tulburarea obsesiv-compulsiva

elisabeta06032011
Mesaje: 1
Membru din: Lun Mai 18, 2015 11:24 am

tulburarea obsesiv-compulsiva

Mesaj de elisabeta06032011 »

Buna ziua, vreau sa multumesc domnisoarei psiholog Roxana Petrus pentru ajutorul dat; am urmat doar o luna programul gandeste sanatos, dar pot spune ca m-a ajutat foarte mult, reusind sa-mi gasesc raspuns si rezolvare la suferinta mea, pentru ca sufar de tulburare compulsiva si nu credeam ca pot ajunge sa tin sub control gandurile irationale; insa prin programul gandeste sanatos am ajuns sa-mi domesticesc gandurile cu argumente rationale si sa duc o viata cat se poate de normala, poate mult mai bine decat era inainte.
Sufar de aceasta boala de 1 an de zile, a fost un cosmar la inceput pentru ca nu stiam ce se intampla cu mine, aveam insomnii, nu aveam pofta de mancare, am slabit in 3 saptamani vreo 8kg, imi era frica de oameni , eram incordata incontinuu, stari de voma, teama de a nu face rau cuiva,mai ales copilului, credeam ca am inebunit; vazand ca nu reusesc sa-mi revin , ptr ca spre surprinderea mea eram constienta ca nu sunt bine am decis sa consult un psihiatru si un psiholog; cu psihologul am lucrat cateva luni bune, dar l-a un moment dat a decis sa ne vedem mai rar pentru ca sunt mai bine, insa eu nu eram convinsa ca este chiar foarte bine, moment in care am decis sa cautat pe alcineva care ar putea sa ma ajute incontinuare si asfel am gasit aceasta echipa minunata de psihologi; cu ajutorul lor pot spune ca am reusit sa invat si mai multe, sa ma cunosc si mai bine, practic sa descopar ceea ce mie imi lipsea, chestii marunte la prima vedere, dar de fapt de acolo provin in mare parte problemele mele
Deci tulburarea compulsiva poate fi tinuta sub control daca faceti exact ceea ce vi se explica in sedintele puse la dispozitie de echipa de psihologi.
Va multumesc mult pentru ajutor si ma bucur foarte mult ca v-am gasit!
Psiholog Roxana Petrus
Mesaje: 37
Membru din: Vin Aug 02, 2013 1:37 pm

Re: tulburarea obsesiv-compulsiva

Mesaj de Psiholog Roxana Petrus »

Buna elisabeta06032011,

Ma bucur ca ai reusit sa impartasesti experienta ta pe forum.
Imi pare bine ca programul si indicatiile primite au venit ca raspuns la intrebarile pe care le aveai si ca prin ajutorul primit ai reusit sa inveti cum sa controlezi aceste ganduri obsesive si emotiile de anxietate si vinovatie. Ai facut exercitiul pentru gandurile obsesive, ai lurat cu gandurile tale irationale si ai urmat cu determinare recomandarile noastre, asa ca meritul pentru schimbarile in bine aparute ti se datoreaza :)

Si noi ne bucuram ca ne-ai gasit si ca am putut sa iti fim alaturi in acest demers.

Iti doresc mult succes in continuare si multe momente fericite alaturi de cei dragi!
Psihoterapeut Roxana Petrus
Email: roxana.petrus@psihosolutii.ro
Telefon: 0757381077
Scrie răspuns