Toc- apelati cu incredere la terapie

Hope22
Mesaje: 9
Membru din: Vin Aug 19, 2022 1:08 pm

Re: Toc- apelati cu incredere la terapie

Mesaj de Hope22 »

Buna Valentina,
Da, le poti introduce intr-un singur exercitiu, gandurile mele obsesive sunt…. Cu liniuța le enumeri! Pe mine așa m a îndrumat si Gabi! Tu cu ce te confrunți Valentina? Si cum te simți?
O zi buna!
Raluca
Valentina.andrei
Mesaje: 5
Membru din: Vin Dec 29, 2017 12:06 am

Re: Toc- apelati cu incredere la terapie

Mesaj de Valentina.andrei »

Bună! Eu am gândurile ca dacă ma voi sinucide, dacă ii voi face rău copilului meu, dacă îl voi agresa sexual și gânduri urate legate de icoane(lucruri sfinte). Nu sunt foarte bine, dar trebuie sa merg înainte...mai ales ca mai am puțin și îl nasc pe al 2.lea copil. La tine cum e? Cum te simți ce gânduri ai?
Hope22
Mesaje: 9
Membru din: Vin Aug 19, 2022 1:08 pm

Re: Toc- apelati cu incredere la terapie

Mesaj de Hope22 »

Buna,
Si eu cam pe aceasi tema, am 2 copii! In general frica de a nu face rău cuiva! Le ai de mult? Iei medicație? Faci si psihoterapie?
Valentina.andrei
Mesaje: 5
Membru din: Vin Dec 29, 2017 12:06 am

Re: Toc- apelati cu incredere la terapie

Mesaj de Valentina.andrei »

Din noiembrie anul trecut, nu iau medicație....fac și psihoterapie aici. Tu de când le ai? Iei medicație?
Ultima oară modificat Dum Feb 26, 2023 6:16 pm de către Valentina.andrei, modificat 1 dată în total.
Hope22
Mesaje: 9
Membru din: Vin Aug 19, 2022 1:08 pm

Re: Toc- apelati cu incredere la terapie

Mesaj de Hope22 »

Nici eu nu sunt extraordinar dar după cum zici mergem înainte! Eu fac toate sarcinile așa ca la carte si respect protocolul cu sfințenie!
Hope22
Mesaje: 9
Membru din: Vin Aug 19, 2022 1:08 pm

Re: Toc- apelati cu incredere la terapie

Mesaj de Hope22 »

Apuci sa faci toate sarcinile? Te simți mai ok de când faci psihoterapie?
Hope22
Mesaje: 9
Membru din: Vin Aug 19, 2022 1:08 pm

Re: Toc- apelati cu incredere la terapie

Mesaj de Hope22 »

Da eu iau medicație, antidepresiv! Ce se ia de obicei, dar nu iau calmante! Numai antidepresiv.
Hope22
Mesaje: 9
Membru din: Vin Aug 19, 2022 1:08 pm

Re: Toc- apelati cu incredere la terapie

Mesaj de Hope22 »

La mine sunt on and Off de ceva ani, depinde de nivelul stresului pe care i l am, in perioade foarte dificile reapar! De exemplu ani de zile fără pastile si gânduri si apoi iar o perioada, după iar ani fără si iar înapoi … on si Off!
Valentina.andrei
Mesaje: 5
Membru din: Vin Dec 29, 2017 12:06 am

Re: Toc- apelati cu incredere la terapie

Mesaj de Valentina.andrei »

Da încerc sa fac toate sarcinile care sunt în protocol....am perioade din zi când sunt un pic mai bine...apoi un pic mai rău...dar încerc sa fiu tare pt. copilul meu..
alinutza
Mesaje: 2
Membru din: Vin Feb 01, 2013 8:24 pm

Re: Toc- apelati cu incredere la terapie

Mesaj de alinutza »

Buna seara am si eu toc din 2013 si am inceput terpaia la d-na Alice marasecu si m-am simtit detul de bine dupa prima sedinta, insa am intrerupt la dumneai dupa 7 luni ptr ma vindecasem insa in 2018 mama era sa moara nu mai manca si slabise extrem de mult a venit salvarea si a duso la spital, si m-am inbolnavit extrem de mult pe atunci nu aveam salariu aveam pensie, efacusem din nou un toc extrem de mult si post traumatic, acum fac la d-na sandra voicu terapie insa am facut doar o sedinta si costa cam mult dar nu conteaza importanta e sanatatea, dar as vrea sacontinuui la dumneai.am si o anxietete destul de marisoara,iau tratamnet ptr acest diagnostic, anxiar si depakine, serlift si ma simt mult mai bine, gandurile mele erau foarte tulburatoare cum ar fi sa ma omor ptr ca ma simteam extrem de vinovata ptr tot ceea ce gandeam urat despre mine si depsre omani fac si terapia online fac sarcinile si chiar ma ajuta mult, imi lipsea curajul si neincrederea era groaznic, Acum este mult mai bine la terapie gandeste sanatos. am facut mai multe in 2020 sedinte cu d-anul gabriel Dinu si mi-a fost de folos, va rog sa incepti si voi terpaia la gandeste sanatos sunt oameni minunati!!
Scrie răspuns