Toc- apelati cu incredere la terapie

rove0401
Mesaje: 6
Membru din: Mar Noi 19, 2019 8:04 am

Toc- apelati cu incredere la terapie

Mesaj de rove0401 »

Buna! Pot spune ca dupa 6 luni de terapie ma simt bine, nu mai imi este frica de gandurile mele. Am inceput sa dezvolt TOC acum cativa ani. La inceput au fost atacuri de panica apoi ganduri de blasfemie, apoi ca as putea sa imi omor sotul,sa molestez copii, tot felul de ganduri.Am aflat de acest program de la o prietena, desi nu aveam incredere in terapia on-line am decis sa apelez pt ca nu imi dadeau pace gandurile, traiam intr-o frica permanenta, slabisem foarte mult, nu puteam sa dorm.Terapeutul cu care am lucrat se numeste Sandra Voicu, este o persoana minunata, intelegatoare, are rabdare si nu te judeca. Nu pot spune ca a fost usor sa lupt cu fricile mele si cu gandurile mele, dar cu efort si perseverenta si cu ajutorul Sandrei am reusit. Multumesc Sandra si tuturor celor care au dezvoltat acest program de phisoterapie, este foarte eficient.
Hope22
Mesaje: 9
Membru din: Vin Aug 19, 2022 1:08 pm

Re: Toc- apelati cu incredere la terapie

Mesaj de Hope22 »

Buna!ai luat si medicație? Ai făcut toate sarcinile ca la carte?
Te întreb pentru ca si eu ma regăsesc in povestea ta!
Mersi,
Raluca
rove0401
Mesaje: 6
Membru din: Mar Noi 19, 2019 8:04 am

Re: Toc- apelati cu incredere la terapie

Mesaj de rove0401 »

Buna! Nu am luat medicatie. Am facut sarcinile. La inceput mi-a fost foarte greu sa le fac pt ca nu intelegeam rostul lor. Cand am inceput exercitiul pt gandurile obsesive, primele 2 sapt nu prea am putut sa-l fac, plangeam cand il faceam, imi era frica, inversam cuvintele in mintea mea, dar Sandra m-a incurajat, mi-a explicat de fiecare data de ce treb sa fac sarcinile si ca este dureros sa fac asta, dar este o durere care duce la crestere, ca treb sa tai raul de la radacina😊.
rove0401
Mesaje: 6
Membru din: Mar Noi 19, 2019 8:04 am

Re: Toc- apelati cu incredere la terapie

Mesaj de rove0401 »

Referitor la medicatie si eu am crezut ca treb sa iau, am intrebat-o pe Sandra si mi-a zis sa asteptam 2 sapt si sa vedem cum o sa ma simt. 2 sapt in care am citit zilnic explicatia atacului de panica, pastilutele psihologice si un abc pt ca imi era frica de senzatiile de somatizare si usor, usor am inceput sa ma simt mai bine.
Hope22
Mesaje: 9
Membru din: Vin Aug 19, 2022 1:08 pm

Re: Toc- apelati cu incredere la terapie

Mesaj de Hope22 »

Mulțumesc mult pentru răspuns! Crezi ca îmi poți da si mie cumva ABC ul tău? Si eu am frica mare de somatizare! Numai dacă vrei si poți, poate ma ajuta si pe mine! Am deja 2 dar unul e pt somn si unul e pt gânduri obsesive! Ma bucur mult ca te simți bine! 🙂 cu munca se poate, sunt convinsă!
Seara liniștita ;)
Raluca
rove0401
Mesaje: 6
Membru din: Mar Noi 19, 2019 8:04 am

Re: Toc- apelati cu incredere la terapie

Mesaj de rove0401 »

Buna! Eu aveam frica irationala ca o sa vomit cand mananc si de senzatia de greata. Am avut si un abc pt somn pt ca nu puteam sa dorm.Ce m-a ajutat mult a fost sa citesc si abc ul frica de frica din program, il citeam zilnic, este mult mai detaliat.Abc-ul meu suna cam asa:gandul meu irational este ca o sa am o senzatie de greata sau ca voi vomita.1) citirea viitorului, nu am de unde sa stiu ce se va intampla, daca voi vomita sau cum ma voi simti, nimeni nu poate sti viitorul. Greata este o somatizare datorita nivelului crescut de cortizol.2 este atat de grav ca voi vomita sau ca am senzatia de greata? Nu, aceste simptome sunt normale la anxietate si o sa treaca, nu sunt cel mai rau lucru care mi se poate intampla..Ce este mai rau sa vomiti ,sa ai greata sau sa ai o boala grava? Decatastrofare.In principiu csm asta.Sunt stari si senzatii, altceva nimic. Le lasam sa vina, la lasam sa treaca!
Ultima oară modificat Dum Feb 19, 2023 9:24 am de către rove0401, modificat 1 dată în total.
rove0401
Mesaje: 6
Membru din: Mar Noi 19, 2019 8:04 am

Re: Toc- apelati cu incredere la terapie

Mesaj de rove0401 »

Cu munca, rabdare si perseverenta se poate. Este important sa faci si miscare, alte activitati. Eu am inceput sa fac pilates, citesc, m-am apucat sa pictez, sa descoperi ce activitati iti plac.
Hope22
Mesaje: 9
Membru din: Vin Aug 19, 2022 1:08 pm

Re: Toc- apelati cu incredere la terapie

Mesaj de Hope22 »

Mulțumesc mult! Eu fac sport, sala! Știu ca ajuta sportul foarte mult! Si m am apucat sa citesc cărți despre TCC! Ai avut recăderi in 6 luni?
rove0401
Mesaje: 6
Membru din: Mar Noi 19, 2019 8:04 am

Re: Toc- apelati cu incredere la terapie

Mesaj de rove0401 »

Cu placere! Nu am avut recaderi.
Valentina.andrei
Mesaje: 5
Membru din: Vin Dec 29, 2017 12:06 am

Re: Toc- apelati cu incredere la terapie

Mesaj de Valentina.andrei »

Bună! As vrea sa știu dacă toate gândurile obsesive pe care le aveai le.ai inclus doar într.un singur exercițiu?
Scrie răspuns