Buna seara

GeorgeOanaErika
Mesaje: 3
Membru din: Mar Ian 17, 2023 11:13 pm

Buna seara

Mesaj de GeorgeOanaErika »

Mă confrunt cu o obsesie de ai face rău fetiței mele nu știu cum să procedez sa controlez aceste gand nebun.. am ajuns la o disperare limita , simt că numai am viață îmi vine să plang sa urlu mă simt vinovat când îmi imaginez Raul ce i las face .. totul sa întâmplat într-o dimineață când din joaca am strânso mai tare de gat și numai putea respira. Imediat mi-am dat seama ce fac și am început sa tremur sa plec , va rog să mă iertați cei ce vedeți acest mesaj știu că nu am reacționat cum trebuie dar chiar nu știu de unde și cum acest sentiment sau gând..nu am putut comunica cu nimeni îmi este frica , rușine de ceea ce am făcut .. și din aceea dimineață îmi tot imaginez cum o sufoc și unde duce toata nebunia asta , mă gândesc că vor suferi multi îmi este frica sa nu ajung sa fiu controlat de această obsesie.deocamdata nu îmi permit un psihoterapeut situația mea financiara fiind mai complicata , va rog frumos din suflet dacă cineva mă poate îndruma cu un sfat sau sa pot sta de vorba sa spun tot ce am pe suflet, îmi iubesc nespus familia și îmi doresc să pot trece peste toată perioada asta sau macar sa pot face fata la aceste impulsuri obsesive. Va mulțumesc frumos, o seara placuta .
GeorgeOanaErika
Mesaje: 3
Membru din: Mar Ian 17, 2023 11:13 pm

Re: Buna seara

Mesaj de GeorgeOanaErika »

Se pare că nu este nimeni pe acest forum care îmi poate spune cate ceva de aceste gânduri ...va multumesc
Psiholog Larisa Paul
Mesaje: 4
Membru din: Mie Noi 04, 2020 2:10 pm

Re: Buna seara

Mesaj de Psiholog Larisa Paul »

Buna ziua,
Gândurile intruzive violente sunt frecvente in Tulburarea obsesiv-compulsiva. Apariția lor poate genera anxietate, teama intensa si chiar senzația ca sunt de necontrolat. Din pacate, prezenta lor este foarte chinuitoare, insa ele pot sa fie abordate eficient in terapia cognitiv-comportamentala. Va fi nevoie de mai mult timp in care sa lucrati pe aceasta problema, iar de obicei in terapie facem o evaluare, identificam mai precis simptomele si construim un plan de interventie personalizat.
Ce va pot sfătui la o prima vedere a problemei dumneavoastra este sa cautati pe site-ul nostru la sectiunea de articole “tulburare obsesiv-compulsiva”. Acolo avem mai multe resurse si explicatii despre ce inseamna aceasta problema. Apoi pentru a va intelege mai bine anxietatea generata de aceste ganduri sa urmariti explicatiile video din primele 3 sedinte-lectie gratuite.
Nu in ultimul rand, este nevoie sa intelegeti ca de multe ori prin mintea noastra trec o multitudine de ganduri, negative, pozitive sau neutre ca rezultat al faptului ca suntem inconjurati de astfel de informatii pe care creierul le proceseaza si le foloseste in construirea gandurilor pe care le avem. Gandurile noastre sunt doar ganduri, iar ceea ce ne determina actiunile sunt intentiile pe care noi le avem. Gandurile acestea intruzive ne produc anxietate tocmai pentru ca ele contravin sistemului nostru de valori si creeaza un conflict cu imaginea pe care o avem noi despre noi, insa in esenta ele sunt doar ganduri, deci nu sunt periculoase.
Va incurajez sa urmariti materialele despre care v-am vorbit si cand puteti sa cautati ghidaj si prin intermediul psihoterapiei.

Zile linistite!
GeorgeOanaErika
Mesaje: 3
Membru din: Mar Ian 17, 2023 11:13 pm

Re: Buna seara

Mesaj de GeorgeOanaErika »

Va mulțumesc frumos...
Scrie răspuns