Cum m-am vindecat

simonavs
Mesaje: 12
Membru din: Lun Oct 26, 2020 2:29 pm

Cum m-am vindecat

Mesaj de simonavs »

Buna, tuturor.
Am avut si eu ganduri obsesive si Toc. Si mi-am facut o promisiune si aceea ca, in cazul in care aveam sa scap de aceasta tulburare,
am sa spun povestea mea, pentru a încuraja si pe altii ca la rândul lor sa se vindece.
Da! Se poate. Si am datoria fata de mine si fata de voi sa spun cum.
Stiu ce scrie domnu’ Google. Ca Toc este o boala cronica, nu se vindeca,
se ameliorează, dar revine.. BLA.BLA. Tâmpenii!
Dragii mei, cred ca aceasta predispoziție către anxietate o am de mic copil, insa foarte tânăra fiind nu am realizat de ce anume simteam ce simteam, acea frica teribila pe care multi dintre prietenii/cunoscuții mei nu o aveau. Sau nu păreau sa aiba. Nu stiam si nu intelegeam de ce atunci cand auzeam la știri diverse lucruri, cum ar fi ca cineva a ucis, cineva si-a facut rau, sau fel de fel de chestii, simteam ceva înăuntrul meu, o teama, o senzație ciudata, care intr-adevar nu ținea foarte mult. Nu dezvoltasem inca Toc...
Pana acum ceva vreme, mai exact in octombrie 2020, cand am trecut printr-un șoc, am pierdut ceva drag mie, si am facut intr-o noapte un atac de panica. Ce-i drept nu asta m-a speriat asa de tare, fiindca mai făcusem vreo 2-3 la viata mea, stiam ce este un atac de panica si stiam ca va trece. In schimb, cateva zile am fost tare necăjită si simteam nevoia sa stau doar in pat si sa nu comunic cu nimeni. Ceea ce as spune acum ca a fost perfect normal. Totul s-a declansat cand o prietena mi-a zis tare si răspicat sa ma adun, sa imi vad de viata ca sa nu cumva sa fac o depresie ca atunci poate fac vreo prostie. Din momentul acela, nu am mai avut liniste. Am inceput sa ma obsedez pe aceasta idee. Zi si noapte aveam anxietatea 1000%, si am inceput sa am fel de fel de ganduri si de imagini. Acest gand m-a ținut aproximativ 1 luna, imi era teama ca imi voi face cumva ceva rau, ca voi avea depresie si poate am sa ma sinucid si devenisem apatică si nu mai eram buna de nimic. Am inceput sa caut obsesiv pe internet fel de fel de informatii, si cum stiu limba engleza foarte bine, mi-a fost destul de usor sa imi dau seama ca am
toc/ocd. Viata mea devenise un chin, si spre norocul meu nu am așteptat am apelat la ajutor chiar dupa prima luna si jumătate. Am avut un noroc fantastic cu domnul Gabriel Dinu, care m-a ajutat atat de mult sa ajung pe drumul cel bun. La inceput a fost teribil, fiindca treceam de la o frica la alta, practic scapam de o frica si dadeam de alta si tot asa, dupa care cautam pe internet unde scria ca asa va fi mereu. Bullshit! Toc ne spune cea mai mare prostie si anume ca nu poti reveni pe drumul cel bun. Dragilor, apelați la ajutor. Eu de la Revelion ma simt extrem de bine. Nu am sa mint, au mai fost mici îngrijorări , dar asta pana sa imi conving eu creierul ce si cum. Toate aceste ganduri sunt doar ganduri! Nu au treaba cu realitatea!
Stiu ce simțiți, dar credeți-ma exista vindecare. Mai imi vine un gand uneori, dar stiu ce este nu il bag in seama si el trece. Apelați la ajutor! Terapeutul va va ajuta sa înțelegeți cum funcționează mintea umană si sa ajungeți sa scăpați de aceasta anxietate. Desigur, cu munca depusă de voi. Terapeutul va va da niste sarcini pe care trebuie sa le faceti pentru a ajunge pe drumul cel bun. Aveti încredere! La inceput, cand mi-am facut cont pe Gandestesanatos, am completat un chestionar si am scris acolo toate simptomele mele: anxietate, depresie, oboseala, coșmaruri, lipsa apetit, toate erau aproape de maxim. Acum cred ca toate adunate ar fi 1/10. Imi doresc mult sa se vindece cat mai multa lume, fiindca stiu cat poate fi de chinuitor. Nu am sa mint, este mult de munca, insa se merita! Ceea ce am invatat eu este ca aceste ganduri nu sunt reale, aceste ganduri le poate avea oricine. Ele se intorc iar si iar in mintea noastra fiindca ne speriem de ele si le dam importantă. Cum ii răspundem unui gand este cel mai important lucru. Acum de fiecare data cand imi mai vine un gand stupid in minte, imi zic “iar un gand stupid si fals” si continui sa fac ceea ce faceam si in secunda doi dispare si nu mai am treaba. Nu răspundeți cu anxietate gândurilor si apelați la un terapeut sa va ajute sa înțelegeți mecanismul Gândului obsesiv. Aveti încredere si veți reusi! Mult succes, astept vesti bune.
billy14
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Iul 24, 2021 12:44 pm

Re: Cum m-am vindecat

Mesaj de billy14 »

Cu astfel de mesaje prind si altii mai multa incredere ca intr-un final, va fi bine. :)
Simona Christodoulou
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mar 22, 2022 10:09 am

Re: Cum m-am vindecat

Mesaj de Simona Christodoulou »

Sunt tare curioasa cum te simti si care mai este starea ta, dupa apeoape 1 an si...
Scrie răspuns