anxietate ,tulburare obsesiv-compulsiva

VRaluca
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mar 31, 2015 2:47 pm

anxietate ,tulburare obsesiv-compulsiva

Mesaj de VRaluca »

In urma cu o luna si jumatate m-am inscris in cadrul programului Gandeste sanatos si am inceput cursurile online de terapie.Veneam dupa o perioada in care ma marcase-ra evenimentele negative din viata mea si din pacate ramasesem setata pe aceste evenimente care devenisera ca niste obsesii ptr mine.Am inceput sedintele online de terapie,am urmat filmuletele postate,exercitiile indicate,sfaturile terapeutului si pot spune ca dupa aprox 2 luni ,starile de panica/frica s-au diminuat ca intensitate,am reusit sa constientizez si sa controlez emotiile negative .
Nu este usor,dar prin munca si perseverenta se reuseste.Uneori imi spun ca daca as fi fost mai atenta nu ajungeam sa traiesc toate aceste emotii negative date de anxietate,dar intr-un fel imi pare bine ca le-am avut, ptr ca altfel nu as fi reusit sa invat toate aceste lucruri noi despre mine.
Daca la inceput nu reuseam sa-mi controlez frica/panica ,gandurile si emotiile negative ce apareau in urma situatiei care-mi producea acea frica intense si reuseam sa ies din ea numai in momentul in care eram epuizata psihic,acum constientizez situatia data si reusesc sa pun capat emotiilor negative,scenariilor ce ar fi urmat daca dadeam curs" invitatiei "anxietatii.
Prin multa practica si vointa oricine reuseste,important este sa-ti doresti !
Multumesc psihoterapeut Simona Chiriluta si tuturor celor care au venit cu idea acestui site.
Psiholog Simona Chiriluta
Mesaje: 37
Membru din: Mar Ian 24, 2012 7:25 pm

Re: anxietate ,tulburare obsesiv-compulsiva

Mesaj de Psiholog Simona Chiriluta »

Buna VRaluca!
Ma bucur mult de progresele facute si de controlul dobandit asupra propriilor emotii.
Felicitari.

Psiholog Simona Chiriluta
0736.632.542
simonailiescu02
Mesaje: 2
Membru din: Lun Sep 04, 2017 9:48 pm

Re: anxietate ,tulburare obsesiv-compulsiva

Mesaj de simonailiescu02 »

Buna ziua !numele meu este Iliescu Simona si am 25 de ani, problemele mele au inceput acum un an de zile cand dupa o masa de pranz mi s-a aplecat si nu m-am mai putut duce la munca , mi-a fost foarte rau la stomac cateva zile initial am crezut ca e doar stomacul meu iritat si am inceput sa mananc din ce in ce mai putin si mai sanatos un fel de regim,insa pe masura ce zilele treceau starea mea s-a agravat ..nu mai aveam chef de nimic eram foarte slabita ajunsesem sa mananc jumatate de sendvis pe zi si ala fortat..nu simteam foamea simteam doar ca un gol un stomac ,eu si sotul meu am decis ca trebuie sa investigam problema mai in detaliat , ne-am hotarat sa mergem la un doctor in Romania (noi locuiam in alta tara atunci) .Cu cateva zile inainte de zbor sotul meu mi-a reprosat de ce nu ma duc la coafor sa imi fac parul care trebuia vopsit si a inceput sa imi tina un discurs sa ies din starea asta ca o sa ajung depresiva..i-am cerut mai multe detalii , el mi-a explicat ce e si depresia si ca unele persoane ajung chiar si ganduri singucigase dar ca eu nu sunt astefel de persoana sunt fix opusul ...atat mi-a trebuit sa aud cuvintele astea asta si imediat mintea mea a inceput sa o ia in toate colturile cu ganduri obsesive de parca totul din ce am vorbit o sa mi se intample si mie la fel.Imediat dupa mi-a spus a inceput sa se manifeste si fizic.. picioarele mele au inceput sa tremure incontrolabil sa imi fie foarte frica si sa plang..niciunul din noi nu am stiut ce e ..era un atac de panica despre care ulterior am aflat cum se manifesta si de ce..Ajunsi in tara am foste peste tot la medic gastroentrolog concluzia fiind : se vede o oarecare iritatie a stomacului numai ca a trecut deci clar problemele nu mai era de la stomac..in perioada asta deja strea mea se agrava din ce in ce mai rau ma speriam de orice, de chimicalele din casa , cutitele din casa , nu ma mai puteam uita la tv , la stiri mai ales pt ca vazusem o stire despre o sinucidere si asta mi-a ramas in cap si ma speria zi de zi..abea atunci ne-am dat seama ca problemele mele nu mai erau doar de natura fizica ci mai mult psihica ..atunci am hotarta sa mergem la un medic pshihiatru unde mi-a prescris zoloft in cantitati foarte foarte mici de natura unui copil de 5 ani cum mia spus medicul..cu pastilutele a fost mai ok, imi bloca gandurile astea nefaste si parca incepusem sa imi revin, incepusem sa mananc iar corespunzator ( in perioada aceea am slabit foarte mult eu care sunt o gurmanda nu mai puteam manca) ..insa din cand in cand tot ma speriam foarte tare de cate un lucru banal din casa fara vreun motiv anume si gandurile obsesive nu imi dadeau pace ..atunci am inceput sa cautam si mai mult si am descoperit Gandeste Sanatos unde am aflat in detaliu ce este anxietatea , obsesiiile compulsive si starea de deprimare pe care le aveam , incet incet in fiecare zi cu fiecare sedinta am aflat mai mult si mai mult despre starea mea ce avusesem , cum are trebuie sa tratez unele ganduri.. "gandurile sun ca intr-un spupermarket ele vin si pleaca iar noi nu le putem controla" trebuie doar sa invatam cum sa le tratam .De atunci am terminat cele 3 luni de terapie ma simt muuult mai bn am invatat cum sa tratez gandurile nefaste , am invatat sa vad logica in astfel de ganduri si as vrea sa Multumesc terapeutului meu Alexandra Pacurar si sotului meu care m-au ajutat in toata aceasta perioada si nu in ultimul rand site-ul Gandeste Sanatos .Multumesc mult pentru toata munca si programul pe care l-ati creat pentru oameni cu astefel de probleme .Recomand sa va tineti de terapie sa va cititi pastilutele si ABC-urile in fiecare zi sau de fiecare data cand nu sunteti ok si va doresc Multa Sanatate !!!
Andreea Caldararu
Mesaje: 4
Membru din: Mar Noi 07, 2017 12:24 am

Re: anxietate ,tulburare obsesiv-compulsiva

Mesaj de Andreea Caldararu »

Buna Simona,si eu trec tot prin anxietate,am avut un atac de panica in mai 2017 si de atunci am generat o anxietate generalizata.am mai avut si in 2013 un atac de panica dar mi am revenit mult mai usor,eram in tara(acum locuiesc in Germania)si am luat homeopate atunci dar tot aveam ganduri de frica sa nu fac atac de panica.Acum in schimb dupa atacul de panica din mai am avut ganduri de neliniste mai des,anxietate mare,am facut terapie aici dar nu prea si a dat interesul psihologul de aici iar de pe 4 decembrie 2017 fac terapie tot cu Alexandra Pacurar.Dupa doar cateva lectii am inceput sa nu mai am frica de atac de panica datorita explicatiilor din lectiile de pe site si lucrand cu Alexandra prin Abc-uri si terapie.acum am mult mai mult chef de viata,nu mai iau homeopate de o luna si ceva,fac lucruri care imi era frica sa le fac dupa atacul de panica.De exp astazi am mers 200 si ceva de km fara homeopate in masina cu sotul meu ceea ce dupa atacul de panica din mai imi era f frica pt ca in masina se petrecuse atacul si am generat fobie de asa ceva.Nu doar astazi am mers fara homeopate in masina sau atatia km ci de cand am inceput terapia pt ca din sedintele cu Alexandra si cartile care le am citit recomandate ne invata sa confruntam orice situatie de care ne e frica daca vrem sa scapam de anxietate.daca nu,ne prelumgim anxietatea chiar daca pe moment suntem bine.m a ajutat f mult cartea.de cand fac terapie am tot mai rar stari de neliniste.o data pe sapt sau de 2 ori dar nu zilnic 24/24 .acum de 2 sapt ma confrunt si eu mai des cu ganduri obsesive pt ca intr o zi mi a aparut un gand daca mi as face rau din cauza anxietatii sau pt ca sunt mai stresata ca nu lucrez (din cauza anxietatii mi am dat demisia) dar fac un exercitiu de relaxare care chiar ajuta iar Alexandra ori de care ori am o intrebare imi raspunde,facem Abc,ma incurajeaza ca sunt doar ganduri obsesive si nimic altceva iar un gand nu ti face rau daca tu nu ti doresti asa ceva.una e sa gandesti alta e sa faci ceva,si mai ales ca ti este frica nu ai cum sa faci ceva.Ma bucur ca ai trecut cu bine de acest episod si iti doresc toate cele bune,.Andreea
Psiholog Alexandra Pacurar
Mesaje: 18
Membru din: Dum Ian 29, 2017 11:47 am

Re: anxietate ,tulburare obsesiv-compulsiva

Mesaj de Psiholog Alexandra Pacurar »

simonailiescu02 scrie:Buna ziua !numele meu este Iliescu Simona si am 25 de ani, problemele mele au inceput acum un an de zile cand dupa o masa de pranz mi s-a aplecat si nu m-am mai putut duce la munca , mi-a fost foarte rau la stomac cateva zile initial am crezut ca e doar stomacul meu iritat si am inceput sa mananc din ce in ce mai putin si mai sanatos un fel de regim,insa pe masura ce zilele treceau starea mea s-a agravat ..nu mai aveam chef de nimic eram foarte slabita ajunsesem sa mananc jumatate de sendvis pe zi si ala fortat..nu simteam foamea simteam doar ca un gol un stomac ,eu si sotul meu am decis ca trebuie sa investigam problema mai in detaliat , ne-am hotarat sa mergem la un doctor in Romania (noi locuiam in alta tara atunci) .Cu cateva zile inainte de zbor sotul meu mi-a reprosat de ce nu ma duc la coafor sa imi fac parul care trebuia vopsit si a inceput sa imi tina un discurs sa ies din starea asta ca o sa ajung depresiva..i-am cerut mai multe detalii , el mi-a explicat ce e si depresia si ca unele persoane ajung chiar si ganduri singucigase dar ca eu nu sunt astefel de persoana sunt fix opusul ...atat mi-a trebuit sa aud cuvintele astea asta si imediat mintea mea a inceput sa o ia in toate colturile cu ganduri obsesive de parca totul din ce am vorbit o sa mi se intample si mie la fel.Imediat dupa mi-a spus a inceput sa se manifeste si fizic.. picioarele mele au inceput sa tremure incontrolabil sa imi fie foarte frica si sa plang..niciunul din noi nu am stiut ce e ..era un atac de panica despre care ulterior am aflat cum se manifesta si de ce..Ajunsi in tara am foste peste tot la medic gastroentrolog concluzia fiind : se vede o oarecare iritatie a stomacului numai ca a trecut deci clar problemele nu mai era de la stomac..in perioada asta deja strea mea se agrava din ce in ce mai rau ma speriam de orice, de chimicalele din casa , cutitele din casa , nu ma mai puteam uita la tv , la stiri mai ales pt ca vazusem o stire despre o sinucidere si asta mi-a ramas in cap si ma speria zi de zi..abea atunci ne-am dat seama ca problemele mele nu mai erau doar de natura fizica ci mai mult psihica ..atunci am hotarta sa mergem la un medic pshihiatru unde mi-a prescris zoloft in cantitati foarte foarte mici de natura unui copil de 5 ani cum mia spus medicul..cu pastilutele a fost mai ok, imi bloca gandurile astea nefaste si parca incepusem sa imi revin, incepusem sa mananc iar corespunzator ( in perioada aceea am slabit foarte mult eu care sunt o gurmanda nu mai puteam manca) ..insa din cand in cand tot ma speriam foarte tare de cate un lucru banal din casa fara vreun motiv anume si gandurile obsesive nu imi dadeau pace ..atunci am inceput sa cautam si mai mult si am descoperit Gandeste Sanatos unde am aflat in detaliu ce este anxietatea , obsesiiile compulsive si starea de deprimare pe care le aveam , incet incet in fiecare zi cu fiecare sedinta am aflat mai mult si mai mult despre starea mea ce avusesem , cum are trebuie sa tratez unele ganduri.. "gandurile sun ca intr-un spupermarket ele vin si pleaca iar noi nu le putem controla" trebuie doar sa invatam cum sa le tratam .De atunci am terminat cele 3 luni de terapie ma simt muuult mai bn am invatat cum sa tratez gandurile nefaste , am invatat sa vad logica in astfel de ganduri si as vrea sa Multumesc terapeutului meu Alexandra Pacurar si sotului meu care m-au ajutat in toata aceasta perioada si nu in ultimul rand site-ul Gandeste Sanatos .Multumesc mult pentru toata munca si programul pe care l-ati creat pentru oameni cu astefel de probleme .Recomand sa va tineti de terapie sa va cititi pastilutele si ABC-urile in fiecare zi sau de fiecare data cand nu sunteti ok si va doresc Multa Sanatate !!!
Buna Simona,

In primul rand vreau sa iti spun ca ma bucur mult ca ai scris pe forum despre cum ai depasit acea perioada dificila din viata ta, sper ca mesajul tau sa ajunga la cat mai multi oameni care se confrunta cu dificultati asemanatoare. In alta ordine de idei, tin sa te felicit pentru tot efortul pe care l-ai depus si curajul de care ai dat dovada! Au fost 3 luni de munca intensa, insa faptul ca ai urmat indicatiile si sarcinile din protocolul de interventie si nu te-ai dat batuta cand ti-a fost greu a contat mult, iar acum poti sa te bucuri de beneficiie muncii tale. Iti doresc succes pe mai departe si sa ne auzim cu bine.
simonailiescu02
Mesaje: 2
Membru din: Lun Sep 04, 2017 9:48 pm

Re: anxietate ,tulburare obsesiv-compulsiva

Mesaj de simonailiescu02 »

Andreea iti doresc multa sanatate si te rog urmeaza toti pasii din terapie chiar daca este mult de lucrat stiu sigur ca se va termin cu bine impreuna cu Alexandra.Inca odata iti doresc multa sanatate,fericire ,bucurie si astept sa scrii si tu pe forum despre vindecarea ta.P.S. Alexandra inca odata iti Multumesc!! !!!Pupicei :)
Deea_magda@yahoo.ro
Mesaje: 1
Membru din: Lun Mar 25, 2019 9:54 pm

Re: anxietate ,tulburare obsesiv-compulsiva

Mesaj de Deea_magda@yahoo.ro »

Buna ziua! Sunt Magda... acum 2 luni am trecut prin toate simptomele unui chinuitor atac d panica! Sincer n mai credeam ca o sa scap vreodata! A fost GROAZNIC!
N am luat medicamentatie stiu ca totul depinde de mine si d felul cum privesc viata si ceea ce ni se intampla! Documentandu.ma in acest sens am reusit sa trec cat d cat peste... totusi imi este teama sa n se intoarca si as vrea sa invat ce sa fac n ma mai afecteze un alt posibil atac d panica sa n mai trec prin ce am trecut! Multumesc mult si felicitări pentru ceea ce faceti!!!
Psiholog Ioana Ionicioiu
Mesaje: 13
Membru din: Vin Feb 03, 2017 5:21 pm

Re: anxietate ,tulburare obsesiv-compulsiva

Mesaj de Psiholog Ioana Ionicioiu »

Buna ziua Magda,

Imi dau seama cat de chinuitor a fost sa va confruntati cu aceste stari de panica si ma bucur ca ati reusit sa le dapasiti constientizand importanta modului in care priviti lucrurile si va raportati la ceea ce vi se intampla negativ in viata. Acesta este primul pas, doar ca pentru a va vindeca si a reusi sa faceti fata unui alt posibil episod pe viitor, conteaza foarte mult sa invatati cum anume sa controlati gandurile nesanatoase referitoare la o eventuala reaparitie a acestor stari. In acest sens, va recomand sa apelati cu incredere la psihoterapia cognitiv-comportamentala care sa va ajute sa scapati de frici si sa redobanditi echilibrul emotional.

O zi frumoasa!
Psihoterapeut Ioana Ionicioiu




Deea_magda@yahoo.ro scrie:Buna ziua! Sunt Magda... acum 2 luni am trecut prin toate simptomele unui chinuitor atac d panica! Sincer n mai credeam ca o sa scap vreodata! A fost GROAZNIC!
N am luat medicamentatie stiu ca totul depinde de mine si d felul cum privesc viata si ceea ce ni se intampla! Documentandu.ma in acest sens am reusit sa trec cat d cat peste... totusi imi este teama sa n se intoarca si as vrea sa invat ce sa fac n ma mai afecteze un alt posibil atac d panica sa n mai trec prin ce am trecut! Multumesc mult si felicitări pentru ceea ce faceti!!!
Scrie răspuns