buna ziua

alexandra23
Mesaje: 3
Membru din: Vin Oct 04, 2013 5:26 pm
Localitate: Botosani

buna ziua

Mesaj de alexandra23 »

ma numesc Alexandra, am 23 de ani si de aproape 4 ani am atacuri de panica... totul a inceput cand eram pe strada din cauza caldurii am vazut negru in fata ochilor si am crezut ca lesin... m-am oprit pe un gard inima imi batea foarte repede, simteam ca nu mai am aer, tremuram, eram foarte speriata... am stat acolo cateva minute apoi mi=am luat inima in dinti si am mers spre casa in fuga pentru ca tot simteam ca nu ma tin picioarele... din acea zi nu am mai iesit din casa deoarece cand ma ridicam din pat aveam senzatia ca ma apasa ceva pe cap, aveam dureri mari de cap, insomnii, seara simteam ca raman fara aer, aveam palpitatii, nu dormeam mai deloc :cry: Am fost la urgente de multe ori pentru ca simteam ca raman fara aer, mi=au fost facute mai multe analize care au iesit bune...si tot mi-a ramas in cap: daca analizele sunt bune, atunci eu de ce am starile astea? Cu timpul unele din stari au mai disparut, acum dorm dar ma mai trezesc cate o data seara, nu mai am dureri de cap doar uneori, am scapat de senzatia de sufocare cat timp sunt in casa, in schimb cand ies afara revin toate starile simt ca lesin, tremur, imi bate inima parca ar iesi din piept, picioarele parca nu mai tin si am momente cand ma duc intr-o parte...ca sa mai uit de starile astea m-am invatat sa vorbesc la telefon in timp ce merg pe strada stiu ca e o idee cam rea dar asa nu ma mai gandesc la starile negative...si uitam sa specific ca de cand am starile de panica sunt si foarte nervoasa..ma enervez din orice, ma supar din orice, am devenit foarte irascibila :cry: poate ma ajuta cineva cu un sfat, o parere ceva, va rog... Vreau sa scap de atacurile de panica, mi-au luat toata bucuria...o zi buna va doresc! ;)
Simplitatea ramane cel mai complex lucru
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: buna ziua

Mesaj de alexandra_32 »

Bine ai venit in gasca noastra,draga Alexandra...!!ma bucur ca ai impartasit cu noi problemele tale si daca de 4 ani reusesti sa traiesti cu ele...dam voie sa te felicit...esti puternica tare....pe mine m-au doborat intr-o luna...si nu mai eram functionala deloc!!
Foarte important e ca tu nu te-ai izolat...sau nu ai incercat sa eviti iesitul din casa....pentru ca in prima faza asta e primul lucru pe care il facem....evitam ceea ce ne face rau....pe cand doar expunandu-ne putem invinge teama!!
Vorbitul la telefon nu e un lucru rau...dupa parerea mea..:))...vorbitul la telefon iti distrage atentia.....de exemplu eu purtam cu mine mereu o sticluta cu apa....fiecare dintre noi gasim un lucru pe care ne bazam!!
Apoi vine psihoterapia....pe care ti-o recomand sa o faci...macar o luna....inlocuirea gandirii negative cu cea pozitiva este
secretul vindecarii!!!
Daca ai nelamuriri nu ezita sa ne intrebi!!
alexandra23
Mesaje: 3
Membru din: Vin Oct 04, 2013 5:26 pm
Localitate: Botosani

Re: buna ziua

Mesaj de alexandra23 »

Multumesc... Problema e ca nu prea ies din casa, iar cand ies nu stau mult timp doar daca sunt cu cineva alaturi de mine, cand sunt singura ma tot gandesc la starile negative si asa apar atacurile de panica... Sticla de apa am si eu tot timpul la mine pentru ca afara simt nevoia sa beau foarte multa apa, parca mi se usuca gatul... M-am speriat prima data cand am patit faza sa mi se usuce gatul ma gandeam sa nu am diabet, dar am facut analize si a iesit bine...cred ca e tot de la atacurile de panica.... Eu nu cred ca sunt asa puternica, daca eram poate scapam de starile astea negative care mi-au luat bucuria de a iesi afara singura, de a ma plimba fara sa am pe cineva langa mine...As vrea sa merg la psihoterapie dar momentan nu am bani, e greu.... Plus de asta cam toti din jurul meu nu ma inteleg asa cum imi doresc eu, ei cred ca atacurile de panica sunt o nimica toata, dar nu e asa, nu stiu cum e sa nu poti sa faci ceea ce iti placea sa faci inainte... Sincer nu stiu ce sa mai fac, vreau sa scap de ele si sa revin inapoi ceea ce am fost....O intrebare: la o sedinta din asta de psihoterapie ce anume iti face?sau ce te intreaba? sunt curioasa....multumesc si o zi cat mai buna! :)
Simplitatea ramane cel mai complex lucru
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: buna ziua

Mesaj de alexandra_32 »

Sfatul meu....pentru ca am trecut prin asta si pentru ca nu vreau sa te menajez....am spus ca voi fi foarte sincera cu toti cei care se afla in situatia asta....se vindeca dar trebuie si tu sa muncesti...adica sa iti doresti asta.....cel mai bine o faci prin psihoterapie...pentru ca ai un indrumator....!
Referitor la sedinte....iti alegi tu ce fel de sedinte vrei sa faci...eu le recomand pe cele care au incluse si sedinte pe skype cu psihoterapeutul.....mie mi-au folosit foarte mult!
In general ai un jurnal pe care il tii si pin intermediul caruia comunici si cu psihoterapeutul!
Dar daca esti interesata poti contacta pe unul dintre psihoterapeutii!!!
alexandra23
Mesaje: 3
Membru din: Vin Oct 04, 2013 5:26 pm
Localitate: Botosani

Re: buna ziua

Mesaj de alexandra23 »

aha multumesc frumos pentru sfat si sper cat mai repede cu putinta sa merg la psiholog, eu vreau sa scap de aceste stari...sanatate si o zi cat mai buna!! ;)
Simplitatea ramane cel mai complex lucru
Scrie răspuns