anxietate si agorafobie 2019

Gina1325
Mesaje: 11
Membru din: Mar Ian 15, 2019 5:34 pm

Re: anxietate si agorafobie 2019

Mesaj de Gina1325 »

Exact și eu am aceleași temeri ..Mi-e frica sa ies din casa,mai ales sa merg in locurile aglomerate (agorafobie ).Ma apuca panica încă de acasă când ma gândesc ca trebuie sa merg într-un mall,într-un restaurant sau într-un magazin .E greu sa te expui ..Voi care sunteți mai departe cu psihoterapie sunt și fimulețe despre expunere sau tot așa la lecții sunt prezentate situații ?
Dutu catalina
Mesaje: 9
Membru din: Lun Ian 07, 2019 2:20 pm

Re: anxietate si agorafobie 2019

Mesaj de Dutu catalina »

Mergem ,nu prea avem de ales . Eu cu iesitul din casa nu am nici o problema ,ba chiar muncesc .
As vrea sa te intreb daca ai tie ti se intampla sa ai stari de nervozitate ,sa te ungurii din orice , mi e mi se intampla . Si mai am o stare care nici măcar nu am cum sa o numesc ,sunt asa confuză, parca nu mai sunt om ..sunt asa aeriană, nu mai spun ca nu simpt nici un sentiment de nici un fel ...Am senzatia ca sunt bine Dar su t foarte departe de a fi omul care am su t inainte . Momentan ma pot bucura ca nu mai am stari de frica intense asa cum le aveam inainte.
Gina1325
Mesaje: 11
Membru din: Mar Ian 15, 2019 5:34 pm

Re: anxietate si agorafobie 2019

Mesaj de Gina1325 »

Și eu muncesc ,nu am încotro ,însă ma refeream ca îmi este greu sa merg in locurile aglomerate,unde este multă lume .Vizavi de starea de nervozitate pe care o ai sa știi ca si mie mi se mai intampla,însă cred ca e normal ,nu ar avea de ce sa ne sperie ..Cât despre starea care ai descris-o te referi la cea de deralizare și depersonalizare ??Eu cu astea ma confrunt mereu însă cu ajutorul gândirii raționale îmi pun speranța ca voi reuși sa scap de ele .
Andra2007
Mesaje: 41
Membru din: Joi Noi 29, 2018 4:51 pm

Re: anxietate si agorafobie 2019

Mesaj de Andra2007 »

Bună fetelor!Cand a debutat problema asta aveam serviciu si am mers in continuare,chiar daca la inceput simptomele erau f greu de suportat.Abia mergeam pe strada.Dar cred ca m-a ajutat intr-un fel faptul ca trebuia sa ies,ca aveam de facut lucruri.De când am ramas fara serviciu am dezvoltat aceasta agorafobie.Acum ies f putin si doar daca este nevoie.incet,incet incerc sa-mi fac curaj,saptamana trecuta am iesit de vreo 3 ori.aproape de casa,la un supermarket mic,in alta zi am mers mai departe.am luat metroul ,atunci nu m-am simtit chiar confortabil,dar n-am murit!Referitor cu nervozitatea,la mine vine la pachet cu starile de anxietate. Cu cat sunt mai anxioasa si incep sa am simptome,cu atat creste si starea de nervozitate.cred ca e normal pe undeva.depinde si de firea fiecaruia.Eu,in general,ma enervez cam repede.Incerc sa controlez treaba asta.cred ca are legatura cu "trebuie neaparat".Simptomele pe care eu le am sunt dureri de cap,tensiune la gat,ceafa,presiune la tample,senzatia de frica,nu f intensa,nod in gat,senzatia ca nu ma voi putea controla si voi face atac de panica.inainte erau zilnice aproape.Acum s-au mai diminuat.
Dutu catalina
Mesaje: 9
Membru din: Lun Ian 07, 2019 2:20 pm

Re: anxietate si agorafobie 2019

Mesaj de Dutu catalina »

Buna ,fetelor !! Multumesc pentru raspuns ,asa ma mai liniștesc știind că ceia ce mi se intampla nu este ceva neobișnuit axietatii. Pot sa va mai spun ca spre bucuria mea eu nu m am confruntat cu manifestări fizice ,decat dureri de cap .Imi doresc atât de mult sa mi revin ...incat am senzatia ca o sa am o a 2 sansa la viata ...este destul de greu sa treci prin asa ceva !!!! Sper sa reusim împreună ❤
anhel_angelik@yahoo.com
Mesaje: 1
Membru din: Joi Dec 05, 2019 11:47 am

Re: anxietate si agorafobie 2019

Mesaj de anhel_angelik@yahoo.com »

buna ziua,
numele meu este Angela am 36 de ani sunt insarcinata in 33 saptamani si senzatia care o am eu in suflet acum nu o pot descie in cuvinte.
Acum o luna de zile am racit cu tuse seaca si nas infundat nam stiut ce sa mai fac simteam ca numai am aer,In perioada aceea eram singura acasa decat eu si celalalt copil al meu de 5 ani.Mia fost frica ca se va intampla ceva cu mine si nu va avea cine sa stea cu copilul nu puteam chema salvarea de teama ca nu avea cine sa ramana cu copilul meu.Mia fost teama sa dorm deorece imi era teama ca ma voi ineca si voi muri in somn.
Dupa 2 saptamani am ajuns la spital la boli infectioase din cauza raceli.Mi-am revenit cu raceala dar miam revenit si cu somnul( deoarece de la episodul acela ca nu am aer si voi muri in somn cu intepaturi in mana stanga dureri in piept palpitatii puternice ale inimii), acum am ajuns din nou acasa de 3 zile si a revenit starea de anxietate ,atacurile de panica si agorafobia. Din nou imi este frica ca daca voi pune capul jos voi ramane fara aer si voi muri in somn, a revenit tusea, nu am stare imi caut tot timpul ceva de facut doar ca sa uit. Nu merge. Imi este teama tot timpul ca voi muri sau ca va reapare raceala si iar voi ajunge in spital, sau ca voi fi acita si nu voi putea sa nasc,etc multe temeri din astea.
Mentionez ca nu fac parte dintro familie prea instarita, nu am bani ca sa urmez tratamente si alte operatii costisitoare,credeti ca mar putea ajuta cineva???
Andra2007
Mesaje: 41
Membru din: Joi Noi 29, 2018 4:51 pm

Re: anxietate si agorafobie 2019

Mesaj de Andra2007 »

Bună!Îmi imaginez cat de greu trebuie sa-ti fie,mai ales ca eşti si insarcinata. Inteleg si ca situatia financiara nu-ti permite sa urmezi un tratament. Din experienta spun ca nu e deloc ieftin. Dar cred ca ai putea sa-ti faci cont pe site si sa urmaresti acele 3 lectii gratuite. Sunt explicatii utile care te-ar ajuta sa intelegi ce se intampla in mintea si corpul tau atunci cand ai anxietate sau atac de panica. Te-ar ajuta si sa vezi explicatia atacului de panica,dar cred ca aia nu e in primele 3,trebuie sa cauti pe youtube sa vezi daca o gasesti acolo.In principiu,informeaza-te cat de mult poti.Nu numai ca o poti face gratuit,dar vei intelege,printre altele,ca senzatia de sufocare este una normala la anxietate sau doar ingrijorare si nu vei muri pt ca o ai.gand(parca mă sufoc.cred ca o sa mor)➡️emoție (ingrijorare,anxietate)➡️se elibereaza hormonii stresului(adrenalina,cortizol)➡️simptome(ameteala,dureri de cap,amorteala,senzatie de sufocare,nod in gât,etc.)➡️interpretare gresita a simptomelor ca fiind semne de boala,periculoase ➡️atac de panica.Asa ca citeste tot ce poti despre asta si incearca sa nu lasi sa treaca timpul.Sarcina uşoară si multă sănătate!
Scrie răspuns