Grup de suport TOC

maria_anitsirc
Mesaje: 9
Membru din: Dum Aug 26, 2012 1:12 pm

Re: Grup de suport TOC

Mesaj de maria_anitsirc »

Buna ziua .

Da,pot spune ca acum ma simt foarte bine , am acceptat acest gand , ceea ce cred ca este cel mai important lucru , si acum "lucrez" cu el daca pot spune asa . Am invatat ca nu e bine sa il negi sau sa incerci sa il faci sa dispara pentru ca atunci va fi mai frecvent si mai intens.Asa ca l-am "imbratisat" ( embrace cum ar spune americanul :D ) si chiar daca mai apare nu imi mai provoaca teama si de stari de rau nici nu se pune problema, atata timp cat stiu ca acel gand nu este daunator , si se pare ca in sfarsit am reusit sa inteleg asta .Sper sa ma simt la fel de bine si de acum incolo , sa reusesc sa mentin aceasta gandire rationala si sa evoluez pe zi ce trece.

O zi frumoasa.
Psiholog Gabriel Dinu
Mesaje: 66
Membru din: Vin Oct 28, 2011 1:35 pm

Re: Grup de suport TOC

Mesaj de Psiholog Gabriel Dinu »

Buna ziua,
Grupul de suport pentru persoanele care au simtome ale tulburarii obsesiv-compulsive va avea loc in data de 2 februarie 2013, de la ora 12.00 la ora 14.00 la sediul nostru.
Avand in vedere ca in Occident s-a dovedit ca aceste grupuri sunt foarte eficiente si ajuta semnificativ la imbunatatirea autocontrolului, la diminuarea anxietatii si sentimentului de vinovatie, ne vom intalni impreuna intr-un cadru plin de liniste si suport si vom discuta despre ce ni se intampla si cum putem manageria mai bine starile specifice acestei afectiuni.
Costul sedintei de grup este de 50 RON.

Va asteptam si ne puteti suna pentru programari oricand!

Psiholog Gabriel Dinu
Tel.: 0724.306.188

Psiholog Irina Paraschiv
Tel.: 0735.884.103
Psiholog Gabriel Dinu
sara.avinu
Mesaje: 2
Membru din: Lun Apr 16, 2012 10:55 pm

Grup de suport TOC

Mesaj de sara.avinu »

Buna ziua,

Am participat pana acum la doua sedinte de terapie tinute in cadrul grupului de suport TOC si am gasit aceste sedinte foarte folositoare.
In primul rand, ajuta sa stii ca si altor persoane li se intampla ceea ce ti se intampla si tie, ca nu esti doar tu in respectiva situatie, ca si altii trec prin aceleasi stari, au aceleasi ganduri si experimenteaza aceleasi trairi.
In al doilea rand, este util sa schimbi experiente legate de TOC cu persoane care au TOC-ul in comun cu tine.
In al treilea rand, este placut sprijinul moral reciproc care apare intre persoanele din grupul de suport.
In esenta, eu consider ca participarea periodica si constanta la sedinte de grup ajuta persoana care sufera de TOC sa nu mai stigmatizeze sau sa stigmatizeze mai putin gandurile care o deranjeaza, sa simta ca nu este singura cu aceasta problema, sa constientizeze ca persoanele care sufera de TOC sunt persoane normale, cu vieti normale si care difera de restul lumii doar prin prisma faptului ca raspund cu teama sau cu o teama mai mare si recurenta in fata acelorasi stimuli.
Acestea fiind spuse, indemn pe toata lumea care sufera de TOC sa isi faca putin curaj si sa participe la sedintele de terapie in grup.

Toate cele bune,
Sara.
ubita_ta2
Mesaje: 3
Membru din: Dum Ian 13, 2013 9:17 pm

Re: Grup de suport TOC

Mesaj de ubita_ta2 »

Buna tuturor,
Asi vrea sa ma altur si eu acestui grup, am nevoie de sfaturi, de ajutor.
Sa va spun povestea mea. Totul a inceput cu mici obsesii acum cativa ani, eram obsedata sa nu fac anumite boli ceea ce nu mi sa intamplat, dar de aici am inceput sa am probleme :( . Cand am ramas insarcinata aveam frica sa nu imi iasa copilul cu probleme, dupa ce am nascuto aveam iar teama sa nu fie sasie, ceea ce nu sa intamplat. Ca sa evit astea am inceput cu anumite ritualuri sa le zic asa, trageam fata de nasuc pana imi treceau gandurile, treceam peste praguri de zeci de ori, ma spalam repetitiv, si multe altele. Si acum am ganduri obsesive, mie frica sa nu blestem. Sa nu li se intample ce gandesc eu rau si fac ritualuri iar, si numai pot, ma obosesc, nu pot sa fac altceva decat sa atenuez gandurile rele, ma secat de energie toata treaba asta, sufar ca nu ma pot opri, nu inteleg de ce sunt mai puternice gandurile astea ca mine, si nu inteleg de ce cand sunt in prezenta oamenilor nu imi vin asa in cap, si cand ajung acasa sau sunt singura imi vin instant in cap. Va rog un sfat, un ajutor ca numai pot, simt ca sunt un robot, o planta nu om. :( :( :( :(
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Grup de suport TOC

Mesaj de alexandra_32 »

Bine ai venit ubita ta în acest grup!! Cum poate ai citit toți avem câte o problema :).... Important a fost la început sa ne dam seama ca o avem și sa acceptam ajutorul!!
Ceea ce povestești tu ca ți se întâmplă intradevar sunt tulburări obsesiv compulsive..... Gândurile apar exact atunci când mintea e prea odihnita :)).... Atunci când ești ocupata.... Te detașezi de acele gânduri iraționale..... Și uiți!
Sfaturi ar fi mai multe.... Dar cu ajutorul psihoterapiei ai afla de unde vin și printr - un program creat de unul din psihoterapeuti,, ai învăța ce sa faci cu acele gânduri!!!
Exista și exercitii pentru gândurile obsesive pe care le făceam și eu atunci când le avea!!!
În acel moment îmi doream să scap de ele.... Dar am învățat că nu e normal ca ele sa nu mai apară..... Chiar din contra.... Atunci când apar sa nu ne mai deranjeze..... Și sa plece atâta de repede precum au venit!!!
Îți recomand sa iei legătură cu unul din psihoterapeuti și să începi cât mai repede ședințele!!!
Îți doresc numai bine și dacă mai ai întrebări... Sunt aici! :)
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Grup de suport TOC

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna ubita ta,

Imi pare tare bine ca ai luat decizia de a continua in acest program si de a cere ajutor celor care au trecut prin aceasta experiente.

Eu te invit sa incepi programul structurat de psihoterapie - primul pas este sa parcurgi sedintele gratuite care te vor ajuta sa intelegi ce se intampla in mintea si corpul tau atunci cand ai aceste stari si ganduri si cum te poate ajuta acest program in a le intelege si controla mai bine.

Imi dau seama ca ceea ce ti se intampla este foarte dificil de inteles insa cu ajutorul potrivit toate aceste ganduri si stari pot disparea.

Nu uita ca sunt aici pentru orice nelamurire.

O zi frumoasa!
Irina Paraschiv
Psihoterapeut
0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
www.psihosolutii.ro
ubita_ta2
Mesaje: 3
Membru din: Dum Ian 13, 2013 9:17 pm

Re: Grup de suport TOC

Mesaj de ubita_ta2 »

Va multumesc pentru raspunsuri si vreau sa zic ca aveam nevoie sa vb cu cineva care stie depre ce e vorba si care ma intelege!
Din parte alor mei nu prea am intelgere, adik nu stiu ce inseamna sa porti boala asta cu tine tot timpul, nu inteleg ca este un cosmar si nu il doresc nimanui! :( :( .
Va multumesc!
Camelia camelia1803@yahoo ro
Mesaje: 53
Membru din: Mar Ian 10, 2017 11:55 am

Re: Grup de suport TOC

Mesaj de Camelia camelia1803@yahoo ro »

Bună , am atac de panica de 14 ani , mi am revenit cu medicație dar la ce a mai mica problema am căzut din nou nou și am luat o decizie la început , acum m am înscris pe gândește sanatos , dar ma confrunt cu niște gânduri ciudate când rămân singura , îmi este foarte frica sa nu mi fac rău singura și de aici panica , nu mai suport aceste gânduri sunt groaznice , sa fie din cauza atacului de panica ? S a mai confruntat cineva cu asa ceva?
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Grup de suport TOC

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna ziua dna Camelia, ma bucur ca ati cerut ajutor pe Forum persoanlor care au mai trecut prin aceste stari. Cu siguranta ca sunt multe persoane aici care au trecut prin stari similare, care va pot intelege si va pot da recomandari valoroase.
Intre timp, ma bucur ca ati inceput terapia - aceste ganduri sunt ganduri obsesive care vin pe fondul starilor de panica. Sunt o "complicatie" care mai poate aparea uneori in cazul persoanelor care se confrunta cu stari de panica si anxietate.
Nu va ingrijorati, caci nu sunt periculoase, iar exercitiul pentru ganduri obsesive si explicatia a ce sunt si cum apar gandurile obsesive va va ajuta mult sa le controlati mai bine.
Eu sunt aici pentru orice nelamurire.
Irina Paraschiv
Psihoterapeut
004 0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
www.psihosolutii.ro
www.gandestesanatos.ro
Camelia camelia1803@yahoo ro
Mesaje: 53
Membru din: Mar Ian 10, 2017 11:55 am

Re: Grup de suport TOC

Mesaj de Camelia camelia1803@yahoo ro »

Bună seara , mulțumesc din suflet Doamnei psiholog Irina Paraschiv și la întreaga echipa din programul "Gândește Sanatos " , pot spune ca nu am făcut decât 2 ședințe pe skipe și sunt la lecția 13 și deja de 2 zile ma simt mult mai bine , programul este foarte foarte bun și ne ajuta foarte mult dar trebuie sa ai încredere în psihologul tău și în echipa dar și în tine și sa ți faci temele zilnice . Va mulțumesc pentru tot
Scrie răspuns