Vindecarea prin psihoterapie online

Olympia
Mesaje: 1
Membru din: Mar Feb 23, 2016 7:22 pm

Vindecarea prin psihoterapie online

Mesaj de Olympia »

Buna! A durat ceva pana sa am curajul sa scriu aici prin ce am trecut ,si bineinteles la indrumarea psihologului meu Irina paraschiv care pot sa zic ca fara ajutorul dansei nu scriam aici acum! Au trecut aproape 6 saptamani de cand am o viata normala si eu,adica timp de 1 an de zile am avut stari de panica care erau intense si zilnice si o frica mare ca mi se poate intampla ceva sau sa raman singura era groaznic pt mine ,eram in alta lume nu mai stiam ce se intampla cu viata mea,au aparut problemele foarte mari cu sotul meu,era cearta incontinu in casa la noi,la munca nu am mai mers tot din cauza acestor stari de frica,atac de panica.Atunci credeam ca doar mie mi se intampla asemenea lucruri,pana cand am inceput sa caut pe net despre aceste stari si am realizat ca defapt sunt niste senzatii si nu e atat de grav cum mi se parea mie si ca ma pot vindeca prin terapie. Pana sa caut pe net nu stiam ce inseamna atacuri de panica si anxietate! Asa ca am cautat un psiholog pe net si am mers la cabinet ,am vorbit vreo ora jumate in care am povestit tot ce aveam pe suflet.Cum eu sunt in alta tara si cabinetul in alt oras si nu prea aveam cum sa ajung la terapie,cautam pe net si din intamplare am dat de acest program,am facut cele 3 tarapii gratuit si a 2-a zi am fost sunata de Irina Paraschiv si mi-a zis ca ma poate ajuta si ca nu e nimic grav,atunci avut speranta ca voi redeveni cum am fost inainte. Am inceput terapia si am vazut ca nu e nimic complicat,desigur nu eram convinsa 100℅ ca o sa imi revin ...acum pot sa zic ca sunt alt om ,gandesc mult mult mai rational si incerc sa gestionez tot! Deci daca aveti aceste senzatii,probleme nu ezitati sa apelati aici pentru ca e pacat sa stati si sa suferiti cu aceste stari de panica,frica,anxietate etc. Am scris mult desi e prima mea postare aici :) Viata e frumoasa si meritam sa o traim frumos si linistiti! Va pup!
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Vindecarea prin psihoterapie online

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Olympia, ma bucur mult ca ai scris pe Forum despre experienta ta cu psihoterapia. Eu te felicit ca ai decis sa mergi mai departe cu programul, ca ai facut sarcinile si iti multumesc pentru incredere.

Sper sa auzim vesti de bine si in continuare.
O zi frumoasa!
Irina Paraschiv
Psihoterapeut
+4 0744 239 470
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
http://www.psihosolutii.ro
http://www.gandestesanatos.ro
Ultima oară modificat Mar Ian 29, 2019 11:37 am de către Psiholog Irina Paraschiv, modificat 1 dată în total.
Liluca
Mesaje: 12
Membru din: Joi Aug 21, 2014 11:49 pm

Re: Vindecarea prin psihoterapie online

Mesaj de Liluca »

Pasii mei catre o viata rationala! Totul a inceput acum doi ani intr-o vara de august,din cauza muncii prea aglomerate,stresate,nemultumirilor si a modului meu de a fi si a privi lucrurile,catastrofam orice si nu suportam anumite situatii din viata mea,ceea ce ma facea sa ma adincesc si mai mult in strarile mele de anxietate fara sa stiu si sa inteleg cum se traieste altfel.Primul meu atac de panica mi-a schimbat viata,frici de tot felul,stari de anxietate,ginduri obsesive,atacuri de panica(am suferit enorm,nu am cuvinte sa va spun prin ce am trecut,slabise-m enorm ,nu reuseam sa maninc nici sa dorm,ma consideram bolnava)Am crezut ca o luase-m razna si voi fi internata .Nu mai aveam sentimente nici pentru copilul meu care la vremea respectiva avea doi ani,lucru care m-a speriat rau de tot.Am fost la psihiatru si mi-a zis sa stau linistita,ca nu am nimic la cap ca sa fiu internata e doar o stare din cauza shocului,vietii stresante,mi-a dat medicatie si am inceput tratamentul ,vazind schimbarile la putin timp,am inceput sa dorm.Intre timp grazie unei prietene am dat de gindeste sanatos,am facut initial doar primele 30de sedinte si 4 intilniri Skype ,nu prea am inteles eu prea mult la prima intilnire,sa fiu sincera nimic(doar ce am si ce sunt atacurile de panica),nu am dat prea mare importanta initial,medicamentele facindu-si efectul,am crezut ca sunt bine si am intrerupt.Nu am fost prea sirguincoasa cu lectiile,nu faceam tot ce imi zicea psihilogul,nu-i vedeam rostul,am zis singura voi descoperi calea spre insanatosire.Dupa ce am intrerupt sedintele( am continuat cu medicatia aproximativ un an),in care am avut si alte atacuri de panica,am ajuns si la urgenta de multe ori.Ce am facut in acel an,am inceput sa maninc sanatos,sa fac miscare fizica zilnica,meditatii yoga ,am intrerupt tratamentul medicamentos treptat si am asteptat sa nu ma mai lovesc din nou cu gindurile obsesive si atacurile de panica.In schimb s-au intors de multe ori mai putin intense(le faceam fata).Nu intelegem de ce le mai am daca eu duc o viata sanatoasa.Nu invatatse-m sa gindesc rational si orice situatie minim stresanta imi crea mari probleme sa o gestionez,incepuse-m munca mai intensa,probleme familiare incit am cedat din nou rau de tot.Starile anxietatii,dureri in tot corpul,voma,furnicaturi la brate cind ma trezeam dimineata,ginduri obsesive ,insomnii,nu reuseam sa ma concentrez la munca,nu zimbeam,a inceput sa-mi fie frica sa ma urc in ascensor,sa intru intr-un supermarchet,sa vorbesc cu prietenele mele,mi-era frica sa fac vreun atac de panica!Continuam cu miscarea de dimineata care ma ajuta sa scap de starile fizice (stare de voma,intepaturi ,dureri in tot corpul),dar oricum nu functionam bine,dificultati respiratorii de la anxietate,poate acum imi scapa ceva ,dar le-am avut pe toate.Ma rugam la Dumnezeu,care e calea spre o viata normala,cum sa ma bucur de tot ce e simplu si frumos ce am in jurul meu,cum sa ma bucur de familia mea,cum sa-mi umplu inima de iubire intr-un mod natural.Care sunt pasii .Nu am vrut sa iau medicamente,am zis sa incerc din nou la Gindeste Sanatos,si mi s-a deschis portita de la capatul tunelului,am vazut lumina.Numai cine trece prin aceste stari poate sa inteleaga cum e sa reusesti sa dormi,sa maninci ,sa te bucuri de viata.Am dat de un psiholog minunat si talentat,Irina Paraschiv!Incet incet am inceput sedintele,am facut exact ce mi-a zis si nu ce aveam eu chef sa fac,am inceput sa citesc si din cartile recomandate,sa fac ABC,pastilute zilnice, .Am inteles care e treaba cu gindirea rationala(eu incercam sa gindesc pozitiv ) si e o mare diferenta.Mi s-a iluminat viata,cind ceva nu intelegeam apelam la Irina,am insistat si nu m-am lasat.Voi face tot ce tine de mine sa ma simt mai bine ,asta e Motoul meu.Ascultati-va ,faceti ceea ce va place,faceti miscare,socializati mai mult,descoperiti-va pasiunile,incet se fac lucrurile mari,aveti rabdare mare cu voi ,rezultatele vor aparea,aveti incredere!!!De ceva timp si fara medicatie nu mai am atacuri de panica,ma simt foarte bine,socializez,zimbesc din suflet si nu din falsitate,mi-a crescut libidoul.In viata ne lovim zilnic cu anumite situatii care ne creaza nervi sau poate chiar si anxietate,insa eu am invatat datorita Irinei Paraschiva cum sa dezbat gindurile irationale si de fiecare data cind se iveste o astfel de situatie,eu o identific si lucrez asupra ei,Stiu ca e nevoie de timp sa gindesc rational automat,eu am rabdare si sunt optimista ca in timp ,poate ani voi reusi.Sunt mindra de mine,in sfirsit am gasit raspunsul care l-am cautat.Ma uit la fata mea si inima mi se umple de iubire si fericire,iubesc si ma iubesc!!!Voi continua sa exersez ,sa citesc ,sa socializez,sa invat,sa-mi descopar pasiunile si chiar daca voi avea o recade ,stiu ca se poate iesi din acea stare facind ceea ce ne place,ce poate fi mai frumos!!!Aveti incredere in psihologul care va urmareste,aveti rabdare cu voi si exersati,invatati,perseverati!!!!Iti multumesc din suflet Irina,de fapt nu am cuvinte sa-ti exprim toata gratitudinea mea!!!
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Vindecarea prin psihoterapie online

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Liluca, ma bucur foarte mult ca ti-ai facut timp sa scrii despre experienta ta atat de neplacuta cu panica, anxietatea si gandurile obsesive. Stiu cat de greu ti-a fost si te felicit ca ai lucrat atat de constiincios.
Sarcinile si indicatiile urmate zilnic si consecvent au mereu ca rezultat scaparea de anxietate si imbunatatirea echilibrului; combinate cu miscare fizica rezultatele sunt si mai de durata.
Sper ca toate cuvintele tale de incurajare sa ajunga la cei care se confrunta acum cu aceste stari chinuitoare, sa ii ajute sa persevereze si sa aiba rabdare, caci rezultatele vin.
Iti multumesc pentru cuvintele frumoase si sper sa ne auzim tot cu vesti de bine si in continuare.
Irina Paraschiv
Psihoterapeut
004 0744 239 470
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
http://www.psihosolutii.ro
http://www.gandestesanatos.ro
Scrie răspuns