Agorafobie

eve1991
Mesaje: 5
Membru din: Mar Sep 03, 2013 9:47 pm

Agorafobie

Mesaj de eve1991 »

Buna ziua. Vreau sa va spun povestea mea. De aproximativ 2 ani sufar de agorafobie, o forma destul de grava. Prima data am ajuns la urgente pentru ca mi s-a facut rau pe strada. Am paralizat complet si m-am speriat foarte tare. Din aceasta cauza am ramas cu frica de a nu mi se face rau pe strada. Faceam atacuri de panica de fiecare data cand ieseam din casa. Numai la gandul ca trebuie sa ies afara apareau palpitatiile si incepeam sa tremur. Am trecut prin multe atacuri de panica care se manifestau astfel: senzatia de derealizare, palpitatii,tremurat, senzatia de nod in gat, sufocare, teama de a nu imi pierde controlul, teama de a nu innebuni, ameteala. Simteam ca nu mai sunt eu, ca lumea nu e reala, ca totul e ca intr-un vis. M-am chinuit foarte mult.
Am luat medicamente si tot nu am scapat de probleme. Cand am renuntat la acel tratament problemele au revenit. Nu vedeam nici o solutie la problemele mele.
Am descoperit acest program din intamplare si am facut cele 3 sedinte gratuite. Aici mi-au fost explicate simptomele, ce se intampla in timpul unui atac de panica, legatura dintre gand si emotie. Ceea ce mi-a placut a fost faptul ca informatiile erau clare, pe intelesul tuturor. Apoi am luat un abonament si am facut prima luna de terapie. Am intalnit-o pe dra Roxana Petrus care m-a sustinut si ii multumesc pentru asta. Am comunicat zilnic, am scris in jurnal, am indeplinit sarcinile zilnice., am facut ABC-uri.
Acum , dupa o luna de terapie nu mai am senzatia de derealizare, atacurile de panica au scazut ca numar, gandesc mai rational si anxietatea a scazut in intensitate. Nu pot sa zic ca nu mai am deloc anxietate si atacuri de panica dupa o luna, dar sunt foarte multumita ca s-au ameliorat sau macar am scapat de multe dintre simptome. E nevoie de multa munca si de efort zilnic, de rabdare, dar cu siguranta veti reusi si voi sa va vindecati. Si eu mai am de lucrat. Sper sa reusesc sa ma vindec in totalitate si sa reusiti si voi.
Psiholog Roxana Petrus
Mesaje: 37
Membru din: Vin Aug 02, 2013 1:37 pm

Re: Agorafobie

Mesaj de Psiholog Roxana Petrus »

Draga Eve,

Imi pare bine sa vad ca ai impartasit experienta ta pe forum. Stiu ca aceste simptome au fost chinuitoare pentru tine, dar cred ca decizia ta de a le descrie aici va ajuta si alte persoane care trec prin aceste stari sa isi doreasca sa lucreze la schimbarea lor.

Ma bucur tare mult ca te simti mai bine, ca atacurile de panica s-au rarit, ca anxietatea nu mai e la fel de intensa si ca gandesti mai rational. Este normal sa fie asa pentru ca ai muncit mult pentru a ajunge aici, ai urmat instructiunile din terapie si ai depus efortul necesar pentru a te face mai bine.

In continuare este nevoie de rabdare pentru a ajunge la vindecare deoarece problemele tale sunt vechi, dar deja am facut pasi importanti impreuna in aceasta directie.

Astept cu drag sa lucram in continuare impreuna pentru a ajunge la scopul pe care tu ti l-ai propus. Iti doresc o zi frumoasa!
Psihoterapeut Roxana Petrus
Email: roxana.petrus@psihosolutii.ro
Telefon: 0757381077
eve1991
Mesaje: 5
Membru din: Mar Sep 03, 2013 9:47 pm

Re: Agorafobie

Mesaj de eve1991 »

Dupa inca o luna de terapie in programul Gandeste sanatos am invatat sa gandesc altfel, mai rational. Acest lucru conteaza foarte mult in tratarea anxietatii, atacurilor de panica, depresiei.
Gandurile ne influenteaza extrem de mult si prin schimbarea acestor ganduri veti ajunge la vindecare in cele din urma.
De asemenea anxietatea a scazut in intensitate si unele simptome au disparut. Atacuri de panica nu am mai avut de mult timp. Relatia cu familia mea s-a imbunatatit putin.
Am citit ABC-uri, credintele rationale, pastilutele psihologice, zilnic . Acest lucru m-a ajutat sa gandesc mai rational.Este nevoie de mult efort, dar merita.
Inca mai am mult de lucrat pentru a-mi atinge obiectivul. Dar totusi am facut niste pasi importanti spre vindecare.
Psiholog Roxana Petrus
Mesaje: 37
Membru din: Vin Aug 02, 2013 1:37 pm

Re: Agorafobie

Mesaj de Psiholog Roxana Petrus »

Draga Eve,

Ma bucur ca ai reusit sa scrii pe forum. Ai facut pasi importanti spre scopul pe care ti l-ai propus si ai muncit mult pentru a ajunge la aceste schimbari in bine. Imi pare bine sa vad ca ai ajuns sa gandesti mai rational si ca reusesti sa iti controlezi din ce in ce mai bine simptomele de anxietate.

Ai progresat mult in atingerea obiectivului tau si asta se datoreaza rabdarii, efortului si implicarii de care ai dat dovada in procesul tau de schimbare. Cred ca vei reusi sa aplici aceste lucruri si in continuare in terapie, iar eu voi fi aici sa te sustin cat de mult pot in acesta directie.

Iti doresc o zi frumoasa!
Psihoterapeut Roxana Petrus
Email: roxana.petrus@psihosolutii.ro
Telefon: 0757381077
eve1991
Mesaje: 5
Membru din: Mar Sep 03, 2013 9:47 pm

Re: Agorafobie

Mesaj de eve1991 »

Multumesc!
eve1991
Mesaje: 5
Membru din: Mar Sep 03, 2013 9:47 pm

Re: Agorafobie

Mesaj de eve1991 »

Am ajuns in a 3 a luna de terapie in programul Gandeste sanatos.
In a treia luna au aparut multe schimbari in bine. Anxietatea poate fi controlata mai bine cu tehnicile pe care le-am invatat aici. Acum cred mai mult in aceste tehnici pentru ca am vazut ca functioneaza. Atacurile de panica apar foarte rar, depresia a scazut in intensitate. Inca mai am de facut exercitii si de lucrat, dar sunt multumita de progresele facute cu ajutorul acestui program.
Ii multumesc domnisoarei Roxana Petrus pentru ajutorul pe care mi l-a acordat pe parcursul terapiei.
Psiholog Roxana Petrus
Mesaje: 37
Membru din: Vin Aug 02, 2013 1:37 pm

Re: Agorafobie

Mesaj de Psiholog Roxana Petrus »

Draga Eve,

Ma bucur ca au aparut aceste schimbari in bine, ca ai ajuns sa crezi mai mult in tehnicile cu care lucram si ca vezi efectele aplicarii acestora in controlul anxietatii si emotiilor tale.
De asemenea, imi pare bine sa vad ca esti multumita de progresul facut pana acum. Acest progres se datoreaza faptului ca ai muncit mult, ai depus efort si ai avut rabdarea si implicarea necesara in terapie. Nu suntem inca la final de drum, dar am facut pasi foarte importanti in directia propusa si ma bucur ca putem lucra impreuna in atingerea scopului tau.

Iti doresc o seara frumoasa!
Psihoterapeut Roxana Petrus
Email: roxana.petrus@psihosolutii.ro
Telefon: 0757381077
Scrie răspuns