Grup de suport TOC

edith88
Mesaje: 6
Membru din: Mar Oct 10, 2017 4:18 pm

Re: Grup de suport TOC

Mesaj de edith88 »

Buna ziua tuturor,

ma bucur sa vad ca nu sunt singura suferinda de aceasta boala TOC. Am fost o persoana depresiva si anxioasa de cand ma stiu. Sunt insarcinata in saptamana 35 si recent am dezvoltat o noua obsesie. E vorba de imagini obsesive. Cum ma uit la toti cei dragi din jurul meu parca ii vad cu un cutit in cap sau cine stie ce alte mutilari fictionale, care sunt doar in mintea mea. Am avut si zile de cosmar, foarte negre. Cand imi doream pur si simplu sa nu mai exista. Fac psihoterapie, dar nu cognitiv-comportamentala, care nu ma ajuta. Mi-e frica de mor de orice cutit, cum le vad , incep sa tremur si mi-e frica de mor. Deoarece cum vad cutitul, deja parca il vad actionand fara mine, in mintea mea ca o imagine obsesiva. Nici nu imi mai aduc aminte cand s-a dezvoltat gandul. Oricum recent, acum in al treilea trimestru. Simt o vinovatie si rusine uriasa fata de mine si de ceilalti ca gandesc asa, am avut unele momente cand parca aveam impulsul chiar sa infig cutitul in mama mea si atunci gandul asa de tare m-a oripilat, ca am o teama extraordinara. Cand ma uitam la unul din cainii nostri, parca il vedeam cu un cutit infipt in cap. Simteam ca pur si simplu vreau sa mor, cum sa dezvolt aceasta obsesie tocmai spre cei dragi pe care ii iubesc?!
Nu reusesc sa imi explic totusi de ce atunci cand vad un cutit apare acel ïmpuls" de a-mi injunghia mama. Eu care apoi constientizez cat de rea e imaginea din capul meu si imi doresc sa plec departe de teama sa nu ii fac ceva rau. Frica de a pierde controlul e IMENSA. Am impresia ca e deja iminenta situatia, voi face nebunia. Si atunci sincer imi vine sa imi fac mai degraba mie rau.
Am adesea senzatia ca ma rup de realitate.
Fostul psihoterapeut imi recomandase sa tin zilnic un jurnal si sa ma ciupesc de fiecare data cand ma gandesc obsesiv la acea imagine, la mine e fara efect din pacate.
Ea zicea sa nu ma mai chinui "sa inteleg"situatia, ci sa ma axez pe gasirea solutiilor. Dar parca pe mine nu ma incalzea acest raspuns. Simteam ca mai e nevoie de ceva, mai multa consiliere,nu stiu .

Ma bucur cel putin ca recunosc problema si nu imi e rusine sa cer ajutorul cand am nevoie. Eu destul de tarziu am acceptat ca sufara de aceasta boala si vreau sa o tratez, si asa ma consider cea mai rea persoana si cateodata imi vine sa ma internez la psihiatrie, doar sa nu fac rau nimanui. Mereu am fost o persoana care a cautat sa faca binele. Acum parca ma simt transformata in ceva "rau", am purtari agresive etc. Eu care urasc violenta, tocmai eu sa dezvolt imagini violente,care ma ingrozesc. Parca nu sunt EU. Simt ca s-a infiltrat o a doua persoana in mintea mea. :shock:
Vreau sa ma fac bine pentru mine si pentru fetita mea.

Voi apela si eu la programul gandestesanatos.ro, dar din noiembrie.
anca cristina
Mesaje: 9
Membru din: Dum Aug 03, 2014 5:04 am

Re: Grup de suport TOC

Mesaj de anca cristina »

Bună seara Edith88, esti foarte curajoasa în cea ce relatezi! Ma numesc Anca, și sunt o fosta pacienta de a psihoterapeutului Gabriel Dinu, stai liniștita ca și eu am trecut prin aceste ginduri, simteam de la anxietate ca o sa înnebunesc și o sa le fac rău copiilor mei, eu raminind peste noapte singura cu ei, vreo 7ani! Atunci cind am început terapia eram zilnic atacata de panica și anxietate, plus sora ei agorafobia și claustrofobia, ginduri obsesive si frica morți, atit cit despre cei dragi dar și a mea! Am petrecut mulți ani chinuindu-ma singura, citind și punând în aplicare apoi ce învățasem de la PSIHOLOG, dar puterea sta în noi! Îți este frica de un gind, dar niciodată nu vei ajunge sa faci rău nimănui, urmează citeva ședințe și te vei schimba radical! Nici eu nu sunt 100%vindecata, ma mai lupt cu alte ginduri, agorafobie, etc, dar cele obsesive au dispărut!! Țin sa menționez ca asa am fost de mica, acum la 40de ani nu mai mai impresionează anxietatea!! Cu drag și succes!!
Psiholog Ioana Ionicioiu
Mesaje: 13
Membru din: Vin Feb 03, 2017 5:21 pm

Re: Grup de suport TOC

Mesaj de Psiholog Ioana Ionicioiu »

Buna edith88,
Ma bucur ca ai scris pe forum si ai impartasit experienta ta. Inteleg impactul acestor stari si ca nu e deloc usor sa te confrunti cu toate aceste ganduri obsesive. Dupa cum bine ai observat, sunt si alte persoane care se confrunta cu astfel de probleme, dar important este sa intelegem originea lor si faptul ca acestea pot fi rezolvate in timp, schimband gandurile nesanatoase care le intretin. Solutia asadar, consta in a lucra cu toate aceste ganduri pentru a se reduce fricile si pentru a putea ajunge sa le controlam noi, inainte ca acestea sa ne controleze.
Te felicit pentru ca ai recunoscut aceasta problema si pentru ca esti decisa sa incepi psihoterapie cognitiv-comportamentala pentru a te face bine.

O zi frumoasa! 

Ioana Ionicioiu
Psihoterapeut
0746211896
edith88
Mesaje: 6
Membru din: Mar Oct 10, 2017 4:18 pm

Re: Grup de suport TOC

Mesaj de edith88 »

Salut,

s-a creat grupul de suport pentru TOC?
Anastasia Maria
Mesaje: 1
Membru din: Vin Apr 06, 2018 1:56 pm

Re: Grup de suport TOC

Mesaj de Anastasia Maria »

Bună seara!

Am 22 de ani și sunt studentă. De trei luni mă confrunt cu gânduri obsesive care au ca tematică teama de a nu face rău celor dragi sau mie, dar mai pregnante sunt gândurile blasfemiatoare, deși eu sunt o persoană religioasă care dintotdeauna și-a propus să facă numai bine. În urma gândurilor aveam atacuri de panică. În aceste trei luni m-am simțit foarte vinovată și rușinată, dar în cele din urmă m-am decis să apelez la duhovnic și la psihoterapeut. Până în prezent am fost doar la trei ședințe și sper că voi reuși să depășesc această perioadă. Am înțeles că sufăr de TOC și cumva m-am liniștit pentru că ajunsesem până în punctul în care bănuiam că sunt victima unor forțe supranaturale negative. :lol: Am înțeles, cel puțin la nivel teoretic că trebuie să-mi interpretez gândurile în mod rațional. Eu știu care este realitatea. În realitate nu s-a produs nicio schimbare. Singura schimbare s-a produs în mine, chiar dacă nu este o schimbare plăcută și trebuie să mă concentrez pe restabilirea echilibrului meu interior. Să nu mă mai las controlată de aceste gânduri, așa cum am făcut în ultimele trei luni. Bineînțeles, la început este destul de greu, mai ales că nu îmi imaginam că poate exista ceva precum TOC. Vă rog, cei care aveți o problemă asemănătoare, să-mi oferiți câteva sugestii despre cum se poate depăși mai ușor această experiență. Vă mulțumesc mult! Zile frumoase, cu gânduri optimiste!
edith88
Mesaje: 6
Membru din: Mar Oct 10, 2017 4:18 pm

Re: Grup de suport TOC

Mesaj de edith88 »

salut, este un grup de suport pe facebook.
Dutu catalina
Mesaje: 9
Membru din: Lun Ian 07, 2019 2:20 pm

Re: Grup de suport TOC

Mesaj de Dutu catalina »

Buna , vreau sa ti spun ca si eu ma confrunt fix cu aceiasi problema. La fel ca si tine ,la început imi veneau fel si fel de idei ,relative la aceste gânduri, deoarece nu stiam ca exista o astfel de problema .Eu inca ma confrunt cu acesta problema ,am inceput sa fac terapie,pot spune ca nu ma mai sperii ,reusesc sa le tin sub control .În acesta moment lucrul care ma de prima cel mai mult este faptul că această problemă simpt ca ma schimbat foarte mult, nu ma mai cunosc .Înainte să apară această problemă ma bucuram de viata ,aspirăm la atatea lucruri frumoase ,aveam atatea vise si dorinte .Acum nu ma mai cunosc nu mai am nici o pofta de viata ,sunt mai tot timpul agitat,ma enervez foarte repede etc
Dar una peste alta ,stiu si chiar vreau sa cred cu toată puterea mea ca intr o zi voi fi don nou eu ,si chiar mai puternică. P.s fii puternică...totul o sa fie bine .
Cristina Lipinski
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Oct 06, 2018 11:22 pm

Re: Grup de suport TOC

Mesaj de Cristina Lipinski »

Buna, sunt Cristina și am 28 de ani, și o ferita de 7 luni. Acum ceva vreme am avut acest gând ca o sa înnebunesc și o sa fac rău fetiței sau chiar și mie, după care a dispărut pana acum 3 zile, fac pshihoterapie însă nu am apucat sa discut cu doamna Ioniciou Ioana despre aceste gândire obsesivă ce îmi invadează gândurile , am început sa am atacuri de panica foarte des nu mai pot dormii noaptea din cauza acestui gând si acestei frici sa nu înnebunesc și sa ii fac rău fetiței mele. Îmi este frica sa rămân cu ea singura acasă , l-am rugat pe soțul meu sa își ia o săptămâna de concediu pana când îmi dispare gândul acesta de care eram singura ca o sa dispară , aseară am dormit liniștita fără niciun un fel de gând obsesiv însă de dimineața iarăși l-am avut . Nu imi doresc decât sa fiu o persoana normala fără atâtea gânduri negative .. acum iau tratament dar efectul începe sa și-l facă numai după 2 săptămâni .. am o prietena care nu a făcut psihoterapie și se simte foarte bine de la acest tratament dar ii este frica sa renunțe la el.. nu știu cum sa fac sa renunț la acest gând , sa ma gândesc pur și simplu la cu totul altceva care sa îmi înlocuiască acest gând cum ca mi as pierde controlul sau as innebunii. Multă sănătate va doresc!
Cristina Lipinski
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Oct 06, 2018 11:22 pm

Re: Grup de suport TOC

Mesaj de Cristina Lipinski »

Buna, sunt Cristina și am 28 de ani, și o ferita de 7 luni. Acum ceva vreme am avut acest gând ca o sa înnebunesc și o sa fac rău fetiței sau chiar și mie, după care a dispărut pana acum 3 zile, fac pshihoterapie însă nu am apucat sa discut cu doamna Ioniciou Ioana despre aceste gândire obsesivă ce îmi invadează gândurile , am început sa am atacuri de panica foarte des nu mai pot dormii noaptea din cauza acestui gând si acestei frici sa nu înnebunesc și sa ii fac rău fetiței mele. Îmi este frica sa rămân cu ea singura acasă , l-am rugat pe soțul meu sa își ia o săptămâna de concediu pana când îmi dispare gândul acesta de care eram singura ca o sa dispară , aseară am dormit liniștita fără niciun un fel de gând obsesiv însă de dimineața iarăși l-am avut . Nu imi doresc decât sa fiu o persoana normala fără atâtea gânduri negative .. acum iau tratament dar efectul începe sa și-l facă numai după 2 săptămâni .. am o prietena care nu a făcut psihoterapie și se simte foarte bine de la acest tratament dar ii este frica sa renunțe la el.. nu știu cum sa fac sa renunț la acest gând , sa ma gândesc pur și simplu la cu totul altceva care sa îmi înlocuiască acest gând cum ca mi as pierde controlul sau as innebunii. Multă sănătate va doresc!
Dutu catalina
Mesaje: 9
Membru din: Lun Ian 07, 2019 2:20 pm

Re: Grup de suport TOC

Mesaj de Dutu catalina »

Buna! Văzând povestea ta vreau sa ti dau un sfat deoarece si eu am trecut prin aceiasi chestie . Ma speriat foarte tare Gandul ca as putea sa mi fac mie rau sau la altcineva . Asfel am ajuns sa am stari de anxietate foarte intense si stari depresie . Ma confrunt cu aceste stari de 4 luni si am momente cand spun ca nu mai pot . Pentru a nu ajunge in asfel de stari vreau sa ti spun ca ce se intampla sunt doar niste gânduri. Intr-adevar sunt foarte chinuitoare dar totul sta in modul nostru de a le interpreta .Gândurile nu au valoare practica ,sunt doar niste gânduri. Oricum până nu te vei convinge tu singura vei continua sa te sperie ...Eu din pacate nu am stiu ca asa ceva este normal si m am speriat foarte rau .exagerat . Am 20 de ani si nu reusesc sa mi depășesc acesta stare .. sper sa reusesc . Multa sanatate si curaj ...nu uita nu are nici o legatura cu dorințele tale ceia ce iti trece prin minte .
Scrie răspuns