CE SE INTAMPLA CU MINE NICI EU NU STIU SA DESCRIU DAR VOI IN

filip elena monica
Mesaje: 1
Membru din: Mie Dec 04, 2013 8:00 pm

CE SE INTAMPLA CU MINE NICI EU NU STIU SA DESCRIU DAR VOI IN

Mesaj de filip elena monica »

Eu sincer nici nu stiu cu ce ma confrunt,cred ca nu ma cunosc pe mine,nu pot sa descriu ceva clar.E un mix de simptome.Ce e clar in mintea mea e ca totul e un raspuns negativ la tot ce imi impun pozitiv.Stiu doar ca a inceput intr-o zi normala,dar dupa multe zile in care m-am simtit extenuata,fara energie si cascat fortat...M-am trezit cu toate ca simteam ca vreau sa stau in pat.Mi-am urmat cursul zilei cum faceam in fiecare joi.Am mers la magazin,am venit acasa sa mai las din cumparaturi, apoi iar am iesit pt a cumpara si restul.Cand m-am intors din nou am asezt cumparaturile la locul lor si m-am apucat de gatit.Doua feluri de mancare in acelasi timp.Intre timp a venit sora mea la mine si a stat in bucatarie cu mine vorbind diverse.Toate treceau pe langa mine..am inceput sa devin stresata de timp,ma uitam la ceas din cateva min in cateva min caci stiam ca trebuie sa termin mancarea ca sa ma pregatesc si de serviciu(chelnerita intr-un restaurant).Cand ne-am asezat sa mancam ,eu ,sotul si sora,am simtit ca nu imi mai este foame dar m-am fortat sa mananc.Seara a disparut si somnul.De atunci ma fortez sa mananc si sa dorm in fiecare zi.Si pe zi ce trece totul e intens(experimentez toate simptomele) iar eu fac totul numai contra nepasandu-mi de cei din jurul meu.Ma gandesc ar trebui sa ma abtin sa mai vorbesc despre asta si ar trebui sa ma comport normal ,sa nu ii fac pe cei din jurul meu sa sufere,sa nu ii dezamagesc si nu o fac(ar trebui sa ...si fac invers).Fiecare zi si noapte e un cosmar ,ca si cum eu imi propun sa fie asa..nu stiu ce se intampla cu mine.Stiu doar ca nu ma las sa evadez un minut din asta..nu ma pot concentra un minut ca sa fac ceva constructiv..tot ce fac e distructiv.
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: CE SE INTAMPLA CU MINE NICI EU NU STIU SA DESCRIU DAR VO

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna seara,

Imi pare foarterau sa aud ca va confruntati cu aceste stari - imi dau seama ca va este foarte dificil. Ma bucur ca ati apelat la ajutoru nostru si sper ca primele 3 sedinte au reusit sa va ajute sa intelegeti poate mai bine ce cauzeaza aceste stari.
Intr-adevar ele sunt resimtite foarte dificil si va cred cand spuneti ca "totul e distructiv" - insa e important sa vedeti si "luminita de la capatul tunelului".

Cauza acestor stari si comportamente este una psihologica - si sta in modul in care noi interpretam si gandim anumite situatii si stari. Desigur ca atunci cand starile sunt intense pare ca si cum nu exista iesire, insa un program structurat de psihoterapia va va ajuta foarte mult in a pune toate aceste ganduri la indoiala, a le ordona si a incepe sa lucrati, impreuna cu psihoterapeutul dvs, la a le disputa si apoi schimba asa incat sa reusiti sa va bucurati din nou de viata.

Nu ezitati sa continuati asa incat sa puteti incepe lucrul la aceste stari cat mai repede.

O seara frumoasa!

Irina Paraschiv
Psihoterapeut
0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
www.psihosolutii.ro
www.gandestesanatos.ro
Scrie răspuns