Atac de panica, anxietate se vindeca!?

alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Atac de panica, anxietate se vindeca!?

Mesaj de alexandra_32 »

Dragii mei prieteni de suferință, a trecut o perioada de când nu am mai scris pe forum, nu pentru ca nu mi-a fost dor sau pentru ca nu m-am simțit bine, ci pentru ca am fost plecata timp de 2 săptămâni intr-un centru de relaxare și recreere!!!
Mi-a făcut tare bine.... Am avut timp sa mă gândesc doar la mine.. La viața mea... La ceea ce voi face de acum încolo.... Am meditat și mi-am făcut o lista cu lucrurile pe care îmi doresc sa le fac!! Am făcut sport, mult innot.... Activități de socializare!!! A fost greu sa stau departe de familia mea, de fiul meu dar am decis ca așa e mai bine pentru toți!
Așa cum știți, cei care au citit povestea mea de pe forum, am avut și suișuri și coborâșuri, multe temeri și frustrări, multe întrebări și am căutat multe răspunsuri, multe gânduri și vinovații dar lucrul cel mai important e ca am avut alături de mine familia, care m-a susținut, Alineala și Mikken..... Madadudu..... si nu în ultimul rand d-l DInu Gabriel care m-a luminat și m-a făcut să inteleg ce se petrece cu mine și care m-a făcut să privesc totul din alta perspectiva!!
Au trecut 9 luni, mi s-a părut o veșnicie.... Luni în care mă încurajam și mă imbarbatam și îmi doream să ies învingătoare.... Deși citind alte păreri aveam impresia ca e incurabilă!!
Mi-a trebuit multa răbdare.... Multă voința..... Multă încredere în mine..... Dar acum sunt mandra de mine.......!!
Acum, privind în urma consider ca a fost o experiență, care m-a făcut mult mai puternica, cu mai multa încredere în mine, și datorita psihoterapiei am învățat sa privesc lucrurile altfel!
Viața mea a intrat pe făgașul normal, mi-am recuperat-o în totalitate și mă bucur de tot ceea ce îmi oferă! Am învățat un lucru foarte important..... Sa am grija și de sufletul meu, ceea ce uitasem.... Erau atâtea lucruri mai importante și m-am pierdut pe drum fără sa îmi dau seama ca uitasem de mine!
Atunci când cream armonie în inimile și în mințile noastre vom găsi aceasta armonie și în viața noastră... Opriti-va din a mai da vina pe cei din jur sau pe voi pentru situația în care va aflați..... Nu mai analizați tot ce vi se întâmplă, gândiți - vă mai bine la ceea ce puteți face pentru a schimba situația!
Fiți conștienți de convingerile care va conduc viața, detazati-va de toate aceste gânduri și lăsați viața sa curgă prin voi, nu va opuneti!!!
Sa revenim la mine :)... Sunt încă pe medicație, deși sunt zile în care uit sa iau pastilele, am început sa nu mă mai bazez pe ele..... Am renunțat și la sticla cu apa.... Care era permanent cu mine!
Dar totuși exista acea întrebare....... Cum va fi viața fără pastile (multumesc din suflet Alineala pentru subiect)....... Dar sunt pregătită să încerc.... Și dacă stările vor reveni... Știu Cum sa le percep și știu că nu mai au cum să mă mai deranjeze.... Pentru ca totul e în mintea noastră!!
Dragii mei..... Fiți încrezători și va spun cu sinceritate.... DA... ANXIETATEA.... ATACURILE DE PANICA, ȘI T. O. C-UL se vindeca.... Important e sa va doriți cu adevărat și sa va lăsați ajutați..... Psihoterapia face minuni!
Sper ca nu v-am plictisit :D.... Și îmi doresc sa ieșim învingători toți din aceasta lupta!
Sunt alături de voi și va mulțumesc tuturor celor care ați fost alături de mine!
Și d-lui DInu Gabriel îi mulțumesc din suflet pentru toată perioada în care a fost alături de mine și m-a susținut, prin telefon... mesaje și convorbiri pe Skype..... Ma liniștea mereu!
Va doresc numai gânduri sănătoase și vreau sa închei cu un citat preferat :'Nu pot schimba direcția vântului dar pot schimba direcția velelor încât sa ajung întotdeauna la destinație '
diesel
Mesaje: 21
Membru din: Mar Ian 08, 2013 9:43 am

Re: Atac de panica, anxietate se vindeca!?

Mesaj de diesel »

Ma bucur pentru vestile minunate! Eu spun ca este un mare plus pentru noi,cei care recunoastem ca ne confruntam cu anumite probleme si cerem ajutor calificat.Te felicit pentru curaj.Eu una,spun din propria experienta ca se poate si fara medicatie.Desigur,au fost momente in care nici in cazul meu nu s-a putut fara ele dar am depasit acele perioade.Totul este sa nu ne gandim ca suntem ''pe cont propriu'' sa spun asa.
Suntem mai bine sau mai putin,suntem niste luptatori si de ce nu,niste invingatori!
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Atac de panica, anxietate se vindeca!?

Mesaj de alexandra_32 »

Diesel.....sigur suntem niste invingatori....pentru ca uite unii se pierd pe drum....fara a sti ce se intampla cu ei.....eu am incercat sa lupt la inceput fara medicatie, doar cu psihoterapie....dar eram ca si o leguma...nu ma mai puteam concentra la nimic...slabisem 11 kg in 1 saptamana jumate....am fost sfatuita sa merg la psihiatru!!!
Ma bucur de orice veste buna venita de la voi, ma bucur pentru fiecare treapta urcata pe scara vindecarii....ma bucur de fiecare incurajare...imi place sa fiu de folos.....stiu cum e cand ai in jur lume care nu ar intelege asa ceva....!!!!!!
alineala
Mesaje: 42
Membru din: Mar Sep 18, 2012 10:25 am

Re: Atac de panica, anxietate se vindeca!?

Mesaj de alineala »

Ehee...Sendy,ai revenit cu informatii la cald despre experienta ta la centrul spa ;) (cum imi place mie s-o numesc)!Intradevar calitatea vietii parese ca s-a imbunatatit in cazul tau si sunt convinsa ca si datorita celor 2 saptamani de relax.Esti alta si sunt atat de bucuroasa sa vad cum nu te dai batuta...
Iti multumesc pentru cuvintele frumoase,insa in cazul nostru ajutorul a fost atat de reciproc,incat in mesajele tale am simtit acea forma de terapie care m-a ajutat sa raman pe linia de plutire in toata aceasta perioada.
Imi este tare drag sa citesc povesti cu final fericit,asta pentru ca stiu ca si in cazul meu,se va intampla asa...este doar o chestiune de timp si un pic mai mult efort in a gandi cat mai rational :) !
Madadudu cum te simti?Cum evolueaza sarcina?Eu de maine ma pot considera cea mai fericita matusica,sora mea va naste un baietel:Vlad Alexandru...emotii mari,ne rugam ca totul sa decurga normal!
Va imbratisez pe toti si va doresc o seara frumoasa!
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Atac de panica, anxietate se vindeca!?

Mesaj de alexandra_32 »

Alina draga mea, ne-am ajutat si sustinut una pe alta...si mi-ai fost de mare ajutor....in clipele grele atunci cand nimeni nu intelegea, nici daca vroiau prin ce treceam....am invatat sa traiesc clipa...daca azi ma simt bine sa nu ma mai gandesc la cum va fi ziua de maine....!Si am invatat multe prin acest program....si m-am intarit si m-am decis ca nu trebuie sa ma las....si ca viata e frumoasa....si ca psihicul dicteaza...de aceea trebuie sa gandim cat mai rational!!!!!
Felicitari matusica!!!Si sa aveti mult noroc la el!!!
luciano34
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Mai 04, 2013 3:25 pm

Re: Atac de panica, anxietate se vindeca!?

Mesaj de luciano34 »

iau cipralex un pe zi pt tulburare de panica.la nevoie mai iau si cate un diazepam.este vreo problema dak consum alcool?cand beau 3 ,4 beri ma simt ok.
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Atac de panica, anxietate se vindeca!?

Mesaj de alexandra_32 »

Luciano....din cate stiu eu...adica din recomandarile medicilor....nu se consuma deloc alcool pe perioada tratamentului~!Dar asta trebuia sa iti recomande psihiatrul~~
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Atac de panica, anxietate se vindeca!?

Mesaj de alexandra_32 »

Dragii mei prieteni va doresc un Paste Fericit...plin de intelepciune, liniste sufleteasca si acceptare!!Va doresc sa aveti parte de multe ganduri sanatoase!!Cu drag
ionut27
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iul 15, 2013 5:42 pm

Re: Atac de panica, anxietate se vindeca!?

Mesaj de ionut27 »

luciano34 scrie:iau cipralex un pe zi pt tulburare de panica.la nevoie mai iau si cate un diazepam.este vreo problema dak consum alcool?cand beau 3 ,4 beri ma simt ok.
Salut.

As vrea sa te intreb de cat timp iei cypralex si daca stii dupa ce interval incepe sa aiba efect?
Psiholog Simona Chiriluta
Mesaje: 37
Membru din: Mar Ian 24, 2012 7:25 pm

Re: Atac de panica, anxietate se vindeca!?

Mesaj de Psiholog Simona Chiriluta »

Dragii nostri,
ca tot veni vorba de medicatie... diazepamul, cypralexul si acest gen de medicamente nu sunt ca un banal paracetamol. Recomand insistent sa respectati schema data de psihiatrul care a recomandat tratamentul. Desigur, alcoolul este de evitat. Pana la urma exista si bere fara alcool :), asta ca sa nu ne interzicem micile placeri de zi cu zi :)
Scrie răspuns