Am terminat cu panica si anxietatea!

vrizea
Mesaje: 4
Membru din: Mar Dec 20, 2011 10:54 am

Am terminat cu panica si anxietatea!

Mesaj de vrizea »

Eu am scris deja povestea mea in alta sectiune si acum pot sa spun ca am scapat de panica si anxietate definitiv. Sigur, eram si din ce in ce mai deprimat inainte sa gasesc programul Gandeste Sanatos. Acum au trecut si imi vad de viata mea. Chiar mai bine decat inainte sa ma fi apucat fricile.
Cred ca ar fi bine sa scriu mai des pe acest forum( am gasit si forumul de pe www.psihosolutii.ro, care este mult mai mare si are foarte multe impresii de la clientii acestor psihologi), ca sa multumesc psihologilor din program care m-au ajutat, mai ales ca sora mea, care la randul ei a avut atacuri de panica de nu mai iesea din casa, a trecut prin 3 psihologi si niciunul nu i-a putut explica cum functioneaza acesta si ce sa faca sa-si revina.
Mi se pare strigator la cer sa te duci la atatia psihologi si sa pleci de acolo asa cum te-ai dus!
Ma rog, asta ar putea fi un subiect de dezbatere cu psihologii din acest forum...
Un alt lucru bun este ca ma inteleg din ce in ce mai bine cu sotia mea, careia ii multumesc din suflet ca a avut rabdare cu un asa anxios ce eram !
Acum am invatat din program si cum sa comunicam eficient si cum sa manageriem conflictele. Nu credeam ca e asa simplu :)
Si ca sa inchei tot cu ceva bun, deoarece probabil ca experienta mea cu acest program se va incheia in curand, as vrea sa mentionez ca i-am explicat sotiei cum sa foloseasca ABC-ul comportamental, din a doua luna de program, ca sa isi poata controla greutatea si a slabit deja 2 kg in 10 zile. Cu toti nutritionistii la care a fost, tot stagna de 4-5 luni. Concluzia, o cura de slabire fara putin ajutor de la un psiholog nu duce prea repede la rezultate!
Altfel, ce sa zic...., va las cu bine si cred ca voi mai intra din cand in cand sa vad cum va mai merge.
Vad ca acum sunt introduse in abonament si sedinte pe Skype sau mess, insa pot sa spun ca in cazul meu n-a fost nevoie :) Sotia mea spune ca-i o idee buna.
Multa sanatate si pace sufleteasca!
Victor
Psiholog Gabriel Dinu
Mesaje: 66
Membru din: Vin Oct 28, 2011 1:35 pm

Re: Am terminat cu panica si anxietatea!

Mesaj de Psiholog Gabriel Dinu »

Draga Victor,

Ma bucur mult ca ai aceste vesti si ca le-ai impartasit pe forum si in sectiunea " Ce spun clientii nostri"!

Cei mai multi oameni care apeleaza la psihoterapie sau consiliere psihologica ajung sa se inteleaga, sa comunice mai bine, sa fie mai impacati, mai eficienti in ce fac si sa se bucure mai bine de viata. Sigur, sunt destul de putini oameni care au nevoie de psihoterapie. Cei mai multi au nevoie de cateva explicatii si indrumari, lucruri ce sunt mult mai eficiente daca vin din partea unui psihoterapeut.

In ultimul timp, din ce in ce mai multi oameni au trecut de cele 3 sedinte gratuite si ne-au dat sansa sa-i indrumam pe acest drum catre echilibru. Ar fi foarte folositor daca ar nota si ei aici impresii despre cum se simt si ce beneficii au in urma acestui program online. Recent, am introdus si cate o sedinta online pe Skype sau Yahoo messenger cu voce, la fiecare abonament de 31 de sedinte din programul Gandeste Sanatos, deoarece unele persoane isi doresc aceasta interactiune directa cu psihologul.

Ma bucur mult ca ai intrat si pe forumul de pe www.psihosolutii.ro. Acest site este dedicat cabinetului nostru din Bucuresti si, intr-adevar, este un forum mai vechi, cu foarte multe topicuri, mai ales in sectiunea " Ce spun clientii nostri".

Din pacate, nu toti psihoterapeutii cunosc mecanismul atacului de panica, chiar daca acesta este cunoscut de peste 2 decenii. In acelasi timp, nu toti psihoterapeutii practica psihoterapia cognitiv-comportamentala, aceasta forma de terapie fundamentata prin studii si cercetari stiintifice. Noi suntem o echipa de psihoterapeuti care pun pret foarte mare pe stiinta, studii si eficienta. Ne-am dezvoltat si perfectionat in timp si acum colaboram foarte bine in beneficiul clientilor nostri.

Ma bucur mult ca sotia isi poate controla mai bine comportamentul alimentar si ca am putut fi de ajutor!

O zi frumoasa, Victor! Bucura-te in continuare de viata!
Psiholog Gabriel Dinu
Psiholog Gabriel Dinu
didica
Mesaje: 1
Membru din: Mie Iun 27, 2012 3:47 pm

Re: Am terminat cu panica si anxietatea!

Mesaj de didica »

Ma bucur sa citesc astfel de postari .Si eu m-am confruntat cu atacurile de panica si starile de anxietate.Prima data a fost prin 2009 ,cred.Am ajuns la cabinetul domnului Dinu si pot spune ca m-am simtit mult mai bine inca de la primele sedinte.Anul acesta ,dupa o sesiune stresanta si multi alti factori m-am trezit din nou cu atacul de panica si starea de anxietate.Am mers din nou la cabinet si Gabi mi-a recomandat o perioada medicatie ,pentru ca la mine gandurile irationale devenisera automate si mi-era foarte greu sa ma pot concentra pe demontarea lor.Mi-a fost un pic cam greu pentru ca eu nu am fost niciodata de acord cu medicatia,credeam ca daca am ajuns sa merg la psiholog si sa iau pastile sunt nebuna.Acela a fost momentul in care Gabi m-a intrebat:Daca te-ar durea capul ai lua pastile?Raspunsul meu a fost afirmativ si tot odata mi-am dat seama ca felul in care gandeam era irational.Mi-a recomandat sa urmez programul de terapie online si am acceptat, desi trebuie sa spun ca eu eram genul de persoana care prefera psihoterapia de la cabinet pentru ca vroiam sa interactionez direct cu psihoterapeutul.Programul este extraordinar.Te ajuta cu fiecare sedinta facuta si cum lucrurile astea se fac cu rabdare si pas cu pas eu va sfatuiesc sa nu asteptati minuni de la primele sedinte ,insa vindecarea apare cu siguranta la un moment dat.La mine a functionat de minune si acum ma simt foarte bine.Atacuri de panica nu am mai avut si nici nu cred ca voi mai avea pentru ca de data asta mi-am facut temele cum trebuie si acum visez ,ca sa zic asa,explicatiile fiecarei senzatiii in parte si stiu cum sa decatastrofez .Am invatat ca lucrurile nu sunt intotdeauna asa cum imi doresc eu ,insa eu pot face tot ce tine de mine pentru a fi asa si daca nu-mi iese ma voi straduii mai mult.VA UREZ MULTA SANATATE TUTUROR SI SPER SA APELATI LA ACEST PROGRAM CAND AVETI NEVOIE.CHIAR AJUTA!!!!!!!!
Scrie răspuns