TOC Post Partum

edith88
Mesaje: 6
Membru din: Mar Oct 10, 2017 4:18 pm

TOC Post Partum

Mesaj de edith88 »

Salut,

mi s-a agravat TOC-ul dupa nastere. Am constant ganduri si imagini obsesive de natura agresiva si sexuala asupra bebelusului meu? Se mai confrunta careva cu astfel de ganduri? De ce apar?
Valentina.andrei
Mesaje: 5
Membru din: Vin Dec 29, 2017 12:06 am

Re: TOC Post Partum

Mesaj de Valentina.andrei »

Buna, edith88. Eu am inceput terapia in ianuarie anul acesta. Nu stiam ce se intampla cu mine, aveam deja vreo 3 luni de cand ma chinuiau gândurile. Eu am fost o persoana mai timida si cu lipsa de incredere in mine de cand ma stiu si am mai avut momente de anxietate, dar nestiind ce este nu prea am bagat in seama simptomele. Imi aduc aminte de un moment de cand eram prim liceu cand m.a intepat imima ft tare, probabil de la oboseala dar catastrofand am zis ca daca o sa imi pocneasca si o sa mor, deja imi imaginam ca o sa mor. In fine, dupa ceva timp am trecut peste asta, bineinteles am facut si analize, totul era ft bine, eram sanatoasa. Insa anxietatea a devenit mai puternica probabil pe baza stresului (munceam in germania, intr.o fabrica) si bineinteles pe baza faptului ca catastrofam mai tot timpul, anul trecut prin octombrie. Eram însărcinată în 5 luni si deja nu mai munceam si plictisită cum eram intru pe internet si citesc despre sarcina si starile pe care le poti avea. Si scria si despre depresie si ce se poate intampla cand ai depresie(ca poti ajunge la sinucidere). Si atunci a inceput toata povestea mea. M.Am intrebat oare cum ar fi daca m.am sinucide? Si fiindcă m.Am speriat foarte tare am inceput sa imi apara zilnic in minte gandul acesta. Si pe zi ce trecea ma speria tot mai tare, fiindcă nu reuseam sa mi.l scot din minte.Devenise un gand obsesiv. Dupa m.am gandit ca daca o sa imi pierd controlul si voi face rau la cei de langa mine, si apoi copilului cand s.a nascut. Eram îngrozită de aceste gânduri, am crezut ca am înnebunit, dar in acelasi timp imi ziceam cum sa fiu nebună daca eu sunt constientă de tot ce se intampla, nu cred ca un nebun e lucid. Imi era ft frica sa stau singura cu copilul meu sa nu fac ceva. Stăteam foarte mult pe internet sa caut simptome asemănătoare cu ale mele sa vad ce se intampla. Si mi.Am zis atunci ca am nevoie de ajutor specializat. Si am gasit site.ul Gandeste sanatos si pot sa zic ca am facut cea mai buna alegere. Am invatat de unde vin aceste gânduri si cum putem scapa de ele. A fost foarte greu, dar usor, usor am inceput sa am mai mult control asupra gândurilor mele, s.au redus mult din intensitate, nu imi mai provoacă atâta frica. Acum stau in fiecare zi singura cu băiatul meu cat sotul e la munca. Mai am de muncit cu mine pana se vor reduce de tot aceste stari, dar crede.ma ca ma simt muult mai bine, fata de cum eram acum cateva luni. E greu, dar nu imposibil. E nevoie sa ne schimbam modul de a gândi si va fi din ce in ce mai bine. Cu încredere , răbdare si perseverenta vom reusi. Ar fi de preferat sa începi terapia pentru a te simti din nou cat mai bine. Vreau sa zic ca pe mine m.a ajutat samă cunosc mai bine, sa învăț noi moduri de a gândi cat mai rational.
Pe acesta cale vreau sa aduc mulțumiri terapeutului meu Ionicioiu Ioana, pentru ajutorul acordat si pentru implicarea de care a dat dovada, Multumesc din suflet. Cu siguranta imi era foarte greu sa trec prin aceasta experienta, fara ajutorul specializat de care am avut parte. Multumesc inca odată.
Psiholog Ioana Ionicioiu
Mesaje: 13
Membru din: Vin Feb 03, 2017 5:21 pm

Re: TOC Post Partum

Mesaj de Psiholog Ioana Ionicioiu »

Buna edith88,

Imi pare rau ca vi s-au agravat aceste simptome dupa nastere si imi dau seama ca nu va este deloc usor sa aveti astfel de ganduri. Referitor la intrebarea adresata, as preciza faptul ca, aparitia anumitor ganduri obsesive nu este iesita din comun. Cei mai multi dintre noi putem avea astfel de ganduri pe parcursul vietii. Problema nu consta in faptul ca ele apar, ci mai degraba, in reactiile pe care persoana le are in momentul in care ii trec prin minte astfel de ganduri. Unii inteleg ca sunt doar niste ganduri care nu au nicio legatura cu realitatea, care vin si trec, in vreme ce alte persoane se panicheaza la aparitia lor si incep sa se gandeasca tot mai mult la ele. Tocmai de aceea, este important sa invatam sa acceptam faptul ca ele este normal sa apara si sa intelegem ca sunt doar niste ganduri false care nu au nicio legatura cu pierderea controlului.

O dupa-amiaza linistita!
Psihoterapeut Ioana Ionicioiu


edith88 scrie:Salut,

mi s-a agravat TOC-ul dupa nastere. Am constant ganduri si imagini obsesive de natura agresiva si sexuala asupra bebelusului meu? Se mai confrunta careva cu astfel de ganduri? De ce apar?
Psiholog Ioana Ionicioiu
Mesaje: 13
Membru din: Vin Feb 03, 2017 5:21 pm

Re: TOC Post Partum

Mesaj de Psiholog Ioana Ionicioiu »

Buna ziua Valentina,

Ma bucur ca ati decis sa impartasiti experienta prin care ati trecut si cu alte persoane care trec prin stari similare si care sunt speriate de prezenta gandurilor obsesive. Vreau sa va felicit pentru implicarea, efortul si perseverenta de care ati dat dovada in toate aceste luni de cand lucram impreuna. Faptul ca, sunteti semnificativ mai bine si ca reusiti sa faceti lucruri pe care le evitati in urma cu cateva luni este consecinta muncii depuse. Stiu ca nu a fost deloc usor si va felicit inca o data pentru progresele de pana acum. Tineti-o tot asa!

O dupa-amiaza frumoasa!
Psihoterapeut Ioana Ionicioiu


Valentina.andrei scrie:Buna, edith88. Eu am inceput terapia in ianuarie anul acesta. Nu stiam ce se intampla cu mine, aveam deja vreo 3 luni de cand ma chinuiau gândurile. Eu am fost o persoana mai timida si cu lipsa de incredere in mine de cand ma stiu si am mai avut momente de anxietate, dar nestiind ce este nu prea am bagat in seama simptomele. Imi aduc aminte de un moment de cand eram prim liceu cand m.a intepat imima ft tare, probabil de la oboseala dar catastrofand am zis ca daca o sa imi pocneasca si o sa mor, deja imi imaginam ca o sa mor. In fine, dupa ceva timp am trecut peste asta, bineinteles am facut si analize, totul era ft bine, eram sanatoasa. Insa anxietatea a devenit mai puternica probabil pe baza stresului (munceam in germania, intr.o fabrica) si bineinteles pe baza faptului ca catastrofam mai tot timpul, anul trecut prin octombrie. Eram însărcinată în 5 luni si deja nu mai munceam si plictisită cum eram intru pe internet si citesc despre sarcina si starile pe care le poti avea. Si scria si despre depresie si ce se poate intampla cand ai depresie(ca poti ajunge la sinucidere). Si atunci a inceput toata povestea mea. M.Am intrebat oare cum ar fi daca m.am sinucide? Si fiindcă m.Am speriat foarte tare am inceput sa imi apara zilnic in minte gandul acesta. Si pe zi ce trecea ma speria tot mai tare, fiindcă nu reuseam sa mi.l scot din minte.Devenise un gand obsesiv. Dupa m.am gandit ca daca o sa imi pierd controlul si voi face rau la cei de langa mine, si apoi copilului cand s.a nascut. Eram îngrozită de aceste gânduri, am crezut ca am înnebunit, dar in acelasi timp imi ziceam cum sa fiu nebună daca eu sunt constientă de tot ce se intampla, nu cred ca un nebun e lucid. Imi era ft frica sa stau singura cu copilul meu sa nu fac ceva. Stăteam foarte mult pe internet sa caut simptome asemănătoare cu ale mele sa vad ce se intampla. Si mi.Am zis atunci ca am nevoie de ajutor specializat. Si am gasit site.ul Gandeste sanatos si pot sa zic ca am facut cea mai buna alegere. Am invatat de unde vin aceste gânduri si cum putem scapa de ele. A fost foarte greu, dar usor, usor am inceput sa am mai mult control asupra gândurilor mele, s.au redus mult din intensitate, nu imi mai provoacă atâta frica. Acum stau in fiecare zi singura cu băiatul meu cat sotul e la munca. Mai am de muncit cu mine pana se vor reduce de tot aceste stari, dar crede.ma ca ma simt muult mai bine, fata de cum eram acum cateva luni. E greu, dar nu imposibil. E nevoie sa ne schimbam modul de a gândi si va fi din ce in ce mai bine. Cu încredere , răbdare si perseverenta vom reusi. Ar fi de preferat sa începi terapia pentru a te simti din nou cat mai bine. Vreau sa zic ca pe mine m.a ajutat samă cunosc mai bine, sa învăț noi moduri de a gândi cat mai rational.
Pe acesta cale vreau sa aduc mulțumiri terapeutului meu Ionicioiu Ioana, pentru ajutorul acordat si pentru implicarea de care a dat dovada, Multumesc din suflet. Cu siguranta imi era foarte greu sa trec prin aceasta experienta, fara ajutorul specializat de care am avut parte. Multumesc inca odată.
Scrie răspuns