Atac de panica in masina la volan

Leoni28
Mesaje: 2
Membru din: Lun Iul 08, 2013 5:34 pm

Atac de panica in masina la volan

Mesaj de Leoni28 »

Buna ziua. Nici nu stiu cu ce sa incep.In urma cu 6 zile veneam cu masina spre casa,cand deodata am simtit ca nu mai am aer deloc si ca ma sufoc.Am deschis geamul crezand ca poate o sa ma ajute dar degeaba.La un moment dat am oprit masina pentru ca nu mai puteam sa respir deloc.Credeam ca o sa mor pe moment.inima imi batea asa de tare incat o simteam in tot corpul.a durat in jur de 2 sau 3 minute.mi-am revenit putin si am plecat spre casa.acasa a reaparut agitatia,dar nu de asa intensitate.m-am dus repede la un cabinet de cardiologie unde mi-a facut ekg tensiune etc,si a zis ca sunt perfect sanatos.urmatoarea zi aceasi problema.atunci m-am dus la un cabinet de psihiatrie unde mi-a zis ca am avut atac de panica.Mi-a dat niste medicamente ASENTRA si Alprazolam.Problema este urmatoarea: starea de sufocare nu dispare aproape deloc pa parcursul zilei doar daca dorm sau ma linistesc putin.Agitatia este permanenta.de cand iau medicamentele astea de 4 zile nu este nici o ameliorare din contra parca dimineata cum deschid ochii deja fac palpitatii si-mi tremura tot corpul.Daca ma urc la volan nu mai pot conduce pt ca ma sufoc.Va rog sa ma ajutati cu un sfat ceva sau orice.Multumesc
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Atac de panica in masina la volan

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Leoni,

Imi pare rau sa aud ca te confrunti cu aceste stari. Imi dau seama ca iti e greu si ma bucur ca ai paelat la ajutorul nostru.

Atacul de panica este cauzat de cele mai multe ori de interpretare eronata a unor senzatii fizice, iar ceea ce descrii ca se mentine chiar in afara lui este starea de anxietate.

Ai facut foarte bine ca ai apelat la ajutor imediat, insa e nevoie sa ai rabdare cu medicatia, caci tratamentul psihiatric are nevoie de macar 2-3 saptamani ca sa isi faca efectul cum trebuie.

Intre timp te invit sa parcurgi sedintele gratuite de aici - te vor ajuta sa intelegi ce se intampla in mintea si corpul tau atunci cand ai stari de panica si anxietate si vei vedea ca lucrand pe aceste ganduri si interpretari eronate, starile se vor diminua.

Nu uita ca sunt aici pentru orice nelamurire.

O zi frumoasa!

Irina Paraschiv
Psihoterapeut
0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
Leoni28
Mesaje: 2
Membru din: Lun Iul 08, 2013 5:34 pm

Re: Atac de panica

Mesaj de Leoni28 »

buna ziua.din pacate nu ma prea simt bine.am o stare de agitatie fara motiv si un tremur usor care il simt mai ales cand ma intind dimineata sau imi folosesc putin muschii.Am luat 9 zile asentra si alprazolam iar dupa aia le-am intrerupt pt ca vedeam ca nu ma ajuta si aveam ceva reactii adverse.dupa ce le-am intrerupt a fost mai rau,mai ales ca nu mai puteam sa dorm noaptea aproape deloc.de azi am luat iarasi alprazolam de dimineata si incep si cu asentra deseara.nu mai stiu ce sa fac.nu prea ies din casa,la servici am fost vreo 3 zile si am luat iar concediu.sa vad cum o sa ma simt luni.credeam ca o sa trec peste mai repede dar se pare ca imi pierd increderea.va multumesc ca v-ati interesat de starea mea de sanatate.
diesel
Mesaje: 21
Membru din: Mar Ian 08, 2013 9:43 am

Re: Atac de panica in masina la volan

Mesaj de diesel »

Leoni,nu renunta la medicamente fara avizul medicului.Apoi,renuntarea se face treptat.Ai putea sa mai consulti psihiatrul si sa ii spui reactia ta fata de tratamentul prescris,poate iti va prescrie altceva.Eu am renuntat brusc si inca de doua ori,la medicatie si nu am avut probleme,dar starile acute,prin care inteleg ca treci tu,se trateaza medicamentos.Dupa ameliorare si evaluarea psihiatrului,se reduce doza si cand vei fi mai bine,vei putea sa folosesti naturiste,desigur,daca ai incredere in ele.Efectul lor nu este instantaneu si folosirea lor este indelungata.Incearca sa nu te izolezi,faci loc gandurilor negative care atat asteapta,sa pedaleze si sa teasa scenarii.
Nu esti singur in situatia asta.Incearca sa vorbesti cu cineva,sa iti distragi atentia.Plimba-te.Uita-te la ceva comedii.
Ai parcurs macar cateva sedinte de terapie? Sa stii ca functioneaza,mai ales ca medicul ti-a spus ca esti sanatos,ai certitudinea ca simptomele sunt cauzate de o gandire defectuoasa.
Nu te lasa,sunt convinsa ca vei trece peste episodul asta,noi toti de aici am experimentat tot felul de stari...si o mai facem inca,dar nu ne dam batuti.
Sa revii cu vesti bune!
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Atac de panica in masina la volan

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Leoni,

Imi pare rau sa aud ca te confrunti in continuare cu aceste stari. Asacum bine a punctat disesl, e important sa nu renuntam la medicatie brusc, mai ales dupa o administrare atat de scurta.
Datorita actiunii acestora, medicamentel psihiatrice isi fac efectul intr-un timp ceva mai indelungat decat cele obisnuite, asa ca e nevoie sa ai rabdare.

Insa mai departe de atat e foarte important sa incepi cateva sedinte de psihoterapiecognitiv comportamentala. Identificarea si schimbarea gandurilor care produc aceste stari te va ajuta sa le poti intelege, controla mai bine , si in final , la o mult mai buna calitate a vietii.

Sper sa iei decizia de a incepe cateva sedinte si sa auzim de bine in continuare!
Irina Paraschiv
Psihoterapeut
0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
marinela36
Mesaje: 1
Membru din: Dum Aug 04, 2013 1:25 am

Re: Atac de panica in masina la volan

Mesaj de marinela36 »

Buna tuturor !! Cu problema asta ma lupt si eu ( atac de panica la volan ) de cca 5 ani . Locuiesc in Belgia de 5 ani . Am condus masina si in tara si nu am avut probleme cu panica la volan cu toate ca stim cu totii cum se conduce in Romania ( haotic ) . In schimb ,condusul in Belgia e foarte civilizat ,sosele foarte bune ,autostrazi etc . Cu toate astea ,mi-a aparut prima data un atac de panica in timp ce conduceam pe autostrada in drum spre servici . Rulam linistita si deodata m-am simtit inconjurata de 3 Tir-uri ( fata ,spate si lateral ) la care una din masini a inceput sa claxoneze ,atunci am intrat in panica foarte tare ca nu stiam cum sa reactionez ,inima batea foarte tare ,nu am mai vazut dintr-o data si capul imi era infundat . Nici acum dupa 5 ani nu imi mai aduc aminte cum am ajuns intr-un refugiu de parcare sa ma pot linistii . Stiu ca am telefonat in tara si am vorbit cu parintii mei si abia am ajuns acasa . De atunci mi-e frica sa mai rulez pe autobanda de frica Tir-urilor . In oras daca merg cu masina si in dreptul meu se opreste un camion ,la fel intru in panica . Am fost la medic si mi-a recomandat sa imi infrang frica tot prin condus pe autobanda dar duminica cand nu circula Tir-uri sau camioane . Am incercat dar degeaba ,cum intru pe autobanda deja incep sa am palpitatii ,parca nu mai vad bine ,ameteli foarte mari si incep sa ma sufoc ,nu am aer . Am incercat si cu tratamente medicamentoase ( iau de 5 ani ) xanax ,eglonyl sau propanolol . Xanax iau in fiecare seara la culcare si eglonyl la nevoie ( cand trebuie sa plec cu masina ,iau inainte ) . Starea de panica imi dispare pe moment dar dupa ce efectul medicamentos dispare ,starea de panica iar apare . Acum am stari de panica si daca merg pe jos la un market sau la plimbare . Din cauza starilor de panica am renuntat si la job :(( Va rog ajutati-ma cu un sfat ,ce e de facut pt ca simt ca nu mai am scapare din starea asta
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Atac de panica in masina la volan

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Marinela,

Imi pare foarte rau sa aud ca te confrunti cu aceste stari - ai facut foarte bine ca ai apelat la ajutorul nostru.

Am observat ca ai parcurs primele trei sedinte din program, asa incat ai aflat deja cum se produce un atac de panica. In cazul atacurilor petrecute la volan pe autostrada, mecanismul este acelasi: creerul identifica un anumit loc in care ai avut un atac de panica ca un loc "periculos". Moment in care declanseaza starea de alerta - adica simptomele fizice din starea de panica.

Procesul de schimbare presupune identificarea, disputarea si schimbarea acestor interpretari eronate si de mute ori inconstiente care ne cauzeaza atat panica cat si simptomele atat de suparatoare.

Te invit sa continuam impreuna in program asa incat sa poti incepe cat mai repede drumul catre echilibrare.

Mult succes!

Irina Paraschiv
Psihoterapeut
+4 0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
www.psihosolutii.ro
www.gandestesanatos.ro
corinavelcea@yahoo.com
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Mar 09, 2013 11:22 am

Re: Atac de panica in masina la volan

Mesaj de corinavelcea@yahoo.com »

Buna marinela36. Si eu am trecut prin atac de panica, dar pt. ca nu conduc, le faceam in autobuz, in mijloace de transport. Ciudat e ca in masina personala, cu sotul meu la volan, nu le faceam. Exact ce spune d-na Irina Paraschiv, cu care am lucrat in acest program, creierul a identificat "locul periculos" pt. organism, si a declansat starea de alerta. E foarte bine ca ai apelat la acest program. Eu am urmat o luna jumate, absolut toate indicatiile si exercitiile date aici si sa stii ca azi sunt "forta" ca sa zic asa. Pe linga acestea, am citit si ceva de specialitate, si am incercat pe cat posibil sa-mi educ gandirea in sens pozitiv. PAstilutele psihologice din program sunt magice sa stii. Cu timpul, dk le vei citi zilnic, timp de 3-4 luni, de 2-3 ori pe zi, vei invata sa le analizezi, iar apoi vei raporta fiecare fraza la o situatie din viata ta. Si vei vedea ca vei gandi RATIONAL si pozitiv. Ideea principala este ca oricarui gand negativ (irational) sa-i raspunzi cu unul sau chiar mai multe pozitive (rationale). Acum mi se pare ca e atat de frumos sa ne cunoastem gandurile, si sa stim cum sa le contracaram pe cele negative ! Poate din acest motiv, unii dintre noi trecem prin aceste stari ! Ca sa invatam sa ne cunoastem mai bine modul de a gandi si de a stapini anumite situatii ! Oricum, cei de aici din program fac o super treaba, ai ajuns unde trebuia. Nu te lasa, du la bun sfarsit tot ce e aici, si dk e nevoie sa te ajut cu ceva, cu mare drag! Mult succes.
bianca88
Mesaje: 20
Membru din: Dum Oct 07, 2012 1:22 am

Re: Atac de panica in masina la volan

Mesaj de bianca88 »

Buna seara nu am mai scris de mult pe forum dar cand am timp citesc gandurile voastre care ma incurajeaza de fiecare data , ideea e k ma lupt de aproape 3 ani cu atacurile de panica mai mult decat atat de aproape 1 an am facut obsesie pt sotul meu si mai nou pentru tatal meu este extrem de greu sotul meu nu mai poate pleca nici pana la paine fara telefon k ma apuca panica este epuizat psihic nu mai rezista il vad k nu mai are rabdare simte k e sechestrat numai iese nicăieri poate iesi deloc din casa de frica k ma apuca starea de frica si panica ...e greu...tatal meu nu stie asta dar sa intamplat sa il sun si nu a raspuns ma luat imediat panica palpitatii nu mai aveam aer si agitatie continua nu stiu cum sa scap de aceste obsesii sa imi reiau viata vreau sa pot sta singura daca sotul meu se duce la sala de exemplu ce sa fac .....sa imi revin...?
diesel
Mesaje: 21
Membru din: Mar Ian 08, 2013 9:43 am

Re: Atac de panica in masina la volan

Mesaj de diesel »

Buna,Bianca! Imi pare rau sa aud ca te confrunti in continuare cu starile astea.Incearca (si cred ca ti-a mai sugerat cineva),sa te gandesti ca sotul tau nu este acasa chiar atunci cand este.De exemplu,el poate fi in camera de zi si tu la bucatarie si te gandesti ca nu este acasa.Apoi,lasa-l sa plece pentru o perioada scurta de timp si repeta-ti in gand ca esti in siguranta si ca totul este sub control.Ai o fetita? Ocupa-te de ea cat timp sotul lipseste,functioneaza cu distragerea atentiei si asta stiu sa ti-o spun din experienta.Nu te lasa coplesita,incearca,stiu ca iti este greu dar nici pentru cei din jur nu este simplu.Sa revii ci vesti bune!
Scrie răspuns