Stări de rău la stomac și atacuri de panica

Barbusorin91
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Noi 13, 2021 9:30 pm

Stări de rău la stomac și atacuri de panica

Mesaj de Barbusorin91 »

De 2 luni am început sa am probleme cu stomacul după anumite mese , numai fumez , nu m-ai consum alcool , nu mai beau cu acid , deși când ma balonez am stări de rău la stomac , cu stări de greață , de voma , fără pofta de mâncare , stări de panica , cu gânduri ca mi se întâmpla ceva rău , transpirație rece și calda , dureri de cap, furnicături in mâini și picioare , înțepături in spate , stări de moleșeală , gura uscata .
Am fost la urgente aici in Anglia le-am explicat problema mi-au luat sange și urina pt analize și mi-au spus ca totul este okay ca am acid gastric și mi-au dat Omeprazole 20mg gastro-resistant capsule timp de o săptămâna . Sincer m-am simțit okay timp de 2 săptămâni dupa iar am avut o stare de rău la stomac cu aceleași simptome ce au durat 2 zile si alaltaseara seara din nou dupa o săptămâna de la ultima stare de rău .
Ma poate sfatuii cineva ce este de făcut va rog ?
Va mulțumesc .
popescuvictorcristian
Mesaje: 1
Membru din: Joi Noi 19, 2020 2:15 pm

Re: Stări de rău la stomac și atacuri de panica

Mesaj de popescuvictorcristian »

Salut Sorin,


Si eu am avut probleme cu stomacul. Starile de panica, cu gandul ca ti se va intampla ceva rau, precum si toate celelalte simptome pe care le-ai descris ma fac sa cred ca ai atacuri de panica, pentru ca ele se manifesta exact cum ai descris tu ca te simti cand te simti rau. Inclusiv cu transpiratie rece si calda, dureri de cap, furnicaturi, intepaturi, stari de moleseala, gura uscata, lipsa poftei de mancare, etc.
Eu am facut o gastrita datorita anxietatii. Cu regim si tratament de la doctor, s-a rezolvat.
Starile de panica sau anxietate pot cauza reactii la nivelul stomacului, cu senzatiile si starile pe care le-ai mentionat.
Vestea buna e ca aciditatea la stomac nu e ceva grav, dimpotriva, e ceva foarte comun, cam toata lumea a experimentat aciditate la stomac cel putin o data in viata. Daca apare doar o data, dupa ce esti balonat, e normal. Daca apare repetat, se poate trata. Daca ai probleme in continuare cu stomacul iti recomand sa te duci la un medic gastroenterolog si sigur te va ajuta cu problema cu aciditatea. Nu te speria, nu e ceva grav si se poate trata fara probleme.

Totusi va trebui sa faci ceva legat de atacurile de panica deoarece ele iti cauzeaza aceasta aciditate, nu poti trata doar efectul (problema la stomac, desi ajuta sa tratezi si asta), trebuie sa rezolvi si cauza - atacurile de panica. Ai ajuns in locul potrivit, pe site-ul GandesteSanatos poti gasi lectii care sa te ajute cu aceste stari. Iti recomand sa discuti cu un psihoterapeut din echipa GandesteSanatos si sa faci sedinte de psihoterapie, te vor ajuta cu siguranta in a te simti mai bine.

Acestea fiind spuse, cred ca trebuia sa postezi in sectiunea "Atacuri de panica - spune-ne aici despre panica ta" , nu in sectiunea Reguli Forum. Poti gasi mai multe informatii in sectiunea aceea.

Sper sa apelezi la psihoterapie pentru a iti rezolva problema, te va ajuta enorm, iti vorbesc din experienta. Achizitioneaza un abonament pentru sedinte online - poti face sedinte pe WhatsApp deci poti face psihoterapie chiar daca esti in Anglia. Un psihoterapeut te va ajuta sa identifici cauzele atacurilor de panica si sa scapi de ele.

Mult succes,
Cristi Popescu
Scrie răspuns