Anxietate si gânduri obsesive după ce am nascut !!!

Dănilă ionela
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iun 24, 2019 2:57 pm

Anxietate si gânduri obsesive după ce am nascut !!!

Mesaj de Dănilă ionela »

Buna ziua!Ma numesc Ionela,am 26 de ani si cateva luni bune decand ma confrunt cu stariile anxietatii...imediat ce am nascut au început ganduriile:Dacă se intampla ceva fetiței?daca o sa moara?începusem să numai dorm...si cand vroiam eu sa dorm numai dormea ea...devenisem foarte nervoasă si sa ma enervez din orice..avea fetița 2 luni si parca începusem să mă calmez..Sa dorm mai bine...pana cand intr-o după amiază mi-a venit in cap un gând si o imagine facandu-i rau fetiței...si de acolo au început stariile depresive..plângeam incontinuu...pentru ca ma vedeam in stare de asa ceva...si numai vroiam sa stau singura sub nicio formă...derealizare si depersonalizarea ma speriau cel mai rau...si eram convinsă că am înnebunit...au început vizitele la psihiatri...am fost la 4 :lol: :) :lol: ca nu aveam încredere în nimeni...si vroiam sa ma conving ca nu am înnebunit...la diferiți psihoterapeuţi si psihologi ce nu m-ai ajutat foarte mult..pana cand am cunoscut o mămică ce trecea prin aceleasi starii si mi-a spus de programul Gândește sănătos!!!am inceput sedintele online cu Domnul Gabriel Dinu...si ii multumesc ca imi da răspunsuri la toate intrebariile stupide ce ma sperie...termin a doua lună..si o sa continui pana o sa ma simt mai bine...numai am stariile pe care le aveam la inceput dar am ramas cu o neliniște..si ingrijorare..dar sunt convinsă că o sa treaca si o sa ma pot bucura de viata incontinuare!!!Sanatate tuturor!!+
validaria
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 13, 2020 1:01 pm

Re: Anxietate si gânduri obsesive după ce am nascut !!!

Mesaj de validaria »

Buna ziua și eu trec printr-o perioada foarte proasta și as vrea sa ma ajute cineva care se lupta cu așa ceva același lucru mi se întâmpla si mie nustiu practic ce am simt Ca o iau razna m-am saturat de gândurile astea negre ,vreau sa trec cât mai repede peste ele cine a trecut va rog să-mi răspundeți .
Psiholog Alexandra Pacurar
Mesaje: 18
Membru din: Dum Ian 29, 2017 11:47 am

Re: Anxietate si gânduri obsesive după ce am nascut !!!

Mesaj de Psiholog Alexandra Pacurar »

Buna ziua validaria,

Imi pare foarte rau ca va confruntati cu ganduri negative specifice tulburarii obsesiv-compulsive, imi inchipui cat de chinuitoare pot fi. Psihoterapia este cel mai bun tratament pentru astfel de probleme si va incurajez sa vedeti cele 3 sedinte-lectii gratuite de pe site pentru a va familiariza cu terapia cognitiv-comportamentala.
Pentru orice intrebare sau nelamurire, puteti sa ma contactati in privat si sa discutam mai pe larg.

Multa sanatate,
Psihoterapeut Alexandra Pacurar
0751 052 008
validaria scrie:Buna ziua și eu trec printr-o perioada foarte proasta și as vrea sa ma ajute cineva care se lupta cu așa ceva același lucru mi se întâmpla si mie nustiu practic ce am simt Ca o iau razna m-am saturat de gândurile astea negre ,vreau sa trec cât mai repede peste ele cine a trecut va rog să-mi răspundeți .
Scrie răspuns