Viata printre straini poate fi mai usoara

mihaelamirela
Mesaje: 1
Membru din: Mie Iun 11, 2014 10:23 pm

Viata printre straini poate fi mai usoara

Mesaj de mihaelamirela »

Buna, sunt Mihaela si vreau sa va impartasesc povestea mea

Sunt medic pe profesie, am 30 de ani si la scurt timp dupa ce am terminat studiile si am profesat timp de 6 luni ca si medic rezident am decis spontan (din motive bine cunoscute in bransa noastra) sa ne pregatim (impreuna cu iubitul%sotul meu) pentru a pleca in Germania. Zis si cu efortul de rigoare am reusit. Si de aici incepe povestea ce merita spusa.
A urmat pentru amandoi o perioada foarte grea, a fost 0 perioada in care a trebuit sa facem fata integrarii intr-o societate noua cu principii si mod de abordare total diferit de ceea ce invatasem acasa, am ajuns sa ne simtim izolati, lipsiti de prieteni, de familie, pentru o perioada de timp de mijloace de comunicare *ma refer la internet. Limba am invatat-o urmand un curs de 6 luni, deci a aparut si problema unei comunicari eficiente.
Nu intentionez sa insir tot acel drum anevoios de evenimente, dar cert este faptul ca personal am inceput sa ma simt epuizata fzic si psihic...incepusem sa nu mai inteleg cine sunt, ce valoare a , sa ma simt lipsita de valoare,sa ma simt privita ciudata de cei din jurul meu, sa-mi fie teama sa merg singura in magazine, sa ma exprim gandindu-ma ca voi face greseli gramaticale, ca poate nu voi intelege ce vrea vanzatorul sau functionarul de la ghiseu de la mine. Vrand, nevrand am decis sa raman si sa infrunt situatia, am invatat mult intru-un timp foarte scurt, ma automotivam in fiecare dimineata sa ma ridic din pat si sa merg mai departe, in momentele grele ma ascundeam printr-o toaleta, trageam o portie buna de plans apoi imi stergeam lacrimile si aparent increzatoare imi continuam ziua. Ajunsa acasa ma simteam epuizata, singura persoana cu care vorbeam si care simteam ca ma poate ajuta era iubitul meu. In rest stiam ca familia nu ar intelege asta si vroiam cumva sa nu le provocam griji asa ca nu discutam despre asta. Din fericire cu timpul situatia s-a imbunatatit, apasarea nu mai era atat de grea si simteam ca acum ma pot descurca, dar in ciuda trecerii timpului, mai exact 4 ani de zile lucrurile erau departe de a fi asa cum le vroaim. Ma simteam in continuare nesigura pe mine, acceptam orice mi se cerea, imi era teama sa socializez in ideea ca ceilalti isi vor da seama ca sunt o straina si cu siguranta ma vor trata altfel, ma vor privi altfel si cumva ma vor judeca pentru ceva ce de fapt nu stiam ce...ca doara munceam mai mult decat un neamt, ma comportam exemplar, nu ieseam cu nimic in evidenta prin ceva negativ...imi era teama sa conduc masina ...Si intr-o zi am avut curajul sa vorbesc despre asta cu o persoana draga sufletului meu, care m-a ascultat si apoi mi-a spus sa nu e nici o rusine pentru ceea ce simt, ca ar trebui sa ma las ajutata, ca ar trebui sa ma percep asa cum sunt in realitate si ca pentru asta am nevoie de ajutor din exterior, de un psiholog. Si nu va mint ca mentalitatea aia implementata acasa m-a facut sa ma gandesc...eu, am ajuns eu asa de rau ca am nevoie de un psiholog, tocmai eu care am trecut prin atatea dificultati de capul mea...
Dar timpul si linistea fac minuni...mi-am dat seama ca in momentul in care am ales sa ma destainui acelei persoane a fost de fapt un gest disperat de a spune ca nu mai pot si ca am nevoie de ajutor.
Si fac parte din categoria oamenilor care indura si indura decat sa spuna ajutati-ma, dar din proprie experienta va spun ca nu e nici o rusine si ca nu sunteti Atlas sa tineti toate poverile singuri pe umeri.
Si am inceput sa caut....sa citesc articole, sa incerc sa ma autoeduc, insa nimic nu mi se potrivea...simteam nevoia de o terapie individuala, care sa fie in romana deoarece e limba pe care o simt si sa poata fi practicabila in Germania. Si dupa lungi cautari am gasit solutia cu sedintele pe Skype.
Si eu am fost sceptica, insa am citit mesajele altor persoane si m-am decis sa incep. Mi-au placut foarte mult filmuletele, exemplele date de Dl Dinu si pas cu pas am inteles de unde veneau acele stari, ce anume din modul meu de gandire le provoca si cu ajutorul Irinei, cu multa rabdare din partea ei si exercitiu am inceput sa ma inteleg mai bine si sa privesc lumea cu alti ochi, am invatat sa controlez acele ganduri irationale care imi provocau teama si neplacere, am inceput sa ma simt confortabila cu mine, sa imi dau seama ca raman in continuare un om valoros chiar daca nu fac totul perfect, ca am dreptul sa gresesc. Sunt lucruri pentru care inainte ma autopedepseam, ma criticam prea dur si nu intelegeam de unde venea teama si neincredere in mine.
Si azi ma intreb oare de ce am asteptat asa de mult sa ma las ajutata sa vad lucrurile intr-o alta lumina, favorabila mie.
Pe mine m-a ajutat enorm si o recomand oricui. Irina e o persoana minunata, care a avut foarte multa rabdare cu mine si care m-a ajutat enorm sa am simt din nou bine in pielea mea, sa am curajul sa conduc din nou masina, sa fiu stapana pe ceea ce sunt, gandesc si ma simt.

Stiu ce inseamna sa traiesti printre straini dar cu efort si ajutorul de rigoare e mult mai simplu.
Va pup si va doresc curaj si mult succesc. Si inca ceva..cunosc multe alte persoane ca mine care cauta acel ceva si trebuie sa va marturisesc ca sunt mandra de mine ca pot acum sa gandesc altfel.

Cu drag, Mihaela
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Viata printre straini poate fi mai usoara

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Mihaela, iti multumesc ca ai decis sa iti impartasesti experienta pe Forum iti multumesc si pentru aprecierile bune. Intr-adevar treceai printr-o perioada dificila cand ne-am intalnit si m-am bucurat sa vad cum reusesti oe masura ce treceau sedintele sa iti intelegi mai bine starile si reactiile si sa le controlezi mai bine.
Eu te felicit pentru ca ai lucrat sarcinile discutate si iata ca acum iti e din ce in ce mai usor sa folosesti informatiile si sa te simti mai bine.

Mult succes si sper sa auzim de bine si in continuare!
Irina Paraschiv
Psihoterapeut
+4 0744 239 470
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
http://www.psihosolutii.ro
http://www.gandestesanatos.ro
Scrie răspuns