm

Re: Rezultatele treptate ale psihoterapiei

Mesaj de alia27 »

Buna Gabi,


Iti trimit acest mail in urma promisiunii pe care am facut-o si anume sa te tin la curent cu noutatile casniciei noastre.

M-am tot gandit cum sa formulez, cu ce sa incep, cum sa fiu scurta si la obiect insa, dupa cum ai observat la sedintele de terapie, eu intru in detalii de cele mai multe ori, nu ma pot abtine sa nu povestesc cu lux de amanunte.
Asadar, in primul rand, as vrea sa iti multumesc ( si in numele sotului ) pentru ce ai facut pentru noi! Chiar daca nu am venit la multe sedinte de terapie, cele pe care le-am avut ne-au ajutat sa ne salvam casnicia!

Am stiut inca de la inceput, chiar inainte sa te cunoastem ca tu ne vei ajuta sa ne cunoastem mai bine, sa ne regasim, sa realizam unde gresim, sa ne reamintim de ce ne iubim si pentru ce luptam impreuna.
Se spune ca, trebuie sa existe o conexiune intre pacient/pacienti si psihoterapeut si exact acest lucru s-a intamplat si in cazul nostru, pentru ca altfel nu imi explic cum din doar cateva sedinte de terapie de cuplu, a rasarit Soarele si in relatia noastra si mai ales cum sotul meu carela inceput era sceptic in privinta psihoterapiei te-a placut de la prima sedinta.

De trei luni, nu ne-am mai certat nici macar o singura data, comunicam mai mult, ne respectam, ne ascultam unul pe celalalt, am uitat ce inseamna cuvantul "repros" si ne reamintim in fiecare zi cat de mult ne iubim si de ce suntem impreuna. Radem mai mult, iesim mai des doar noi doi, privim partea plina a paharului intotdeauna si teama despartirii a disparut ca prin minune! Avem planuri de viitor impreuna si sunt convinsa ca le vom realiza pe toate mai ales ca, BEBELE pe care il asteptam este nerabdator sa ne cunoasca!

Aaaa era sa uit ceva important! Exista imbunatatiri vizibile si in ceea ce priveste partea sexuala si, ca o paranteza, aproape ca mi-a disparut teama de cainii care ma asteapta aproape in fiecare seara la coltul strazii

Iti simtim lipsa, ne amintim in fiecare zi cat de mult ne-ai ajutat si cu siguranta iti voi mai scrie in curand!

Te pupam cu drag,

Alina si Daniel Ghita
Scrie răspuns