hai ca se poate

andrei99problem
Mesaje: 1
Membru din: Joi Dec 03, 2015 4:44 pm

hai ca se poate

Mesaj de andrei99problem »

Buna,
Sunt Andrei si vreau sa va scriu cateva idei din experientele mele personale cu viata, panica, lesinul, terapia si terapia gandestesanatos.ro

Toata viata am fost un tip mai sensibil, sa zicem ca am o predispozitie(genetica) spre a fi mai sensibil. Conjunctura face ca educatia primita de mic sa imi spoareasca aceasta sensibilitate si sa ma faca sa ajung sa nu gandesc prea sanatos (pentru mine).

Am avut des in viata mea momente cand am lesinat (sau ma simteam foarte rau, slabit, ametit, vedere incetosata, maini si picioare amortite, senzatii de furnicaturi, lipsa de aer... le cunoastem cu totii ) si mai toate aceste sensatii veneau pe fond de anxietate si panica.
Nu mi-a fost clar de la inceput asta, si credeam, ca mai toti cei afectati ca am o boala ciudata pe care medicii nu reusesc sa o identifice. Am mai fost pe la medici/urgente, am luat calciu, magneziu, vitamine si anu trecut ma simteam chiar dependent de ele.
Erau perioade mai bune... si perioade mai rele- mai ales cand simteam ceva stres/probleme cu familia/tensiuni sociale.

Nu realizam prea bine conexiunea intre ganduri si atacuri de panica. Mie mi se parea ca nu are nici o legatura faptul ca mi se face rau si imi vine sa lesin cand stateam la coada la un ghiseu cu vre-un gand.

Am inceput incet cu incet sa aflu, de pe la medici (endocrinologi) ca cel mai bine ar fi sa vorbesc cu un psiholog.
Am facut ceva sedinte cu un psiholog inainte sa aud de gandestesanatos.ro, care m-au ajutat, dar trebuie sa va spun ca nu toti psihologii au pregatirea si cunostintele necesare pentru a va ajuta corect si eficient. Unii baga pastile, altii nu au un plan sau cunostinele potrivite sa aplice la persoane ca mine.

Cand am dat peste programul gandestesanatos.ro .. parca am avut o revelatie.. totul era explicat exact cum imi trebuia mie sa inteleg ce se intampla.
Nu va imaginati ca imediat ce afli ce se intampla, va trec toate panicile!, dar cu acest program si cu ajutor de la psihologii gandestesanatos.ro o sa va recapatati repede speranta si cu un pic de rabdare si perserverenta va recuperati si libertatea. Nu e usor, dar trebuie facuti acesti pasi.

Asa ca ce va recomand eu:
Faza unu: INVATAREA
Pt cei care inca nu au cont: faceti-va cont gandestesanatos.ro si aveti discutia cu psihologul asignat.
Apoi stabiliti si respectati sfaturile psihologului si faceti exercitii curajoase, adaptate starii voastre.
Incetul cu incetul o sa puteti sa si credeti ca sunteti puternici, ca problemele/starile nu vin de la probleme fizice cu corpul vostru- si chiar daca vin - unele sunt normale- ci probleme vin de la ganduri false/irationale care va trezesc niste reactii de aparare normale in corp.

Combinati apoi cu faza de PRACTICA(care nu se termina nicodata)

Incepeti usor: o plimbare in jurul blocului/ parc. Analizati corect toate senzatiile care le aveti- cu ajutorul psihologului - fiindca problema e ca noi nu le interpretam bine/rational.
Apoi nu neglijati exercitiile fizice. incercati sa nu stati locului niciodata. Faceti miscare: de la mers la alergat pe stadion/parc , bicicleta. Indrazniti tot timpul un pic mai mult. Faceti si acasa miscare. sunt tot felul de instructiuni pe youtube pt miscare acasa. Aveti grija cum interpretati senzatiile care le simtiti de oboseala, schimbare a pulsului si a tensiunii - 99,9% din cazuri sunt chestii normale de care nu trebuie sa va ingrijorati. Dar o sa vorbiti asta si cu psihologul.

O sa aveti si alfel de exercitii de facut, care implica sa faceti lucrui de care va e teama- incepeti sa faceti si din astea dar doar vorbind cu psihologul sa stiti cum sa faceti fata si sa interpretati bine situtia.

Dati-va mai putina importanta - cititi carti recomandate de psiholog, si intelegeti cat de putin importanti sunteti pentru ceilalti, pt planeta, pentru univers. Viata merge inainte, pamantul tot se invarte, soarele tot straluceste- undeva, indiferent daca noua ne e frica sau nu de ceva nume, indiferent de cum credem noi ca ce facem noi e asa de important pt altii/si ne judeca; indiferent de cat de importanti credem noi ca suntem pentru noi si pentru ceilalti.
E foarte bine sa acceptam tot ce se intampla- chiar si cu noi- ACCEPTAREA - cred eu ca e faza trei.

O sa vedeti ca toti oamenii au frici/emotii, indiferent de cat de puternici si sus sunt. Daca o sa vedeti oameni fara emotii, inseamna ca nu sunt oameni sau nu au principii de bunatate, compasiune - si nu vreau sa interactionez cu ei - evitatii. O sa incepeti sa acceptati ca nu poate sa va fie doar bine. ar fi de preferat, si faceti tot ce se tine de voi sa va fie bine, dar o sa existe mereu lucruri pe care nu le puteti controla care o sa va afecteze. Acceptatile. sunt parte din viata, parte din experienta. Daca nu puteti sa le controlati, de ce sa va faceti griji in legatura cu ele? faptul ca va ingrijorati o sa schimbe situatia ? probabil doar in rau.

O sa invatati sa ganditi in nuoante de gri si nu in alb si negru.
E important sa va puneti niste scopuri clare, realizabile. Daca ziceti : Eu vreau prin programul asta de terapie sa nu mai simt niciodata suparat sau fricos! nu o sa mearga.
Daca va propuneti niste scopuri realiste: Eu vreau prin programul asta de terapie sa invat sa fac fata rusinii care o simt de la alti oameni, pe care o simt cand fac greseli! cred ca e un obiectiv mai ok. Nu inseamna ca nu o sa mai simt rusine niciodata fata de nimic, dar o sa o diminuez si sa o folosesc constructiv sa iau decizii de imbunatatire si/sau pur si simplu o sa pot sa selectionez cazurile/oamenii pentru care ar trebui sa imi pese si situatiile in care nu ar trebui.


Cam atat pentru acum.
Faceti pasii necesari, si invatati sa va bucurati de viata si de ce aveti.

Se poate!


Andrei

PS Multumesc Mihaela Iote psiholog gandestesanatos.ro . Iti sunt recunoscator pt ajutor.
Psiholog Mihaela Iote
Mesaje: 56
Membru din: Joi Noi 20, 2014 3:26 pm

Re: hai ca se poate

Mesaj de Psiholog Mihaela Iote »

Buna Andrei,
Ma bucur foarte mult ca ai reusit sa scrii pe forum! Felicitari pentru modul in care ai prezentat experienta grea prin care ai trecut dar in mod special pentru tot efortul de a lucra cu tine pentru a ajunge la rezultatele de azi!
Stiu ca nu a fost usor, insa cu fiecare dezbatere, rationalizare si expunere pe care le-ai facut, ai fost mai aproape de echilibru.
Acestea fiind spuse, bravo ca ai reusit sa faci pasi importanți in acest demers terapeutic si acum te bucuri mai mult de toate lucrurile, oamenii si experientele din viata ta!
Tine-o tot asa!

Mihaela Iote
Psihoterapeut
mihaela.iote@psihosolutii.ro
0736632545
Scrie răspuns