Atac de panica la scoala

eXpres
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mai 14, 2013 8:46 am

Atac de panica la scoala

Mesaj de eXpres »

Buna,
Nu stiu daca poate fi atac de panica ce patesc eu dar se manifesta cam la fel, nu pot sa stau intr-un loc, transpir, simt ca mi-e frig si altele, si mai este ceva dar nu prea stiu cum sa ma exprim in termeni medicinali cred ca se zice (habar n-am) deci pe langa astea enumerate mai sus am si sensatia de scaune adica imi vine la scoala
Am fost la o clinica acum ceva timp si o doctorita de acolo mi-a dat niste pastile (stres clin parca se numesc) parca e ceva mai bine cu ele, nu ma mai panichez la fel de tare dar in ultimul timp parca nu isi mai fac efectul de loc.
Am uitat sa precizez ca atacurile de panica sunt doar la scoala, acasa nu am nimic.
Sper sa mai fie ceva activitate pe aici si sa imi raspunda cineva .
maria_anitsirc
Mesaje: 9
Membru din: Dum Aug 26, 2012 1:12 pm

Re: Atac de panica la scoala

Mesaj de maria_anitsirc »

Buna ,

Din ce spui tu pare a fi un atac de panica , dar ai ajuns unde trebuia , aici poti gasi ajutor.Daca ai sa urmezi primele 3 sedinte gratuite o sa vezi ca este explicat atacul de panica.
Eu o sa incerc sa iti spun ce stiu eu despre atacul de panica,in timpul uni astfel de atac apare teama iar organismul considera ca este in pericol , deci intr-un fel organismul se va pregati sa lupte sau sa fuga de pericol.Aici intervin hormonii stresului: cortizolul care iti provoaca senzatia de a te duce la toaleta , si adrenalina care accelereaza metabolismul .Deci simptomele unui atac de panica pot fi :tahicardie,furnicaturi,frisoane, transpiratie,senzatia de sufocare,ameteala, frica de moarte;
Cand ai un astfel de atac controleaza-ti respiratia , inspira pe nas timp de 5 secunde , expira pe gura timp de 5 secunde, si gandeste ca nu ai de ce sa iti fie frica , nu esti in pericol , este doar o reactie a corpului tau care va trece si totul va fi bine.
Dar ca sa afli mai multe cred ca ai putea sa parcurgi sedintele gratuite de pe site si de ce nu sa vorbesti cu un psihoterapeut
Sper ca ti-am fost de ajutor!
corinavelcea@yahoo.com
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Mar 09, 2013 11:22 am

Re: Atac de panica la scoala

Mesaj de corinavelcea@yahoo.com »

Buna eXpres, asa este, treci printr-o faza de atacuri de panica. Si eu am trecut prin ele, a fost destul de greu, dar acum sunt f.f. bine, multumita acestui program "Gandeste sanatos". Sa-ti spun cum am facut eu. Dupa ce am trecut prin fazele incredibile de atac de panica, si am ajuns pe la nenumarate cabinete medicale, am inteles clar ce mi se intampla si am fost foarte categorica in dorinta de a-mi reveni la viata de dinaninte. In primul rand trebuie sa constientizezi ca TU esti cel care gestioneaza gandurile nefiresti sau irationale. Nu ti se intampla nimic grav intr-un atac de panica. Este ceva care trece, si care nu-ti afecteaza fizicul. Corpul tau functioneaza perfect intr-un atac de panica, exact ca atunci cand faci miscare. Spui ca aceste stari le ai numai la scoala, acasa nu. Te confrunti cu o perioada mai grea, de examene, de stres, de invatare, ai vreo problema "spinoasa" cu vreun profesor sau cu colegii? Incearca sa apelezi cu maxima incredere si speranta la acest program, fa-ti un abonament, sau ia niste ore aici cumva, si vei fi foarte bine in scurt timp, numai DACA VREI ASTA ! Iti doresc succes maxim si sper sa auzim de bine de la tine.
Scrie răspuns