site-ul ăsta ajută oameni

danclaudiu95
Mesaje: 8
Membru din: Dum Iul 02, 2017 4:54 pm

site-ul ăsta ajută oameni

Mesaj de danclaudiu95 »

Bună seara!
Am mai postat de două ori pe forum, prima dată scriind că nu mă ajută.
Am tot revăzut clipurile, m-am tot gândit la cel cu Află cauza emoțiilor. Pe de o parte ce am înțeles din el, pe de altă parte ce mi-a zis frate-meu când i-am spus că nu pot fi ajutat, că nu pot să explic problema: "Doar nu ai fi tu o altă specie! / Te pomenești că ai fi altă specie!" m-au făcut să cred că de fapt e posibil să mă ajute mult. Încerc pe cât de mult să monitorizez ce gândesc și ce fac în jurnal iar de când știu că gândurile generează emoțiile, sunt singurele care le produc, mă simt puțin mai bine față de dinainte.
Ce aș vrea să vă întreb și pe voi este să-mi confirmați următorul lucru: Cum a zis frate-meu, toți oamenii au același tipar, psihologia a luat lucrurile care sunt comune lor. De aceea pe orice om, indiferent de problema lui datorată gândurilor/emoțiile poate fi ajutat dacă se implică suficient de mult în asta.
Deci nu există: nu pot fi ajutat, fiindcă, spre exemplu, faza cu "am greșit rău aici...vai..ce prost sunt, cum se poate..." poate fi comună oamenilor.
Deci chiar așa este, voi ce spuneți?
danclaudiu95
Mesaje: 8
Membru din: Dum Iul 02, 2017 4:54 pm

Re: site-ul ăsta ajută oameni

Mesaj de danclaudiu95 »

Iar am pus întrebarea neclar?
Adică toți oamenii au același tipar, ca, calculatoarele, și se pot repara, asta am vrut să spun.
Madalina09
Mesaje: 11
Membru din: Joi Noi 02, 2017 1:49 pm

Re: site-ul ăsta ajută oameni

Mesaj de Madalina09 »

Chiar ajuta această terapie? Am început și eu de câteva zile, sunt la ședința 11. Sincer nu prea simt nimic, ba parcă mi s-au intensificat emoțiile negative și zilnic ma ia cate o stare de rău. Iar cu suportul pshihoterapeutului iar nu știu ce sa zic, în 8 zile am primit un singur răspuns la un ABC care DAAA simt că mă ajută. Dar în rest am impresia că sunt cam singura printre ABC uri pastilute și un jurnal care nu prea știu ce să scriu, asta e una din probleme ca nu știu ce simt, nu pot să-mi explic stările, ce le generează, ce le intensifică etc. Poate pentru că am luat un abonament simplu de probă, sa vad cum e. Aștept în continuare să văd cum merge, luna viitoare o sa iau un abonament complet și poate voi simți mai mult ajutor. O seară bună tuturor.
Psiholog Mihaela Iote
Mesaje: 56
Membru din: Joi Noi 20, 2014 3:26 pm

Re: site-ul ăsta ajută oameni

Mesaj de Psiholog Mihaela Iote »

Buna ziua Madalina09,
Ma bucur ca ati apelat la site-ul nostru si ca urmariti lectiile din program.
Ele ne ajuta foarte mult in procesul de echilibrare si sunt esentiale, insa sunt la fel de importante si sedintele de psihoterapie cu psihologul pentru ca veti putea invata si pune in practica mult mai usor informatiile din program. De acceea va recomdand si sedintele indiviale de psihoterapie pentru a imbunatati rezultatele obtinute.
Ma bucur mult ca v-a ajutat Abc-ul corectat si reusiti sa faceti si altele in program, este un exercitiu foarte util.
Daca aveti intrebari sau nelamuriri va stau la dispozitie.

O zi cat mai frumoasa!

Mihaela Stinga(Iote)
Psihoterapeut
0736632545
Scrie răspuns