Experiență TOC

nicolaeduard
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Iun 24, 2017 5:48 pm

Experiență TOC

Mesaj de nicolaeduard »

Salut!
Ma numesc Eduard și as dori sa va povestesc puțin despre experienta mea cu Toc-ul. Încă din copilărie am fost o persoana mai anxioasa și cred ca și pe atunci eram speriat de unele gânduri, dar nu le dădeam o importanta atât de mare, pana într-un moment, mai exact acum 4 ani. Totul a început cu atacuri de panica, iar apoi sa ma frământ pe zi ce trece cu gânduri obsesive, fie ele de a face rău altor persoane, propriei persoane, de a nu ma îmbolnăvi de o boala incurabila pana la gânduri despre aspectul fizic. Am dus-o asa pana în luna ianuarie a acestui an (2021), când m-am simțit ca sunt depășit de situație, încat am ajuns sa cred ca eu chiar voi face cine știe ce grozavii, eram furios în fiecare zi, ma enerva prezenta fiecărei persoane, gândurile obsesive le aveam în minte pe tot parcursul zilei, au fost momente destul de grele, dar peste care am reușit sa trec cu ajutorul terapiei. 3 ani și jumatate am suferit pentru ca în decurs de câteva luni sa înțeleg destul de multe lucruri pentru a spera la o viata mai buna. Ceea ce s-a și intamplat. Deși mai am rar gânduri obsesive, trec mult mai ușor peste ele, viata mea e multa mai buna și ma simt mult mai împlinit. Simt ca de acum totul va fi înspre mai bine. După această experiență mi-am dat seama ca timpul trece atât de repede și dacă te simțit bine și dacă nu te simți bine. Asa ca indiferent cât de mult te încearcă viata, nu renunta nicio clipa din a lupta pentru mai bine, pentru ca timpul nu-l recuperează nimeni, iar viata asa cum e ea, este frumoasă și cu bune și cu rele.
Vreau sa ii mulțumesc cu aceasta ocazie domnului Gabriel Dinu pentru ajutorul acordat!
Scrie răspuns