TOC despre a nu iti face rau ( sinucideri )

gogosarr
Mesaje: 22
Membru din: Lun Sep 05, 2016 10:19 pm

TOC despre a nu iti face rau ( sinucideri )

Mesaj de gogosarr »

Hello minunat grup! Exista printre noi persoane care se confrunta cu ganduri obsesive genului " frica da a nu iti face rau , adica sa ajungi intr-un stadiu sa te sinucizi ? " . As dorii sa aflu de la voi ce faceti pentru stoparea acestor ganduri obsesive , sau ce credinte dezvoltati ca sa le mai taiati din putere . Ceva de genul : este un gand care l-am mai avut de foarte multe ori, si cu toate ca m-a speriat mi-am dat seama ca fost doar un gand irational . Multumesc frumos , si o seara cat mai placuta ! ( stiu ca este un subiect tabu acesta cu sinucideri , si imi pare rau daca e un trigger pentru anumite persoane )
Apintei Roxana Ionela
Mesaje: 1
Membru din: Lun Mar 16, 2020 9:02 pm

Re: TOC despre a nu iti face rau ( sinucideri )

Mesaj de Apintei Roxana Ionela »

De 5 săptămâni ma confrunt și eu cu aceeași problema. Ma obsedează gândul ca “ Dacă îmi voi face un rău fără sa mi doresc? Dacă voi face un rău familiei, soțului, oamenilor cu care vin in contact? Este îngrozitor sa nu poți face nimic, sa nu înțelegi de unde vin aceste gânduri și de ce, având in vedere ca îmi iubesc familia mai mult ca orice.... Ma simt foarte bine ca pot împărtăși cu alții fără rețineri ce mi se întâmpla și ca mai exista persoane care au trecut prin asta și au avut reușite! Îmi pun foarte mari speranțe in acest site și in Dna Alexandra Păcurar cu care voi începe psihoterapia.... Multă sănătate!
Scrie răspuns