Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Scrie răspuns
bianca88
Mesaje: 20
Membru din: Dum Oct 07, 2012 1:22 am

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de bianca88 »

la multi ani tuturo multumesc zenaida pt msj..ideea este k senzatia de respiratie grea o am mai tot timpul iziua dar intru in panica mai greu..insa daca sotul meu de ex coboara pana la garaj si nu are telefonul ma ia palpitatiile nu mai pot respira si simpt fiori fierbinti in tot corpul..daca el merge undeva si nu stiu de el iar ma ia starea daca nu rasp la telefon cand sun deja e groaza...tremur fior palpitati si sufocare si nu trece decat atunci cand iau legatura cu el..plus k insist mai rau cu telefoane cand vad ca nu raspunde cred k am facut obsesie pentru el si nu vreau sa continui asa
bianca88
Mesaje: 20
Membru din: Dum Oct 07, 2012 1:22 am

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de bianca88 »

alexandra_32 scrie:Bianca, bine ai venit printre noi!Vroiam sa te intreb daca dupa cipralex starile tale nu s-au ameliorat deloc??Important ar fi sa faci psihoterapie, ca sa intelegi ca sunt doar senzatii ceea ce simti, daca faci exercitiul de respiratie, te ajuta sa iti revii la normal!!Te inteleg perfect, suntem multi cei care am trecut prin asa ceva, si e si mai greu atunci cand cei de langa tine nu te inteleg!!
buna ba da starile sau dus aproape de tot pe timpul tratamentului adik 1 an si vreo 2-3 luni dupa care am scazut doza apoi am renuntat d iar acum starile au revenit..si cred k are o intensitate mai mare decat la inceput
medeutza
Mesaje: 9
Membru din: Mar Oct 30, 2012 9:32 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de medeutza »

Buna Bianca.Si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine....nu pot sta singura in casa fara sot sau altcineva ,am devenit dependenta de ceilalti,trebuie sa fie mereu cineva in preajma mea altfel ma apuca panica,frica,starea de rau.L a fel cand pleaca de acasa insist cu telefoanele,sa se intoarca repede etc....stiu ca sunt un stres pt el si pt ceilalti dar inca nu am gasit puterea sa trec peste acest lucru.
L a mine povestea incepe cu mult timp in urma si zic eu ca este mai profunda,dar esentialul este acelasi...stari permanente de teama,neliniste,anxietate si toate celelalte simptome.Si eu am o fetita de 2 ani si din cauza anxietatii nu ma pot bucura de ea asa cum as vrea...Sper doar ca exista "o luminita" acolo undeva.
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de alexandra_32 »

Toate aceste trairi fac parte din viata mea de 5 luni, si la mine pe fondul anxietatii am dezvoltat si o obsesie, ca as putea sa imi pierd controlul si sa fac rau cuiva, vinovatia asta mi-a luat cativa ani din viata!!Sunt in a treia luna de paihoterapie si asta m-a ajutat mult, atacuri de panica nu mai fac, sunt zile in care am o stare de neliniste!!Eu nu puteam sa stau nici in camera singura!!Medicatia ajuta foarte mult, dar psihoterapia ne educa!!Curaj fetelor si multa rabdare, si luptati, eu chiar daca nu ma simt bine ies, merg la cumparaturi, ies cu prietenii!!Acum 2 luni cand ma intreba terapeutul meu ce vesti bune am....nu existau....numai stari de rau!!Important e sa fim constienti ca nu ni se poate intampla nimic, si ca starea e indusa de noi!!Trebuie sa gasim puterea sa o infruntam!!
bianca88
Mesaje: 20
Membru din: Dum Oct 07, 2012 1:22 am

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de bianca88 »

eu merg la servici lucrez la vodafone in giurgiu de stat in casa singura stau nu am probleme de genul asta merg la cumparaturi ies cu fata in parc problema la mine este atunci cand sotul meu pleaca de acasa si nu stiu unde este sau nu raspunde la telefon cand sun ma apuca starile ins
tantaneu daca suntem amandoi acasa cu fetita si vrea sa coboare sa duca gunoiul de ex ma apuca panica daca nu ia telefonul ma gandesc daca pleaca pe undeva si mi se face rau cum dau de el ..si deja nu mai stiu ce sa fac...asta e marea problema la mine
Psiholog Roxana Niculescu
Mesaje: 27
Membru din: Vin Oct 28, 2011 1:35 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de Psiholog Roxana Niculescu »

Buna Bianca,
Bine ai venit pe forum.
In primul rand este important sa intelegi cum se formeaza aceste stari si aceste simtome.
Urmeaza apoi in terapie etapa in care, pas cu pas le diminuezi si incepi sa le infrunti. Cred ca iti este greu. Important este ca ai facut pasii catre vindecare si ai cautat ajutor astfel incat sa te intelegi mai bine si sa te poti bucura din nou de viata.
Numai bine!
Psiholog Roxana Niculescu
bianca88
Mesaje: 20
Membru din: Dum Oct 07, 2012 1:22 am

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de bianca88 »

multumesc pentru sfaturi asa cum am mai vb cu dvs abia astept sa imi achizitionez un abonament sa pot trece mai usor peste aceste stari...
imi pun foarte multa speranta in acest site si in dvs sper sa reusesc sa imi revin makr sa nu ma mai panichez cand nu raspunde la telefon sotul meu sau cand nu este cu mine
Psiholog Roxana Niculescu
Mesaje: 27
Membru din: Vin Oct 28, 2011 1:35 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de Psiholog Roxana Niculescu »

Draga Bianca,
Mult succes in continuare si spor.
Este bine sa iei ficare zi in parte si, pas cu pas sa mergi inainte.
De asemenea, incearca sa constientizezi lucrurile bune, chiar daca sunt marunte.
Numai bine!
daniel05
Mesaje: 50
Membru din: Joi Ian 03, 2013 2:18 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de daniel05 »

Buna seara tuturor, m-am hotarat sa va impartasesc si eu povestea mea care e destul de lunga dar am sa incerc sa fiu cat mai scurt si la obiect

Problemele mele au inceput undeva prin toamna anului 2010, intr-o seara linistita, stand in pat la tv, am experimentat o stare neplacuta cu o intensitate foarte mare de frica,prima reactie a fost sa ma ridic repede din pat sa-mi revin. Dupa 2 min am reusit sa ma adun putin, mi-a trecut, dar am ramas un pic nedumerit. Ce a fost asta? ce s-a intamplat cu mine? in fine, m-am calmat si am trecut peste. A doua seara mi-a fost de ajuns sa ma gandesc,ca daca mi se intampla iar ce mi s-a intamplat aseara, bineinteles ca imediat asa a si fost, brusc o frica intensa si panica. Au mai trecut cateva zile, am experimentat aceleasi stari si pe la birou, din senin ma lua frica,si fugeam repede la geam ca sa ma linistesc. In general starile ma tineau 2-3 min, deci nu foarte mult. Erau atacuri de panica, dar eu habar nu aveam ce mi se intampla defapt, nici nu auzisem in viata mea de asa ceva. A urmat o perioada de vreo 2-3 sapt de liniste apoi starile s-au schimbat, in sensul ca nu mai simteam frica, dar seara cand ma puneam in pat, pulsul inimii o lua razna, 95, 100, 110 masurat cu tensiometrul.Tensiunea buna, doar ca pulsul o lua razna, aveam probleme sa adorm ca nu poti sa adormi cu o inima care batea de parca era gata sa sara din piept. Atunci am inceput si eu, ca toti care am trecut prin asta, sa-mi fac analizele. Inima, glanda, sange, etc, etc, bineinteles toate au iesit bune. Dupa ce am vazut ca sunt sanatos tun, mama mi-a zis ca ar fi bine sa mergem si la un psihiatru sa ma consulte sa vedem care e treaba, si de aici a inceput cu adevarat chinul meu. Eu avand in familie o matusa care prin anul 2006, a trecut prin niste stari urate cu psihoze iar pe timpul tratamentului a stat la noi in casa,iar eu am inceput sa fac niste legaturi intre mine, mersul la psihiatru si matusa mea. Femeia s-a tratat, s-a facut bine, nici in ziua de azi n-a mai avut vreo ploblema, e o femeie in toata firea. Am fost convins pana la urma sa merg si la psihiatru, acelasi care o tratase pe matusa mea, mi-a dat tratament, dar nu aveam nici un gand sa iau acele pastile ca doar eu nu sunt nebun.
A urmat o perioada destul de stresanta, cu multe esecuri si dezamagiri in afaceri, toate starile mele care le avusesem in toamna diparusera, dar prin Aprilie 2011 am inceput sa ma trezesc in fiecare dimineata cu aceeasi frica nejustificata, imediat cum deschideam ochii dimineata, hop si frica, numai ca de data aceasta nu mai reuseam sa scap de ea. In afara de asta, ziua prin oras incepusem sa ma diverse frici, ma panicam cand vedeam o masina mortuara, acasa cand vedeam vreun cutit pe masa, vreo stire de sinucidere, lucruri care nici nu le dadeam importanta inainte. Atunci am inceput sa ma gandesc foarte serios ca astea sunt stari care probabil ma duc la nebunie, si am sa ajung si eu ca matusa mea. Am mers din nou la psihiatru, din nou reteta, dar mie tot frica imi era, imi era frica sa iau si pastilele dar imi era frica si de starile mele. La control dna doctor m-a intrebat ce stari am, cum ma simt, aud cumva voci, la care eu i-am explicat exact starile mele, si i-am spus ca nu aud nici o voce...cum sa aud asa ceva. Pe drumul de la cabinet spre casa m-am tot gandit la acele voci, dar cum o fi sa auzi voci, dar de ce m-a intrebat asta, dar daca gandul meu e vreo voce, intrasem intr-o panica totala. Ajung acasa, ma pun pe un sezlong afara in curte incercand sa ma linistesc putin, aveam tv-ul scos afara pe terasa si aud la Stirile Protv despre un baiat nebun, care si-a omorat tatal pt ca il considera o fiinta malefica... si de aici eu am inceput sa traiesc iadul pe pamant.
Daca innebunesc si eu si fac acelasi lucru, daca incept sa vad demoni pe strada, daca aud vreo voce, daca..daca.. Am tinut-o asa vreo o luna si jumatate, mi-era frica sa mai dorm langa sotie si fiica in pat, imi tineam telefonul aproape numai pe silentios ca imi era frica sa nu mi sa para ca suna, imi era frica de aproape orice mi se parea mie neregula, imi era frica daca se uita cineva la mine pe strada, si n-am mai rezistat. Am luat pastilele, spre bucuria mea am inceput sa-mi revin destul de repede, dupa vreo doua saptamine eram destul de bine, iar la doua luni scapasem definitiv de acele stari, ma simteam de parca nici nu trecusem prin ce am trecut. Am facut tratamentul 6 luni, nici o recadere, ma simteam sanatos tun.

Acum urmeza episodul doi, sfarsitul lunii august 2012, la aproape un an de cand eu numai experimentasem acele stari, totul reintrase in normal, ajung cu doi prieteni prin olanda cu niste treburi, urma sa dormim o noapta acolo si sa ne relaxam putin prin micutul orasel Enschede. Cei doi cu care am fost au zis ca daca tot suntem aici hai sa luam si o tigara "deaia" ca sa dormim bine, se stie ca in olanda nu se vand doar tigari cu tutun in ele. Fara sa constientizez prea mult m-au convins si pe mine sa trag cateva fumuri, ca o sa ma relaxeze si am sa dorm bine. Am fumat, am stat de glume vreo o jumatate de ora dupa care m-am culcat. La maxim 20 de min dupa ce am adormit, atac de panica direct din somn, si de aici mi-a fost deajuns sa-mi dau seama ce greseala facusem si sa mi se reintoarca in decurs de maxim doua luni, toate starile pe care le avusesem cu un an inainte.Am incept din nou tratamentul si norocul meu este ca am dat peste acest program gandestesanatos.ro, pot sa spun ca de cand exersez zilnic pastilutele psihologice si credintele rationale si irationale, ma simt din ce in ce mai bine in fiecare zi, si fac fata fara mare efort la toate greutatile zilnice, defapt parca nu mai sunt greutati. Stiu ca mai pot fi si recaderi dar spun sincer ca am momente cand nu cred ca m-am simtit asa de bine din inainte sa stiu ce-i ala atac de panica. Doar acum mi-am dat seama ca pastilele de la psihiatru nu fac tot, mi-am dat seama ce greseli in gandire faceam si cat de irational gandeam.
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Daniel,

Ma bucur foarte mult ca ai hotarat sa scrii aici despre starile tale si despre progresele pe care le-ai facut de cand ai inceput acest program.
E intr-adevar foarte important sa imi explic aceste stari, sa stiu de unde provin astfel incat acestea sa nu ma mai sperie si apoi sa incep sa lucrez la gandurile si credintele care mi le produsc astfel incat sa reusesc sa le controlez cat mai bine.
Mult succes in continuare nu ezita sa mai scrii pe forum despre progresele pe care le faci!

O zi frumoasa!
Psihoterapeut Irina Paraschiv
0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
Scrie răspuns