Chiar putem invinge anxietatea!!

Adinagabriela
Mesaje: 10
Membru din: Joi Aug 31, 2017 2:24 pm

Chiar putem invinge anxietatea!!

Mesaj de Adinagabriela »

Prima data cand am intrat pe acest site si am vizionat cele trei clipuri gratuite si am citit pe forum despre “vindecarea” celor care au urmat programul de psihoterapie cognitiv comportamentala, mi-am zis ca este ultima mea speranta in vindecarea atacurilor de panica si a anxietatii. Ma luptam de cateva saptamani cu atacurile de panica si anxietatea. Imi era frica sa mai ies din casa atat singura cat si insotita, sa mai circul cu metroul, chiar si sa mai muncesc. Imi era foare greu, obositor as putea spune. Simptomele erau foarte, foarte neplacute. Nu puteam respira, tremuram din toate incheieturile, aveam tot timpul senzatia ca lesin, eram ametita, muschii imi erau incordati, simteam tot timpul ca ceva rau se va intampla cu mine. Refuzam orice activitate, sa mai ies din casa, imi luasem concediu medical( la sfatul sefului meu) practic traiam in casa toata ziua facandu-mi fel si fel de scenarii, cautand pe internet solutii. Pana am gasit acest site. Mi-am facut repede cont si am fost contactata de Dna Mihaela Stanga. In acel moment a aparut stropul de speranta. Au urmat sedintele saptamanale in care am dezbatut fiecare problema in parte. Am urmat cu strictete si regularitate protocolul( pastilutele si credintele, vizionarea clipurilor despre panica, am facut abc-uri, sport ) si in paralel am luat si medicatia prescrisa de Dl doctor psihiatru. Insa mentionez ca cu cativa ani in urma am mai trecut printr-un episod similar si am luat doar medicatie iar simptomele au disparut pe o perioada de 3 ani si au reaparut cand nu ma asteptam. Insa terapia cognitiv comportamentala m-a ajutat foarte mult, a fost esentiala in “vindecarea” mea si scriu cu ghilimelele de rigoare deoarece nu este o boala. Cu multa vointa, incredere in ceea ce faci si repetitie( “repetitia este mama invataturii” cum spune dl Dinu in clip) se poate trece peste acest episod neplacut din viata ta. Fac terapie de 3 luni de zile, schimbarile sunt radicale, ma simt mai stapana pe mine,mai puternica, mai optimista. Nu am avut recaderi, sper sa nu le am. Am facut fata cu brio unor evenimente neplacute care in trecut mi-ar fi amplificat si mai tare starea de rau. Toate multumirile mele se indreapta catre Dna Mihaela Stanga, un om deosebit care a reusit sa ma faca sa ma simt mai bine decat ma simteam eu inaintea acestor episoade neplacute. Vointa si dorinta de a fi din nou acea persoana energica m-au ambitionat si am reusit. Imi doresc ca toate aceste episoase neplacute sa ramana de domeniul trecutului. Multa sanatate tuturor. Ganditi sanatos!! ;)
Lyly
Mesaje: 10
Membru din: Lun Feb 06, 2017 12:20 pm

Re: Chiar putem invinge anxietatea!!

Mesaj de Lyly »

Buna, Adina Gabriela imi pare bine ca ai reusit mi ai transmis un pic de optimism.. Cred ca toti suntem in aceeasi situatie... Important e sa facem tot ce tine de noi ptr a intelege tot ajutorul dat.vad ca suntem din ce in ce mai multi cu aceasta problema... Te felicit ptr reusita ta. Succes pe mai departe. Lyly
Adinagabriela
Mesaje: 10
Membru din: Joi Aug 31, 2017 2:24 pm

Re: Chiar putem invinge anxietatea!!

Mesaj de Adinagabriela »

Multumesc Lyly. Totul depinde de noi. Multa sanatate!!
ralu25
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Sep 03, 2016 3:39 pm

Re: Chiar putem invinge anxietatea!!

Mesaj de ralu25 »

Buna Adinagabriela, și eu mă confrunt cu agorafobia din păcate și aș dori să te întreb ce anume ai făcut ca sa scadă la tine aceasta fobie. Mulțumesc :)
Adinagabriela
Mesaje: 10
Membru din: Joi Aug 31, 2017 2:24 pm

Re: Chiar putem invinge anxietatea!!

Mesaj de Adinagabriela »

Buna Ralu25. Pai tot ce am facut a fost sa urmez protocolul stabilit de catre psihoterapeut. Sport, abc-uri, pastilute psihologice, timp ptr hobby-uri, lucruri relaxante... incerc sa imi tin mintea ocupata si sa nu ma gandesc la ce s-ar intampla daca...sau- daca mi se face rau, daca ma voi simti rau...lucruri care declanseaza anxietatea. Agorafobia mea a trecut in timp insa intr-un timp f scurt ptr ca m-am expus la lucrurile la care aveam teama: sa ma duc sa fac fac cumparaturi, sa circul cu metroul, sau in locuri aglomerate, teama de a iesi din casa pur si simplu...imi impuneam sa imi inving aceste temeri. Iti doresc multa multa sanatate si sa treci cu bine peste acest obstacol iar daca nu ai inceput inca psihoterapia iti sugerez sa o faci. Are rezultate uimitoare. Eu credeam ca o sa raman pe viata in starea de panica... insa spre uimirea mea sunt mai bine decat inainte ca aceste stari sa ma cuprinda. Sa auzim de bine!
ralu25
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Sep 03, 2016 3:39 pm

Re: Chiar putem invinge anxietatea!!

Mesaj de ralu25 »

Am inceput psihoterapia de 1 an dar acum se manifesta prin agorafobie. Și e foarte neplăcut sa știu că nu pot ieși din casă sau să îmi fie frică sa merg singura pe strada. Din păcate la mine durează cam mult și sunt atât de chinuitoare gândurile că uneori am impresia că nu ma mai fac bine niciodată.
Catalin17
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Sep 29, 2012 8:37 pm

Re: Chiar putem invinge anxietatea!!

Mesaj de Catalin17 »

Trebuie neaparat zilnic citit ~Pastilute psihologice~ ?

Multumesc .
rcip1977
Mesaje: 1
Membru din: Mar Sep 13, 2022 2:08 pm

Re: Chiar putem invinge anxietatea!!

Mesaj de rcip1977 »

Buna ziua.
Doresc sa va intreb daca cineva dintre voi are copii si cum ati procedat cu ei cand va era rau. Sufar de anxietate generalizata si ceva depresie :D. Am doi copii de crescut si acest lucru pune o mare presiune pe mine. In general, pe aceste forumuri, lumea spune ce simptome au avut sau au (din pacate) dar aproape nimeni nu pomeneste daca au copii si cum au procedat cu acestia. Imi este tare greu sa ascund simptomele fata de copii, iar ideea de a ma vedea cazut ca si parinte, efectiv ma tortureaza (practic imi accentueaza si mai tare starea de anxietate).
Multumesc frumos.
Mihai3812
Mesaje: 1
Membru din: Mar Oct 12, 2021 4:44 pm

Re: Chiar putem invinge anxietatea!!

Mesaj de Mihai3812 »

Te salut.
Și eu am anxietate generalizată,am avut acum 2 ani o fază "acuta" că sa zic așa,și eu am o fetiță de care a trebuit să ascund stările neplăcute și de care să mă ocup in tot acest timp in care am simțit că sunt la un pas de un atac de cord,că mi se poate întâmpla în orice moment ceva grav. Este foarte greu sa te comporți normal,sa nu simtă copilul neliniștea ta,agitația și frica ta. Eu am avut și două episoade de leșin pe care fiica mea le-a văzut. Nu știu copii tai ce vârstă au,dacă sunt până în 9-10 anișori vad și ei că ceva nu e ok,dar nu realizează ca și adulții,poate se sperie pe moment,dar nu conștientizează ca adulții. Eu i-am spus fiicei mele că mă doare stomacul, că am o lipsă de vitamine și urmează să fac tratament și va fi bine,genul acesta de tertipuri care să îți permită să îi liniștești dacă vad și ei că nu ești bine și să nu se îngrijoreze. Și neapărat tratament...eu am făcut programul de o lună aici la ei și m-a ajutat foarte mult. Și neapărat respectat ce se cere aici...genul să citești sau să asculți lecția 3 de cate ori e nevoie,cât se cere,pastilutele,fa ce se cere,chiar daca uneori nu consideri că nu are la ce sa te ajute,fa-le. Eventual medicamente...dacă simți că trebuie. Și o sa vezi că totul va fi bine.
Scrie răspuns