Toma necredinciosu' la psiholog

Economist05
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iun 08, 2015 1:13 pm

Toma necredinciosu' la psiholog

Mesaj de Economist05 »

Dragi cititori,

Numele meu este Cristina iar titlul, zic eu, este suficient de descriptiv. Anul acesta m-am intors in tara, fiind plecata timp de 4 ani in Bruxelles unde am avut parte de experiente mai mult negative decat pozitive. Am ajuns pe site datorita comentariilor voastre apreciative si de aceea tin sa-mi exprim si eu multumirea fata de echipa in principal dar fata de Irina Paraschiv in special. Cum sufeream de depresie, atacuri de panica si anxietate, nu prea aveam chef de vorba. Am intrat pe site datorita insistentelor mamei. Am citit si am zis sa-ncerc asa ca m-am logat si am inceput cu ceva sedinte online. Dar, cum nu eram intr-o stare prea buna, am renuntat destul de repede. In acel moment, deoarece NU am apasat "Continuare" ma suna Irina. Cu un tonus deosebit in voce precum si o logica in abordare m-a convins. Nu ma asteptam sa intalnesc o persoana atat de bine structurata in gandire si cu intrebari atat de pertinente.
Si am continuat sa ne vedem. E drept, noi trebuie sa muncim cu noi si de aceea am fost si sceptica si am pierdut o groaza de timp pentru ca ma incapatanam sa cred ca "ce folos are sa merg la psiholog daca tot eu trebuie sa fac mare parte din munca?!" si lasam totul in seama pastilelor.
Ce pot spune acum este ca da, facem noi mare parte din munca dara fara un terapeut, de unde sa stim la ce sa lucram? Am gasit cu ajutorul nepretuit al Irinei, calea spre impacare cu mine insami, calea spre liniste sufleteasca si raspunsul la cele mai stupide intrebari ale mele. Stim cu totii ca daca intrebarea este stupida, raspunsul nu poate fi decat stupid. Dar, ca sa-mi dau seama de asta, am formulat intrebarile iar Irina m-a ajutat sa refurmulez si sa raspund.
Iti multumesc Irina! Mi-a facut o deosebita placere sa lucrez cu tine!

Succes tuturor!
Cristina
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Toma necredinciosu' la psiholog

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Cristina, iti multumesc foarte mult pentru aprecierile bune.
Intr-adevar, a apela la psihoterapeut nu e un pas usor, mai ales pentru persoanele care de-a lungul vietii au reusit sa treaca prin multe situatii si sa le depaseasca cu succes. Insa pot spune, fara sa suprageneralizez, ca ajutorul unui psihoterapeut bine pregatit intotdeauna va face diferenta.

Te felicit ca ai lucrat constiincios si ca ai urmat indicatiile si iata ca acum lucrurile sunt mai echilibrate in viata ta!
Sper sa auzim vesti de bine in continuare!

Mult succes!
Irina Paraschiv
Psihoterapeut
+4 0744 239 470
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
http://www.psihosolutii.ro
http://www.gandestesanatos.ro
Scrie răspuns