Gandurile obsesive si compulsiile

aureliaraileanu17@gmail.com
Mesaje: 1
Membru din: Mie Aug 17, 2022 11:40 pm

Gandurile obsesive si compulsiile

Mesaj de aureliaraileanu17@gmail.com »

Buna, Am 24 de ani, am inceput sa am ganduri obsesive de pe la varsta de 15-16 ani, a fost oribil si chinuitor, nu am apelat la ajutor pentru ca nu stiam ca TOC-ul este ceva normal si gandurile din capul meu sunt doar niste ganduri stupide, mi-a fost frica sa povestesc prietenilor sau familiei ca nu cumva sa ma inteleaga gresit. Am dezvoltat TOC-ul in felul urmator: in zona unde stateam pe timpul ala, s-a sinucis un baiat de vreo 24-25 de ani, si aparent am fost afectata, eram seara in pat si voiam sa dorm si dintr-o data imi aparuse niste ganduri sa plec si eu sa ma sinucid si de atunci viata mea a devenit un cosmar pentru mine, imi era frica sa dorm, nu mai voiam sa ies pe afara cu prietenii voiam sa stau mai mereu singura, intrasem intr-o depresie uratica. In fiecare seara imi puneam castile in urechi si ascultam rugaciuni cu gandul ca poate o sa ma ajute sa scap, ce este drept am scapat de ganduri o perioada, insa cand m-am mutat la Bucuresti a inceput haosul din capul meu,ganduri foarte urate, cum ar fi sa imi omor propia familie, sa ii fac rau surorii mele, ganduri care ma faceau sa tremur de frica si sa plang in continuu pentru ca nu intelegeam de ce am gandurile astea atat de urate daca eu imi iubesc familia si nu imi doresc sa se intample asa ceva, am stat cu anxitatea aceasta pana la varsta de 23 de ani, cand am zis stop, eu vreau sa merg la psiholog, incepusem sa am atacuri de panica, am inceput sa mananc in exces, am dezvoltat compulsiile, nenorocite si astea, o sa va dau un exemplu de compulsie pe care il fac eu, in bucatarie am cutitele aranjate in sertar si in fiecare seara trebuie sa merg sa le verific daca sunt la locul lor sau nu, daca nu le verific am impresia ca o sa fac ceva rau si dupa ce mi-am facut numaratoarea ma simteam mai linistita, dar este total gresit , ceea ce fac compulsiile este sa iti hraneasca TOC-ul in continuu si pana nu scapi de ele nici TOC-ul nu va disparea. In momentul de fata fac terapie cu Sandra Voicu si sunt muuuult mai bine si mult mai fericita pot sa ma bucur de viata, chiar daca uneori mai apar ganduri stiu cum sa le gestionez si cum sa le opresc, sunt zile in care inca ma mai panicheaza dar nu atat de rau cum a fost ceva timp in urma, datoriat Sandrei ma pot bucura si eu de viata si ii multumesc foarte mult.
Si pe voi la fel, v-as incuraja sa mergeti la terapie si o recomand cu mare drag pe Sandra, cu siguranta te va ajuta sa scapi de ganduri si compulsii, nu mai stati cu aceasta frica, cu cat stati mai mult cu atat o sa va fie mai greu sa scapati, si eu mai inca de munca dar fata de cum eram acum 1 an sunt multtttt mai bine.
Si nu uitati ca sunt doar niste ganduri stupide atata tot si sunt milioane de oameni care se confrunta cu asa ceva, nu sunteti singurii
Pupici si sper sa imi spune-ti si voi cum a fost experienta voastra cu toc-ul sau daca inca va mai confruntati cu el.
Andra Bunea
Mesaje: 7
Membru din: Lun Ian 27, 2014 12:37 pm

Re: Gandurile obsesive si compulsiile

Mesaj de Andra Bunea »

Buna seara.
Multumim pentru feedback si ne bucuram ca Sandra v-a ajutat in procesul de vindecare.
Mult succes in continure.
Alexandra Bunea
0735.884.106
andra.bunea@psihosolutii.ro
Scrie răspuns