Anxietate

Valentina Adriana
Mesaje: 1
Membru din: Dum Dec 14, 2014 12:55 pm

Anxietate

Mesaj de Valentina Adriana »

Buna,numele meu este Adriana,am 41 de ani si as dori sa va impartasesc starile si situatiile neplacute prin care am trecut datorita anxietatii.Primele simptome au debutat in urma cu multi ani si s-au manifestat prin ameteli si palpitatii care apareau cand stateam in picioare,pe care nu le-am bagat in seama prea tare si m-am gandit ca se datoreaza hipotensiunii si mai ales ca daca incepeam sa merg dispareau.Trebuie sa mentionez ca aveam si probleme familiale si ma simteam frustrata,nelinistita si nemultumita.Dupa o perioada starile s-au agravat si au inceput sa apara tulburarile de echilibru si lipsa de aer ,parca nu mai puteam sa respir si aveam senzatia de lesin(nu lesinasem niciodata dar...frica exista) si in plus aveam emotii in orice situatie,emotii care deasemenea imi declansau aceste stari.A inceput sa-mi fie frica sa merg pe strada,in magazin, la biserica sau in orice loc aglomerat si cautam mereu un loc de sprijin-atunci starile mi se mai diminuau,in orice caz evitam astfel de situatii cum puteam.Am inceput sa apelez la medicatia naturista sa ma mai linistesc mai ales ca nu mai aveam incredere in mine, ma simteam un nimeni.Aceasta medicatie m-a ajutat putin dar nu suficient si am inceput sa caut pe internet solutii , idei despre aceste stari.Asa am descoperit acest site de psihoterapie dar nu am avut suficient curaj sa scriu,dar dupa 2-3 luni mi-am luat"inima in dinti" si am scris.La mesaj mi-a raspuns doamna psiholog Irina Paraschiv si asa am descoperit ca sufeream de anxietate care se transforma si in atacuri de panica(in situatii extreme).Am urmat programul si sfaturile doamnei psiholog,am inteles ce se petrece in mintea si corpul meu in astfel de situatii si am invatat cum sa le controlez.Nu pot spune ca am scapat de tot de aceste stari dar s-au diminuat considerabil si am inceput sa am mai multa incredere in mine,de fapt ce s-a sedimentat in mintea mea in multi ani nu poate trece asa usor!.
Ii multumesc din suflet doamnei psiholog Irina Paraschiv pentru sfaturi,intelegere si rabdare si recomand ca oricine sufera de aceste probleme sau altele pe fond psihologic sa apeleze cu incredere la acest site de psihoterapie.Merita!!!
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Anxietate

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna ValentinaAdriana, ma bucur mult ca ati luat decizia de a scrie pe Forum experienta dvs cu anxietatea. Asa este, lasata netratata mai multi ani, acest tip de stare se intensifica si ajunge sa ne afecteze nu numai viata de zi cu zi, dar si increderea in noi. De aceea va felicit ca ati apelat la ajutorul nostru si ca ati urmat indicatiile.

Chiar daca anxietatea u a disparut in cazul dvs 100% deocamdata, asta nu inseamna in timp si aplicand in continuare exercitiile ea nu se va diminua pana la punctul in care nu o veti mai resimti.

Felicitari pentru succes si sper sa auzim vesti de bine in continuare.
Irina Paraschiv
Psihoterapeut
+4 0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
www.psihosolutii.ro
www.gandestesanatos.ro
marias963
Mesaje: 1
Membru din: Dum Ian 25, 2015 6:08 pm

Re: Anxietate

Mesaj de marias963 »

multumesc d rei psiholog irina paraschiv pentru intelegerea si sprijinul acordat in starile de anxietate cu care ma confruntam.
Scrie răspuns