Gânduri obsesive...anxietate..depresie

Apostol Claudia
Mesaje: 1
Membru din: Vin Mai 27, 2016 3:04 pm

Gânduri obsesive...anxietate..depresie

Mesaj de Apostol Claudia »

Buna ziua...numele meu este Claudia si am 23 de ani o sa va povestesc despre poblemele mele cu gândurile obsesive,anxietate,depresie,atacuri de panica...toate a un loc..Sunt la începutul celei de a doua luna in programul gandestesanatos.ro si vreau sa va împărtășesc din experienta mea..Psihologul meu este Irina Paraschiv, căruia îi mulțumesc pt.ca îmi da încredere in mine după fiecare sedintă.ma îndruma, ma ajută si ma simt ft bine după o lună si asta datorită programului si ajutorului pe care il am din partea ei....Problemele mele au început acum 7 ani când eu eram un copil de 16 ani când auzisem pt.prima data ca fratele la o vecină de a mea sa spânzurat.Pt mine a fost atunci ceva care ma speriat ft tare nu stiam nu credeam ca se poate asa ceva,tot timpul ma gândeam cum e făcut acel om asa ceva cum sa gandit sa faca acest lucru,si uite asa tot mi.am pus in gândul meu anumite întrebări despre acea persoană si ajunsesem la un moment dat sa ma gândesc cum as face si eu tot timpul aveam in gand,,cum ar fi sa.mi spun in minte sa ma spanzur"...adică ce a facut acea persoană cu care eu am empatizat...si altă imagine nu aveam in minte,plus frica foarte mare de a nu.mi pierde controlul.sau frica de copaci sau alte lucruri care îmi aduceau in minte aceste gânduri obsesive...Vreau sa mentionez faptul ca fa atunci viața mea a devenit un cosmar,dr multe nopti nedorite,atacuri de panica anxietate si depresie toate la un loc.nu ma mai bucurăm fe nimic.nu mai vedeam rostul la nimic eram doar prins a in gândurile mele pe care le aveam si ca au devenit niste gânduri obsesive..In tot acest timp de 7 ani..am avut ft multe recaderi destul de puternice care au durat si 3,4 luni din sa menționez ca nu am fost la nici un psiholog nu am facut nici un tratament tot timpul am reusit sa ma ridic singură pana anul acesta in luna mai când am facut din nou o recadere puternică care nu stiam ce sa fac eram disperată nu mâncăm nu dormeam nu mai aveam chef de nimic adică in jurul meu nimic nu mai avea rost. Dar tot in una din zile ales de chin am intrat pe internet pt ce bineînteles cautam sa vad ce este cu mine cum pot eu sa am aceste gânduri sau sa gândesc asa. atunci am gasit siteul gandestesanatos.ro m.am înscris si am inceput cele 3 sedinte gratuite tot atunci am luat legătura cu psihologul meu Irina Paraschiv pt care tin sa.l multumesc din toată inima si totusi parca sunt ca nu e deajuns pt faptul ca mi.a schimbat viața cand am vorbit prima oară cu sansa am simtit ca in sfarsit după atâția ani de chin am gasit o persoana care sa ma vindeca de asa ceva...am inceput terapia cu ea e un proces destul de lung nu pot sa spun ca m.am vindecat complet dar încă mai am de lucru oricum după o lună si cateva zile stările pe care le aveam s.au diminuat vizibil ma simt mult mai bine si am inceput sa vad din nou viața alftel....nu este usor dar prin muncă si perseverența se reusete ,uneori îmi spun ca daca as fi fost mai atentă si nu dădeam asa multă importanță la ceea ce sa intamplat in trecum nu ajungeam sa trăiesc toate aceste emoții negative,date de anxietate si gânduri obesive dar intr.un fel îmi pare bine ca.le.am avut pt ca altfel nu as fi reusit sa învăț toate aceste lucruri noi despre mine.Daca la inceput nu reuseam sa.mi controlez frica. panică si gândurile obsesive si emotiile negative ce îmi apăreau in urma situației care.mi producea acea frica intensă si reuseam sa ies din ea numai in momentul in care eram epuizată psihic acum constientizez situația data si reușesc sa pun capăt emoțiilor negative scenariilor ce ar fi urmat daca dădeam curs ,,invitației "anxietatii.Prin multa practica si voință oricine reuseste important este sa îți dorești. Multumesc psihoterapeut Irina Paraschiv căruia îi datorez toate mulțumirile si toată recunostinta pt tot ajutorul pe care mi la dat .multă sănătate tuturor si apelați cu încredere la psiholog.....
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Gânduri obsesive...anxietate..depresie

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Claudia, ma bucur ca ai scris pe Forum despre experienta ta de pana acum cu psihoterapia cognitv comportamentala. E adevarat ca ai trecut prin multi ani de anxietate si stari negative si te felicit ca ai luat decizia de a apela la ajutor.
Acum ai vazut ca aceste stari pot fi controlate si poti chiar scapa de ele cu totul.
Desigur ca mai e de lucru, dar te felicit pana acum ca ai lucrat constiincios si ca ai urmat indicatiile.

Mult succes in continuare si abia astept sa citesc postarea ta pe Forum cand te vei vindeca complet!
Irina Paraschiv
Psihoterapeut
004 0744 239 470
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
http://www.psihosolutii.ro
http://www.gandestesanatos.ro
Scrie răspuns