Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Scrie răspuns
daniel05
Mesaje: 50
Membru din: Joi Ian 03, 2013 2:18 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de daniel05 »

Mikken scrie:Ce nu am mentionat si mi se pare un pic ciudat si vad ca se intampla si acum ca si la primul atac din aprilie: pe tot parcursul zilei masimt rau, cu toate ca Cypralex-ul il iau dimineata, incep sa ma simt chiar bine spre seara, aproape ca ma bucur, mi se pare ca am scapat, imi fac planuri ptr a 2-a zi dar ma trezeste la realitate noaptea, cand ma va vad cu ochii deschisi si gol in stomac in jur de 2.30 ! Parca am alarma pusa sa sune, de fiecare data aproape la 2.30 !
Si mie mi se intampla acelasi lucru referitor la starile pe parcursul zilei. Si eu iau tot Cipralex si dupa cel il iau o ora-doua, parca gandurile ma macina mai rau decat de obicei, apoi imi revin. Spre seara parca as fi alt om, parca n-as fi trecut prin aceste stari niciodata, parca nici nu le mai cunosc. Eu cred ca ar putea fi si din cauza efectelor adverse, dar pe parcurs vor disparea, si bineintels e si pe psihicul meu, ca odata citit prospectul ala, ma simteam deja condamnat la toate reactiile adverse.

Referitor la trezitul noaptea, am avut si eu problema asta, doar ca la mine era 5:30 dimineata, maxim 5 min mai devrem sau mai tarziu, m-au tinut cam o luna de zile, am scapat de ele vreo doua saptamani , apoi au mai reaparut pentru cateva zile, iar de aproape o luna de zile nu m-am mai trezit deloc dimineata.

Multa sanatate si curaj. Aceaste stari ne afeteaza pentru ca ne lipseste curajul de a le infrunta, dar daca ne lipseste acum, nu inseamna ca nu l-am avut niciodata, si nu inseamna ca nu il vom recapata.
Numai bine!
daniel05
Mesaje: 50
Membru din: Joi Ian 03, 2013 2:18 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de daniel05 »

Psiholog Irina Paraschiv scrie:Buna Daniel,

Ma bucur foarte mult ca ai hotarat sa scrii aici despre starile tale si despre progresele pe care le-ai facut de cand ai inceput acest program.
E intr-adevar foarte important sa imi explic aceste stari, sa stiu de unde provin astfel incat acestea sa nu ma mai sperie si apoi sa incep sa lucrez la gandurile si credintele care mi le produsc astfel incat sa reusesc sa le controlez cat mai bine.
Mult succes in continuare nu ezita sa mai scrii pe forum despre progresele pe care le faci!

O zi frumoasa!
Psihoterapeut Irina Paraschiv
0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
Iti multumesc mult Irina pentru sprijin, pot sa-ti spun ca m-am simtit mult mai increzator in fortele mele dupa sedinta de ieri. Doza ta mare de incredere cu care vorbesti si cu care am tratat problemele mele parca intr-un fel s-a transmis si catre mine, pentru ca asta imi lipseste mie foarte mult, increderea in mine.
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Ma bucur foarte mult Daniel ca iti pot fi de ajutor si ca sedinta noastra te-a ajutat.
Mult succes si spor la exercitii!

O saptamana cat mai buna!

Psihoterapeut Irina Paraschiv
0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de alexandra_32 »

Daniel ma bucur ca ne-ai impartasit povestea ta, ma regasesc atat de mult in multe chestii scrise de tine, si eu am avut astfel de frici, ma bucur ca faci sedintele de psihoterapie, o sa vezi lucrurile altfel!!Si e bine sa si scrii pe forum, pe mine m-a ajutat mult, am gasit persoane deosebite si am inceput sa ne sustinem unul pe altul!!Si eu sunt cu tratament de 2 luni jumate, si psihoterapie am facut 3 luni!!Mai am de lucrat cu mine:))...dar viata mea a inceput din nou sa capete sens!!
daniel05
Mesaje: 50
Membru din: Joi Ian 03, 2013 2:18 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de daniel05 »

Foarte bine, ma bucur pt tine, sa stii ca iti impartasesc ceva din experienta primului meu episod, si anume faptul ca odata ce ai spus ca privesti spre viitor cu drag si bucurie, esti deja pe drumul cel bun. Ce a fost greu a trecut, de aici incolo ai sa vezi ca totul o se revina la normal si tu ai sa simti asta din ce in ce mai mult. Poti sa zici ca ai facut pasul cel mare.
Succes si numai bine!
daniel05
Mesaje: 50
Membru din: Joi Ian 03, 2013 2:18 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de daniel05 »

Aseara m-am simtit extraordinar de bine, linistit si fericit. Am iesit cu familia la cumparaturi, m-am jucat cu fetita mea, a fost o seara extraordinara. Mi-am propus de pe zi sa fie asa, si asa a fost.

Azi iar la fel m-am simtit foarte bine, relaxat, gandurile imi dau din ce in ce mai putina anxietate si ma simt din ce in ce mai fericit. Au existat si cateva clipe in care acele ganduri urate au reusit sa-mi mai brazdeze mintea, dar cu o doza foarte mica de frica.

Ideea e ca trebuie sa ne mai si propunem sa ne simtim bine, si s-ar putea sa ne iese. Eu imi fac temele zilnic, citesc zilnic de 3 ori pastilutele si gandirea rationala si irationala iar filmul cu atacul de panica cred ca mai am putin si o sa-l visez noapte :lol: . Adevarul este ca de cand l-am urmarit asa des, n-am mai avut macar un atac de panica, a fost o tentaviva in primele zile de terapie, dar am reusit sa-l stapanesc si sa-l opresc foarte usor, si asta datorita faptului ca invatasem deja procesul care le declanseaza si efectul lor asupra corpului.
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Daniel,

Ma bucur foarte mult sa aud de aceste progrese!
Felicitari!

Psihoterapeut Irina Paraschiv
0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de alexandra_32 »

Daniel ma bucur mult pentru tine!!!Stiu cat se fericita eram si eu in zilele in care ma simteam bine si ma puteam bucura de clipele de liniste!!Si zilele astea vor fi din ce in ce mai multe!!Trebuie sa invatam sa traim cu ele, gandurile vin...pleaca si nu ne mai pot speria!!Tu de cand iei Cipralexul?
daniel05
Mesaje: 50
Membru din: Joi Ian 03, 2013 2:18 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de daniel05 »

Eu iau cipralex-ul din 22 noe, in prima sapt am luat jumatate de pastila si apoi una intreaga pe zi, dimineata. La mine in prima si chiar a doua saptamna dupa ce am inceput tratamentul mi-a fost mai rau, defapt mult mai rau. Toate gandurile mele, care reusisem sa le stapanesc cat de cat se intorsesera cu o intensitate mult mai mare, adica ma speriau foarte rau, atacurile de panica imi revenisera iar zilnic, plus ca imi veneau ganduri in minte de ma miram si eu de unde ies, foarte foarte stupide si groaznice. Unele devenisera obsesive, iar eu aveam impresia ca ma vor bantui pana ma obisnuiesc cu ele si apoi le voi uita, dar din contra ele reveneau mult mai des, in loc sa le uit. Am vazut ca si tu te-ai molipsit cu ele, dar sa stai linistita ca vor trece, si iti spun din propria experienta, ca vei scapa de ele, la mine mai apar dar foarte rar si intensitatea lor e foarte mica. Sa ceri psihologului tau, in cazul in care n-ai facut-o, exercitiul pt ganduri obsesive, la mine a functionat foarte bine si relativ repede, intr-o sapt deja am simtit o inbunatatire majora.

Apropo de tratament, el isi face efectul, cipralexul, cam in 3-4 sapt incep sa se vada inbunatatirile, iar dupa vreo 12-13 sapt vei simtii efectul lui maxim, ca sa zic asa. Astea sunt informatii de pe net, nu stiu nici eu daca sunt bune sau nu, plus ca am citi un prospect al prozacului, care este oarecum asemanator cipralex-ului si acolo scria acelasi lucru. Eu am avut o reactie adversa foarte puternica la el, in sensul ca vomitam zilnic in fiecare dim dupa ce ma trezeam, starea de anxietate era groaznic de intensa, parca ma mir si eu acum gand ma gandesc prin ce am trecut in zilele acelea, slabisem vreo 11 kg, de la 82 la 71 in decurs de o luna, nici nu stiu cum reuseam sa-mi rezolv treburile pt ca faceam mari eforturi sa ma concentrez. Eu iau si Anxiar, jumatate de pastila dim si una seara, pt ca imi tremurau mainile parca erau din gelatina, si asta am inteles ca ajuta la relaxarea muschilor.

Ideea e ca trebuie sa ne bazam pe noi mai mult decat pe medicamente, ele te scot dintr-o stare foarte grea, dar apoi intervine psihoterapia, si toate metodele ei de restructurare cognitiva. Asta n-am inteles eu dupa ce am trecut de primul meu episod de acest gen, am crezut ca e posibil sa innebunesc, dar voi lua pastile ma fac bine si gata am rezolvat-o. De data asta am vazut ca nu-i asa de simplu, ci modul meu de a gandi trebuie schimbat altfel o voi tot tine tot asa. Eu am cunostiinte care s-au vindecat prin psihoterapie si medicatie in acelasi timp si nu le-au mai revenit starile acestea, am un prieten care are vreo 12 ani decand s-a vindecat, sotia unui priten, tot asa vreo 9 ani si inca altii cu care am discutat. Deci se poate! Eu abia dupa ce am inceput sedintele pe acest program am realizat ce greseli faceam si cat de irational gandeam, mai am de lucrat dar simt ca sunt pe drumul cel bun iar zilele mele sunt din ce in ce mai pline de viata. :)
daniel05
Mesaje: 50
Membru din: Joi Ian 03, 2013 2:18 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de daniel05 »

alexandra_32 scrie:Daniel ma bucur mult pentru tine!!!Stiu cat se fericita eram si eu in zilele in care ma simteam bine si ma puteam bucura de clipele de liniste!!Si zilele astea vor fi din ce in ce mai multe!!Trebuie sa invatam sa traim cu ele, gandurile vin...pleaca si nu ne mai pot speria!!Tu de cand iei Cipralexul?
Alexandra ma bucur foarte mult pentru tine ca reusesti sa gandesti pozitiv si sa-ti tii gandurile sub control sau la distanta. Gandurile astea e posibil ca noi sa le mai fi avut pe parcursul vietii, dar nu le-am dat importranta sau le-am tratat cu umor, dar acum ne-au prins pe picior gresit si ne haituiesc :D .
Eu zic ca astfel de perioade din viata noastra ne fac mai puternici, eu chiar cred asta.

Multa sanatate tuturor!
Scrie răspuns