Cand un membru de familie sufera de TOC

dana.badan@yahoo.ro
Mesaje: 1
Membru din: Vin Feb 03, 2017 1:53 pm

Cand un membru de familie sufera de TOC

Mesaj de dana.badan@yahoo.ro »

Buna ziua,
Nu prea stiu cum sa incep deoarece sunt atatea de zis si am mare nevoie de indrumare.
Sotul meu sufera de TOC de foarte mult timp. La inceput nu era atat de grav, dar in urma unui evenimet nefericit, boala s-a agravat. Din 24 de ore dintr-o zi, el petrecea aproximativ 16-18 ore incercand sa alunge gandurile prin compulsii. Teama lui este de cancer si, ca sa se asigure ca nu are cancer verifica fiecare particica din corp. Intra intr-o panica totala daca partea stanga nue la fel ca dreapta. Asta facea toata ziua. Dupa aprox 6 luni l-am convins sa mearga la un psihiatru care si a luat tratament timp de 2 ani si ceva dupa care l-a oprit ca se simtea mai bine. Problema este ca nu am reusit sa il conving sa faca si terapie.
Acum, la un an de cand a oprit tratamentul gandurile au revenit si evident si compulsiile. Problema mai grava este ca acum frica ii induce o stare de nervi groaznica. Nu mai gandeste in momentele alea. Este foarte agitat si agresiv.
Nu se mai uita in oglinda de cativa ani, nu se uita la poze sau fulmulete cu el ca ii este frica ca vede defirmari pe corp. Baia pt el este un chin. Acum ,mai grav nu se mai poate uita nici la mine ca i se pare ca am chist la gat...
Cu toate astea nu vrea sa mai mearga la doctor. Nu stiu ce sa fac.... presiunea este foarte mare si pe mine si simt ca nu mai rezist.
Va rog sa imi spuneti ce v-a facut pe voi sa mergeti la doctor sau ce as putea sa ii spun ca sa se razgandeasca.
Va multumesc mult pt ajutor!
Scrie răspuns