BENEFICIILE PSIHOTERAPIEI CU DNA MIHAELA IOTE

Dayana90
Mesaje: 5
Membru din: Joi Ian 14, 2016 12:54 pm

BENEFICIILE PSIHOTERAPIEI CU DNA MIHAELA IOTE

Mesaj de Dayana90 »

Povestea mea incepe cu un incident aparent banal (m-am inecat cu o bombonica de ciocolata si pret de cateva secunde nu am putut respira, dupa care am primit ajutor si mi-am revenit), au trecut cateva saptamani, timp in care nu am simtit mare lucru, doar aveam cosmaruri cu acel incident, simteam ca ma sufoc si ca o sa mor in vis. Dupa cateva saptamani, timp in care de cate ori mancam ma gandeam ca poate ma voi ineca din nou, ca ma voi sufoca, ca voi murii (devenisem foarte anxioasa) au inceput sa apara diverse simptome, in primul rand dificultati la inghitire, nod in gat, ameteala, dureri puternice in piept si spate, senzatii de scurtare a respiratiei, de sufocare, teama de a manca, chiar si de a bea. Imediat dupa aceste simptome, au aparut atacuri de panica in toata regula, ma trezeam noaptea cu senzatii de sufocare, simteam ca imi sare inima din piept, ca voi muri, ca o sa lesin, aveam frisoane, ba frig, ba cald, imi tremura corpul, plangeam si tot timpul il rugam pe prietenul meu sa ma scoata afara la aer, aveam impresia ca puteam sa respir mai bine afara sau daca deschideam geamul. Am ajuns la urgenta de cateva ori si mi se spunea ca sunt in regula, mi se dadeau ceva calmante si ma trimiteau acasa, tin sa precizez ca locuiesc in Anglia de aproape 8 luni cu prietenul meu si aici au inceput toate aceste stari. Am plecat acasa la familie convinsa ca sunt bolnava, nopti nedormite, nu mancasem NIMIC timp de o saptamana, doar putina apa, slabisem 7 kg in aproape 2 saptamani, am trecut printr-o serie de controale la stomac, gat, nas, glande, analize de sange si ce crede'ti....toate bune si frumoase. Simteau ca o iau razna, toata lumea imi spunea ca sunt ok si eu abia ma puteam tine pe picioare (aveam o mica anemie pentru ca nu ma hraneam), am ajuns in final pe un tratament psihiatric (BROMAZEPAM) care m-a ajutat, au disparut atacurile de panica, am putut sa dorm si sa mananc ceva. Totul a fost bine, am revenit in Anglia dupa 2 saptamani cu incredere si curaj, insa am observat ca nu ma vindecasem, doar ma calmasem. Am dezvoltat o fobie de a inghiti, imi era frica si de apa pe care o beau, imi era frica sa inghit ca poate ma inec, ma sufoc si evitam sa mananc, eram speriata tot timpul, nu imi venea sa ies din casa, la serviciul numai dadeam randament, eram slabita si palida, simteam ca viata mea numai are rost si mi se parea ingrozitor sa nu poti inghiti, sa nu poti manca (eu fiind pofticioasa din fire), am devenit frustrata ca ceilalti pot manca si eu nu, a fost urat. In tot acest timp, familia si prietenul meu mi-au fost alaturi si m-au sprijinit, insa nu era de ajuns, nu puteau ei sa manance in locul meu. In fine, am ajuns pe acest site din recomandarea unui prieten, am fost contacta'ta de dna Mihaela Iote si am inceput sedintele de psihoterapie, putin sceptica,fara speranta, dar ce mai aveam de pierdut. Vreau sa spun ca a fost una din cele mai bune decizii pe care le-am luat in viata mea, dupa aprox 1 luna si jumatate de terapie, mananc aproape orice vreau, dorm foarte bine, ma bucur de viata, am inceput sa ma ingras, parca nici acum nu imi vine sa cred ce repede am evoluat si cat de mult m-a ajutat terapia, ii multumesc din suflet psihoterapeutului meu Mihaela Iote pe care o indragesc foarte tare. Merg increzatoare inainte, vreau sa continui terapia, sa ajung la un echilibru pe termen lung. Va recomand cu incredere, asa cum fac cu toti cei pe care ii intalnesc cu probleme, apelati la psihoterapie, este cea mai buna si sanatoasa cale de vindecare.
AdrianC1966
Mesaje: 24
Membru din: Vin Iul 26, 2013 12:23 pm

Re: BENEFICIILE PSIHOTERAPIEI CU DNA MIHAELA IOTE

Mesaj de AdrianC1966 »

Desi am promis ca nu imi voi mai face simtita prezenta pe aici, simt asa o nevoie brusca de a ma baga singur in seama.

Miss Dayana 90 , cred ca ce ai patit are legatura si cu emigrarea.
Iar in alta ordine de idei, ce te vei face in viata ( cred ca ai sub 30 de ani, asa cum arata userul tau ) cind vei intilni adevarate greutati, piedici, incercari ?
Daca de acum ai luat-o pe calea medicamentelor nu-i a bine.
Dar esti pe drumul cel bun.

Incearca si altceva in afara de medicamente si psihoterapie, de genul rugaciune, sport, lectura....creierul trebuie sa aiba activitate continua si atragatoare.

Si te rog mult, te implor, nu mai chinui limba romana -corect este '' voi muri '' si nu '' voi murii ''.

Vorba si a lui Ferdinand I al Romaniei :

'' A trai este usor, greu este sa stii a muri la vreme ''

Succes si sanatate deplina !
Psiholog Mihaela Iote
Mesaje: 56
Membru din: Joi Noi 20, 2014 3:26 pm

Re: BENEFICIILE PSIHOTERAPIEI CU DNA MIHAELA IOTE

Mesaj de Psiholog Mihaela Iote »

Buna seara Dayana90,
Ma bucur foarte tare ca lucram impreuna si ca au inceput sa apara si rezultatele!
Va felicit pentru munca depusa si pentru perseverenta de care dati dovada, avand in vedere ca a fost un inceput provocator. Este important si faptul ca acum ati inceput si procesul de reducere a medicatiei.
Tineti-o tot asa vom ajunge si la rezultatele care sa vor echilibra pe termen lung!
Este o placere sa fac sedinte cu dumneavoastră.

O seara placuta!

Mihaela Iote
Psihoterapeut
0736632545
mihaela.iote@psihosolutii.ro
Dayana90
Mesaje: 5
Membru din: Joi Ian 14, 2016 12:54 pm

Re: BENEFICIILE PSIHOTERAPIEI CU DNA MIHAELA IOTE

Mesaj de Dayana90 »

Dl Adrian, pentru linistea dumneavoastra sa stiti ca limba romana nu este deloc chinuita in ceea ce ma priveste, scopul acestei postari este de a ajuta si incuraja persoanele care se afla in dificultate si sunt la inceput de drum. Am scris acest mesaj din suflet si retraind niste stari in care nu mi-a fost deloc usor, de aceea am avut anumite scapari si probabil cine a trecut prin asa ceva stie cat de greu este sa expui si sa rememorezi acele stari. In fine....fiecare are dreptul la o parere, iar legat de viata mea de aici inainte si medicamentatie, o sa renunt in curand la medicamente (am luat 3 luni, sunt in procesul de reducere) si in acelasi timp fac sport, citesc si intretin diverse activitati care ma ajuta. O sa ma descurc, nu va faceti griji pentru mine!
Sanatate multa!
"Daca taceai, filozof ramaneai"!!!
Dayana90
Mesaje: 5
Membru din: Joi Ian 14, 2016 12:54 pm

Re: BENEFICIILE PSIHOTERAPIEI CU DNA MIHAELA IOTE

Mesaj de Dayana90 »

Inca ceva, dl AdrianC1966, am citit din pura curiozitate cateva din postarile dvs..."cind" = când, "sint" =sunt....etc, pe bune???? Mai bine sa ne vedem fiecare "gunoiul din ochi" si sa nu pierdem din vedere esentialul, ma refer la continutul mesajului pe care l-am postat!Am fost convinsa ca daca voi cauta postari de ale dvs, voi gasi greseli, se intampla oricui, este OMENESTE!
Se pare ca nu ati invatat mai nimic din terapie....
daniel05
Mesaje: 50
Membru din: Joi Ian 03, 2013 2:18 pm

Re: BENEFICIILE PSIHOTERAPIEI CU DNA MIHAELA IOTE

Mesaj de daniel05 »

Dayana esti pe maini bune aici si ai facut ceea ce este bine pt tine. Tu gandeste-te ca esti pe drumul cel bun, asa cum ai povestit si tu, si tine cont de credintele rationale nr 4,5 si 6. Spor la treaba in continuare.
O zi buna!
Dayana90
Mesaje: 5
Membru din: Joi Ian 14, 2016 12:54 pm

Re: BENEFICIILE PSIHOTERAPIEI CU DNA MIHAELA IOTE

Mesaj de Dayana90 »

Multumesc frumos, Daniel!
Stiu ca m-ai am de munca, insa sunt multumita de rezultate si asta imi da incredere si curaj...chiar se poate.
Multumesc pentru sfaturi! O zi frumoasa!
AdrianC1966
Mesaje: 24
Membru din: Vin Iul 26, 2013 12:23 pm

Re: BENEFICIILE PSIHOTERAPIEI CU DNA MIHAELA IOTE

Mesaj de AdrianC1966 »

Dayana90 scrie:Inca ceva, dl AdrianC1966, am citit din pura curiozitate cateva din postarile dvs..."cind" = când, "sint" =sunt....etc, pe bune???? Mai bine sa ne vedem fiecare "gunoiul din ochi" si sa nu pierdem din vedere esentialul, ma refer la continutul mesajului pe care l-am postat!Am fost convinsa ca daca voi cauta postari de ale dvs, voi gasi greseli, se intampla oricui, este OMENESTE!
Se pare ca nu ati invatat mai nimic din terapie....

Este ca in faza cu militianul care s-a prins de poanta dupa doua saptamini......
Ai gresit la faza cu '' voi murii '', care este mai serioasa decit fazele cu sint / sunt.
Multi lingvisti considera ca scrierea cu sint , cind etc. este corecta si normala.
Eu nu sint mai destept decit ei.

Da, se pare ca nu am invatat nimic din terapie.Lucru spus de cineva mult mai tinar care nu a trecut prin ce am trecut eu.Ti se pare, ai impresia , ai iluzia etc. Fii mai sigura,doar esti mai tinara....deh, ala generatie...alta conceptie de viata.....
Tu sa fii sanatoasa , nu iti mai pierde timpul cu polemici necordiale....
Cristian1790
Mesaje: 1
Membru din: Mar Ian 19, 2016 11:06 am

Re: BENEFICIILE PSIHOTERAPIEI CU DNA MIHAELA IOTE

Mesaj de Cristian1790 »

Buna ziua si eu am inceput psihoterapia online cu Dna Mihaela Iote acum 2 luni si vreau sa va impartasesc experienta mea. Numele meu este Cristian, acum 4 luni am suferit o fractura trimaleolara cu deplasare la glezna stanga, lucru care avea sa-mi creeze m-ai multe probleme decat m-as fi asteptat. Nu pot spune ca a fost un soc pentru mine evenimentul in sine...am trecut destul de bine peste el , peste operatia care a urmat si peste o luna si jumatate dupa aceea. La un moment dat, am inceput sa dorm din ce in ce mai putin iar peste zi eram un amestec de oboseala si agitatie. Dupa cateva nopti in care am dormit doar cateva ore, m-am trezit intr-o noapte cu niste simptome de rau pe care nu stiam cum sa le interpretez , dureri in piept , amorteala maini , transpiratie , tremur puternic , ameteala asa ca am chemat salvarea care mi-a spus ca e posibil sa am o cadere de calciu sau un atac de panica. De a doua zi am inceput sa iau calciu si magneziu dar dupa doua nopti starea aceea s-a repetat. Am facut analize , au iesit bine deci era clar , aveam atacuri de panica asa ca am consultat si un psihiatru/psiholog care mi-a confirmat acest lucru si mi-a prescris Xanax si Mirzaten. Dupa cateva zile m-am decis sa incep si sedinte de psihoterapie . Starea mea a inceput sa se imbunatateasca , incet , dar spre bine asta si din cauza piciorului care imi creea probleme si ganduri de indoiala cu privire la refacerea mea. Probabil daca fractura nu era atat de grava si perioada de refacere atat de lunga si dificila si starea mea psihica ar fi fost imbunatatita mai repede . Un alt moment dificil care m-a afectat destul de mult a fost cand doctorul a hotarat sa-mi adauge la medicatie si Serodeps, un medicament despre care auzisem de bine dar care l-a mine a manifestat doar reactii adverse si din cauza ca imi era din ce in ce mai rau de la el am hotarat, impreuna cu medicul, sa nu-l mai iau. A trecut inca o saptamana pana mi-am revenit si dupa aceasta poveste. In tot acest timp am avut alaturi programul Gandestesanatos si pe doamna Mihaela fara de care nu stiu cum as fi trecut peste aceasta perioada. In momentul de fata starea mea este buna si azi am cerut la controlul pe care l-am avut la psihiatru/psiholog reducerea medicatiei. Dar psihoterapie as dori sa mai fac o luna deoarece cred ca este loc de mai bine iar problema cu piciorul inca nu s-a terminat, sunt in continuare in concediu medical si urmez un program de fizioterapie intens. Va doresc tuturor multa sanatate si sa aveti incredere in dumneavoastra si in programul Gandestesanatos si impreuna cu oamenii minunati care lucreaza aici veti reusi sa treceti peste momentele mai grele din viata. Multumesc Mihaela si multumesc Gandestesanatos!
Psiholog Mihaela Iote
Mesaje: 56
Membru din: Joi Noi 20, 2014 3:26 pm

Re: BENEFICIILE PSIHOTERAPIEI CU DNA MIHAELA IOTE

Mesaj de Psiholog Mihaela Iote »

Buna ziua Cristian1790,
Ma bucur ca ati reusit sa impartasiti aici experienta dureroasa prin care ati trecut, in speranta de a-i ajuta si pe altii care se afla in situatii asemanatoare.
Va mulțumesc pentru cuvintele frumoase si pentru increderea acordata atat mie, cat si aplicatiei Gandeste Sanatos.
Ati muncit foarte mult cu dumneavoastră atat fizic la recuperare, cat si cu gandurile dumneavoastră si vreau sa va felicit pentru perseverenta si ambitie. Astfel au aparut si rezultatele pe ambele planuri.
Tineti-o tot asa!

O saptamana placuta!

Mihaela Iote
Psihoterapeut
0736632545
mihaela.iote@psihosolutii.ro
Scrie răspuns