atac de panica si anxietate

onosa marian
Mesaje: 2
Membru din: Mar Ian 07, 2014 3:39 pm

atac de panica si anxietate

Mesaj de onosa marian »

eu ma simt de parca as avea un atac de panica aproape non stop,anxietate tot timpul. Asta de intampla de aproape 2 ani ,si toate au inceput cu niste simple ameteli .eu credeam ca e lipsa de calciu pentru ca fumam,consumam alcool si munceam foate mult ,,,,toate astea pana cand intro zi eram acasa si deodata a inceput sa mi se invarta capul,parca vedeam negru,,niici nu puteam sa stau in picioare ,slabit tahicardie,,imi era rau tare,,dupa care mam dus la urgente si ei mau trimis acasa cu niste calmante .Dupa 3-4 luni mi0au gasit carenta foarte mare de Ca Mg si Fe ,,am luat vitamine vreo juma de am ,,analizele au revenit la normal dar eu tot rau ma simteam .Acum dupa 2 ani de zile ma simt rau tot au inceput sa apara si probleme reumatice ,,nu mai consum alcool,,fumez cam 2-3 tigari pe zi si din pacate asa nu reusesc sa imi gasesc un loc de munca .Cei drept nu e chiar ca la inceput dar starile de confuzie,,limsa de interes ,lipsa de concentrare lipsa de viata ,,toate aceste stari in fiecare zi .
onosa marian
Mesaje: 2
Membru din: Mar Ian 07, 2014 3:39 pm

Re: atac de panica si anxietate

Mesaj de onosa marian »

uneori simt parca inima o ia la fuga ,,bate foarte tare sau uneori prea incet ,,uneori cand bate normal simt cate 2-3bubbuieli puternice si parca pentru o secunda sau doua simt ca ma trec fiori ,,lipsa de aer,un tremur interior,si forte slabit tiuit in urechi asociate cu ureche infundate .de multe ori incerc sa nu bag in seama dar nu merge de fiecare data.Acum chiaar nu mai am bani pentru a merge la vreun doctor si sincer mam saturat de ei pentru ca ei vor doar bani ,fara sa faca nimica .astept raspunsuri.va multumescc
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: atac de panica si anxietate

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna ziua,

Imi pare tare rau sa aud ca va confruntati cu aceste senzatii fizice atat de neplacute. imi dau seama cat de greu trebuie sa va fie si ma bucur sa vad ca ati parcurs deja primele 3 sedinte din programul nostru.
Asa cum ati observat acestea va ajuta sa intelegeti care este explicatia acestor senzatii fizice, ale batailor puternice de inima, ale tiuitului si ale simptonelor cu care va confruntati.

Recomandarea mea este sa incercati totusi sa urmati un program structurat de psihoterapie cognitiv comportamentala care sa va ajute sa intelegeti si mai bine de unde provin aceste stari si cum le puteti controla si depasi. Desi aceste 3 sedinte sunt de mare ajutor, ele nu sunt de ajuns. Impreuna cu un psihoterapeut si folosind exercitii specifice starile veti invata cum sa controlati anxietatea si panica iar ele se vor diminua incet incet.

Poate si apelarea la un psihiatru v-ar ajuta mult in acest punct.
Nu ezitati sa ne contactati mai departe pentru nelamuriri.

O zi frumoasa!

Irina Paraschiv
Psihoterapeut
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
004 0735 884 103
www.psihosolutii.ro
www.gandestesanatos.ro
lavydor
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Sep 06, 2014 12:00 am

Re: atac de panica si anxietate

Mesaj de lavydor »

Buna ziua .
Sunt fericita ca am reusit sa va descopar si sa imi spun putin povestea.
Cred ca am atacuri de panica in permanenta, toata viata e un atac de panica cu tot ceea ce fac: imi este frica daca suna la usa iar eu nu astept pe nimeni, nu dorm in casa singura...o perioada nu stateam singura nici pe zi, adorm greu noaptea daca sotul meu adoarme inaintea mea...imi este frica..cum ca ar fi cineva in umbra care m-ar privi cand dorm...la orice zgomot in casa transpir si imi bate inima ingrozitor..ma ridic de 15 ori din pat si fac un tur de casa noaptea ca sa ma asigur ca totul este ok. Mai spun? Ma sperii daca sotul meu nu raspunde la telefon si sun incontinuu fara a mai gandi....imaginandu-mi ca ceva rau i s-a intamplat, "singura" explicatie plauzibila pentru mine. Imi este frica sa facem calatorii ca putem muri in accident de masina...imi este teama sa ma imbrac cu anumiti blugi ca pot constata ca m-am ingrasat, imi este teama sa ma duc la doctor ca imi poate spune ca am o boala incurabila.
Imi aduc aminte in clasele 1-4 cand luam o nota mica, de la 11 stateam in jurul blocului pana la 17 de frica sa intru in casa caci tata ma batea foarte tare pentru orice nota sub 8.
Sunt terifiata de ideea mortii, nu pot accepta ca voi muri intr-o zi. Tatal meu a murit la 48 de ani de ciroza hepatica, fix de ziua mea de nastere...nu am trecut peste. Visez urat, ma trezesc de 4-5 ori pe noapte apoi imi este frica sa adorm ca...la fel...sunt ochi in umbra.
Sunt vesnic deprimata si nefericita...desi am toate motivele sa fiu fericita: un sot minunat, o casa, o viata decenta si linistita.
Din ce am tot citi cred ca am un comportament obsesivo-compulsiv: fac curatenie exagerata in casa, am o obsesie pentru ordine, nu pot vedea nici un colt de hartie pe masa, totul e in perfecta simetrie in jurul meu...si doar cu asta ma ocup de cele mai multe ori.

Mai nou, aseara am descoperit un mic nodul la san, in 10 min mi-a venit sa vomit, am plans pe rupte,azi am fost la medic sa imi dea trimitere pt o ecografie...am o stare...plang si daca te uiti la mine! In capul meu se deruleaza numai ganduri irationale cum ca o sa mor de tanara!

Ajutor!
Am nevoie sa ma tratez!
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: atac de panica si anxietate

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Draga Lavydor,

Imi pare tare rau sa aud ca treci prin aceste stari - imi dau seama din ce spui ca iti e tare greu si te felicit ca ai cautat ajutor. Ce descrii tu este o stare de anxietate accentuata. Cauzele acesteia sunt de natura psihologica, adica modul irational in care invatam sa interpretam anumite situatii.
Cea mai buna cale de a scapa de aceasta stare si de aceste ganduri este psihoterapia cognitiv comportamentala. Eficienta ei este de peste 90% in tratarea acestor stari.

Impreuna cu un psihoterapeut vei reusi sa intelegi ce se intampla in mintea si corpul tau cand ai aceste ganduri si stari, de ce apar aceste comportamente negative si cum poti invata sa controlezi gandurile si sa te bucuri de viata.
Nu ezita sa continui sa nu uita ca suntem aici pentru orice nelamurire.

O zi frumoasa!

Irina Paraschiv
Psihoterapeut
+4 0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
www.psihosolutii.ro
www.gandestesanatos.ro
octavia
Mesaje: 1
Membru din: Dum Sep 15, 2013 7:16 pm

Re: atac de panica si anxietate

Mesaj de octavia »

Buna tuturor. Vreau sa va spun ca imi pare rau ca va confruntati cu astfel de stari, deoarece stiu ce inseamna si cat de deranjante sunt, insa motivul pentru care scriu aici este ca si eu am trecut prin stari similare care la un moment dat mi-au afectat viata particulara si profesionala. Totul a inceput anul trecut prin iunie. Pentru mine inceputul anului trecut a fost foarte activ la locul de munca poate chiar prea activ si cu ceva dezamagiri, stres, multa munca, putin timp liber de care sa ma bucur si sa ma relaxez. Calatoream foarte mult, putin timp petrecut acasa cu familia si prietenii. La un moment dat am fost foarte racita, insa trebuind sa calatoresc in interes de serviciu evident ca am facut-o. Eram in avion, am adormit si subit la jumatatea drumului m-am trezit speriata ca numai puteam sa respir, tremuram toata nu stiam ce mi se intampla. Am aterizat, am mers la urgenta, mi s-a spus ca nu am nimic, ca am avut un atac d panica, din acel moment pentru mine s-au schimbat radical lucrurile. Nu eram genul de persoana careia sa ii fie frica, insa dupa acest episod am inceput sa imi fie frica sa merg cu avionul, apoi cu trenul, apoi sa raman singura, deoarece aveam stari pe care de multe ori mi le imaginam doar: aveam ameteli, aveam nod in gat , aveam impresia ca ma sufoc, corpul imi tremura fara sa il pot controla. Ajunsesem sa imi fie frica de frica. Am realizat ca este vorba de atacuri de panica si anxietate dupa multe controale medicale care au iesit foarte bine si medici care imi recomandau psiholog si psihiatru. Am ajuns si la psihiatru in disperarea pe care o aveam de a avea viata dinainte, cea pe care o stiam si nu aveam nimic. Dupa psihiatru, unde am luat un tratament pe baza de plante, starea s-a ameliorat, insa nu o depasisem complet. A trebuit sa ma mut din tara cu locul de munca in acest an, luna ianuarie pt mine a fost critica si destul de grea, insa dupa multe cautari pe internet, deoarece nu aveam posibilitatea de a veni in tara sa pot avea sedinte de psihoterapie, am gasit-o pe Dr. Psiholog Irina Paraschiv care m-a ajutat foarte mult si as vrea sa ii multumesc inca odata pe aceasta cale pt ajutorul si suportul acordat, cu care am avut sedinte de psihoterapie pe skype. Am fost putin reticenta la inceput insa am spus hai sa incerc. Vreau sa va spun ca inca dupa prima sedinta am fost increzatoare si am simtit ca pot face acest pas, pot trece peste aceste stari, trebuie doar sa le inteleg, nu sa le ocolesc. Trebuie rabdare, nu a fost roz de la inceput, nu se sterge cu buretele insa se pot face minuni treptat cu aceste sedinte de terapie. Pe parcusul sedintelor m-am mai confruntat cu stari de anxietate insa nu la acelasi nivel de intensitate. Este foarte important si starea pe care o ai si ti-o dai pe parcursul sedintelor, trebuie sa fiti pozitivi si increzatori, este greu dar nu imposibil. Recomand cu tarie aceste sedinte deoarece acum ma simt foarte bine, reusesc sa tin sub control in cazul in care cumva se ivesc, insa va pot spune ca ma simt foarte foarte bine. Pot ramane singura, calatoresc singura si ma bucur de viata din nou.
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: atac de panica si anxietate

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Octavia, ma bucur mult sa citesc despre experienta ta pe Forum. Intr-adevar, starile de neliniste si anxietate netratate pot avea consecinte foarte neplacute asupra functionarii si capacitatii de a ne bucura in viata de zi cu zi.

Te felicit ca ai luat decizia de a apela la ajutor, desi erai sceptica, dar si ca ai muncit si ai lucrat cu gandurile tale asa incat sa poti invata sa controlezi incet incet aceste stari atat de neplacute.

Cu siguranta ca experienta ta ii va incuraja pe multi sa nu mai traiasca cu frica si sa caute ajutor.

Sper sa auzim de bine in continuare!

Irina Paraschiv
Psihoterapeut
+4 0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
www.psihosolutii.ro
www.gandestesanatos.ro
alexandru28
Mesaje: 3
Membru din: Joi Mai 22, 2014 8:14 am

Re: atac de panica si anxietate

Mesaj de alexandru28 »

Mergeti cu incredere pe acesti psihoterapeuti nemaipomeniti.Cereti ajutor si nu va fie rusine,teama sau sa fiti sceptici.Eu am avut atacuri de panica si stari de anxietate timp de 3 ani si ceva.Nu puteam iesi din casa,nu puteam sa merg nicaieri singur si abia mergeam si insotit de cineva.Drumurile lungi erau o povara pentru mine,dar si cele mai banale lucruri mi se pareau greu de facut.Aveam o frica enorma,atacuri de panica,not in gat,senzatie de rau,ameteli,greata,parca nu mai puteam sa respir.Imi era frica,teama de orice.Am stat nopti intregi si am cautat pe net si am gasit acest site.Multumesc lui Dumnezeu ca lam gasit si de la primele 3 sedinte gratuite am inteles ce se intampla cu mine.Apoi am continuat sedintele cu Dr Psiholog Alice Marasescu care ma ajutat enorm de mult sa scap de toate aceste stari.Toate starile de panica si anxietate sau diminuat foarte mult si acum sunt mult mai bine.Stiu cum sa reactionez cand astfel de stari si cel mai important sa ma bucur de viata!Nu ezitati sa cereti ajutor acestor psihologi minunati si veti vedea cum viata voastra se va schimba!Sa auzim numai de bine!
Scrie răspuns