Vindecat de TOC

cristiacaluian
Mesaje: 1
Membru din: Joi Ian 17, 2019 1:15 pm

Vindecat de TOC

Mesaj de cristiacaluian »

M-am gandit mult daca sa scriu sau nu acest topic, tinand cont de posibila expunere e mea in acest spatiu. Insa mi-am dat seama ca nevoia celorlalti de a identifica solutii precum si confirmari la acestea, este oricum mai importanta decat ceea ce simt eu.
Da, sunt o persoana care sufera de TOC din copilarie...am trecut prin multe idei obsesive care-mi produceau anxietate, atacuri de panica si neliniste. Am fost de-a lungul vietii la zeci de psihologi, inclusiv hipnoza, dar in afara de barfa la cabinet altceva nu cred ca faceam. Foarte multe din ideile obsesive prezentate pe acest forum le-am avut, pana dintr-o zi (acum doi ani) cand s-a facut un click in creier si n-am mai putut continua. Efectiv ceva produsese o fractura puternica si dintr-o data lumea mi s-a parut ciudata si greu de acceptat. Au fost zile chinuitoare, pot spune c-am vazut iadul.
Credinta in Dumnezeu si rugaciunile m-au salvat, si cum Dumnezeu lucreaza prin oameni, dupa putin timp mi-a aratat si calea. Si asa cum stau acum in faza acestui forum si scriu despre experienta mea, asa acum doi ani am stat si-am citit experientele altora.
M-am inscris in program, primele 3 luni...apoi alte 3 luni si alte 3 luni...recuperarea nu este simpla si necesita determinare. Dar cine nu are determinare cand sta pe buza prapastiei? Am facut tot ce mi-a zis Dl Gabriel Dinu, cred ca daca m-ar fi pus sa stau in cap as fi stat. Este foarte importat sa faci tot programul exact cum ti-l prezinta. Este foarte important sa citesti tot ce-ti da de citit.
Rezultatele...Poate nu va vine sa credeti sau poate ca spuneti "ei lasa...ca tu ai avut ceva mai usor, la mine insa e altceva". Exista insa vindecare, dincolo de tot ce se spune prin toate articolele de specialitate ca de fapt "se atenueaza simptomele" eu va spun EXISTA VINDECARE. Si ce este cel mai important lucru este faptul ca pe langa vindecare ti se deschide inima si ochii si intelegi mult mai bine lumea si felul in care noi gandim. Astfel ca terapia iti rezolva indirect relatiile cu partenerul de viata, copii, slujba, prieteni. Vei intelege cum stau lucrurile intr-un mod rational. Vei observa la fiecare pas modul gresit in care gandesti, si vei avea puterea sa-ti corectezi gandurile irationale. Cred ca marele avantaj al terapiei asta este, ca iti ofera o noua viata.

Traiesc de doi ani o pace deplina.

Gandurile obsesive mai bat la usa creierului...foarte rar...dar nu-mi produc nimic, nici anxietate, nici spaime si macar vreo forma de meditatie asupra lor. Asa cum de exemplu nu meditezi si nu analizezi ganduri ca: "imi pun pijamaua" sau "desfac o conserva" ele fiind neutre dpdv emotional asa vei ajunge sa analizezi si gandurile care acum iti da dureri de cap.

Terapia
Medicamente: ZERO
Daca consideri ca nu ai timp sa faci tot ce ti se da atunci nu te apuca.
Desi este de inteles ca pretul terapiei poate fi un obstacol, totusi nu te limita la 3 luni, ia o marja de 6-9 luni de terapie. Pentru ca-ti va folosi cu mult mai mult o perioada mai lunga. Iti vei forma anumite reflexe de gandire.
Aloca-ti timpul necesar vindecarii. Mergi la biserica, roaga-te si citeste cartile pe care ti le da psihoterapeutul dar si carti ale Sfintilor Parinti.

Pregateste-te pentru o schimbare permanenta si profunda a vietii tale
Scrie răspuns