Experiente cu Toc, ganduri obsesive

simonavs
Mesaje: 12
Membru din: Lun Oct 26, 2020 2:29 pm

Experiente cu Toc, ganduri obsesive

Mesaj de simonavs »

Buna, tuturor. As dori sa ne impartasim cu totii experientele privind gandurile obsesive.
Am aflat recent ca sufar de TOC, ce a fost declansat de un eveniment nefericit din viata mea. Am ganduri obsesive de aproximativ o luna, doua.
In primul rand pot sa spun ca sunt fericita ca am inceput terapia de la Gandestesanatos.ro, fiindca explicatiile despre TOC cat si sedintele private cu dl Gabriel Dinu ma ajuta foarte mult sa inteleg cum functioneaza mintea mea, si ce pot face pentru a face fata din ce in ce mai bine acestor ganduri. Va sfatuiesc si pe voi sa incepeti terapia cat mai curand, pentru a nu petrece foarte mult timp chinuindu-va cu aceste ganduri.
Ceea ce am observat in cazul meu, este faptul ca uneori am un gand obsesiv, dupa care fac conexiuni cu alte lucruri, si de acolo pleaca alt gand, si altul, si astfel am cate o obsesie care trece si este inlocuita de una noua. Este comun acest lucru?
Mi-ar placea sa aud pareri si experiente si din partea altor persoane care sufera de TOC. ;)
Scrie răspuns