Atacuri de panica

andrasile
Mesaje: 1
Membru din: Joi Ian 30, 2014 1:06 pm

Atacuri de panica

Mesaj de andrasile »

Buna ziua!Ma numesc Andrada si de 4 ani ma lupt cu atacurile de panica...totul a inceput acum vreo 4 ani,pe atunci si fumam,nu prea mancam,beam foarte multe energizante.m-am dat jos din pat,am vrut sa ma duc in bucatarie cand deodata am lesinat,am cazut jos tin sa mentionez ca am avut si o scapare mica de fecale...eram cu tata acasa,el m-a si ridicat si m-a dus la spital.acolo mi-au pus o perfuzie dupa care mi-au dat drumul acasa...totul a fost cat de cat ok dupa ce am plecat.Am fost bine pana intr-o zi cand iar mi-i s-a facut rau...si de atunci au inceput atacurile de panica,frica aceea ca iar o sa mi-i se intample,ca iar o sa ajung la spital,inima imi bate tot mai tare,simt ca ma racesc...simt furnicaturi pe fata,mi-i se intuneca privirea si pana la urma lesin daca nu reusesc sa ma controlez.Am fost la neurolog pentru ca aveam si niste dureri foarte mari de cap...mi-a dat un tratament epileptic,alprazolam,orfiril,tanakan,lamotrigina,astea m-au ajutat cat de cat dar degeaba ca tot nu am scapat.Ma simt foarte rau,simt ca nu am nici un chef de nimic,nu mai ies din casa,nu mai ies cu prietenii,ma sperii din orice...ma simt rau de tot,cateodata as vrea sa mor ca sa scap odata de toate astea.Si cand ma duc la medic nici nu mai stiu cum sa-i explic cum ma simt ca trec prin toate starile..cateodata parca nu realizez ce se intampla,parca nici nu stiu cine sunt si ce fac...am fost la alt neurolog care mi-a dat Neurooptimizer,dar inainte de a lua tratamentul m-a trimis la cardiolog care nu mi-a gasit nimic,am fost la un psihiatru care mi-a spus ca sunt atacuri de panica si ca am nevoie de sedinte..inca nu am inceput tratamentul cu neuroptimizer,dar as vrea sa incerc.Nu stiu ce sa mai fac...in august m-am casatorit,as vrea si eu sa am un copil,sa fiu cum am fost odata.Va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat.Va multumesc
Psiholog Roxana Petrus
Mesaje: 37
Membru din: Vin Aug 02, 2013 1:37 pm

Re: Atacuri de panica

Mesaj de Psiholog Roxana Petrus »

Draga Andrada,

Imi imaginez ca nu ti-a fost usor sa te confrunti cu acesta stari si simptome de atat de mult timp. Stiu ca ele sunt chinuitoare si iti afecteaza viata intr-un mod negativ si imi pare rau ca treci prin aceasta situatie.

Ma bucur ca ai apelat la acest program de terapie online pentru ca te va ajuta sa intelegi mai bine ce se intampla cu tine, cum apar si se mentin aceste stari si ce poti face pentru a invata sa iti controlezi gandurile si simptomele. Am observat ca ai completat completat o fisa pentru tine. Ca sa poti beneficia in continuare de explicatiile si de interventia specializata pentru dificultatile cu care te contrunti, este nevoie sa apesi pe butonul de „Salveaza si treci la urmatoarea sedinta”.

Asa cum a scris si colega mea, atacurile de panica sunt o problema des intalnita, dar oamenii pot invata cu ajutorul terapiei cum sa le controleze, cum sa ajunga sa se simta mai bine si sa se bucure de oamenii si de lucrurile frumoase din vietile lor.

Iti stau la dispozitie pentru orice intrebari sau nelamuriri. Iti doresc o zi frumoasa!
Psihoterapeut Roxana Petrus
Email: roxana.petrus@psihosolutii.ro
Telefon: 0757381077
Niknik
Mesaje: 1
Membru din: Lun Apr 14, 2014 11:59 am

Re: Atacuri de panica

Mesaj de Niknik »

Mi-a placut intotdeauna emotia , este vorba de acea emotie profunda care te face sa plutesti undeva dincolo de realitatea palpabila. M-am delectat, ani la rand, cu emotia strecurata in sanul meu de zambetul inocent al unui copil, de floarea de cais ce plesneste de viata in mireasma primaverii, de linistea asurzitoare a noptilor de vara, de la tara, de apa marii ce mangaie nisipul la mal.
Toate acestea, pe langa multe altele,care formeaza bucuriile vietii mi-au fost rapite treptat si apoi dintr-o data de fricile, spaimele care au fost pecursorii atacurilor de panica.
In acel moment, in acele momente te simti singur. Esti tu si spaimele tale, care dintr-o data au pus stapanire pe tine si te chinuie cu o durere, care de multe ori o intrece pe cea fizica. Incetul cu incetul aceste spaime te seaca de energie, te obosesc si pe zi ce trece iti creioneaza un viitor tot mai cenusiu.
Atunci, in acele momente de deruta daca spaimele iti vor lasa ragazul necesar te vei intreba: De ce eu? Si nu vei avea poate puterea de unul singur sa spui : De ce nu! Si astfel viata ta nu mai e viata ta, pentru ca tu nu mai esti tu, esti prizonierul propriei tale minti, simulacrul celui care ai fost candva si palida umbra a celui care, de fapt, ar trebui sa fi.
De aceea daca treci prin astfel de momente de ce sa nu intinzi mana, intr-un act disperat, ca aceasta sa fie prinsa de cineva care te va ajuta sa ajungi la liman.
Acest cineva nu poate fi decat terapeutul, iar din punctual meu de vedere si in ceea ce ma priveste terapia cognitiv-comportamentala este cea mai eficienta metoda prin care poti reusi sa combati anxietatea, depresia, atacurile de panica.
Pentru mine cele doua luni de sedinte au fost ca niste calatorii pe taramul propriile spaime, care m-au terorizat nu putin timp. Din fiecare data veneam din aceste calatorii mai puternic, intrucat reusind sa-mi infrunt propriile spaime, am ajuns sa fiul stapanul lor, ci nu invers.
Pentru acest lucru multumesc psihologului Roxana Petrus care a fost si este alaturi de mine.
De aceea sfatul meu este, pentru cei care trec prin astfel de stari si vor sa fie ceea ce au fost candva si poate inca ceva in plus, sa recurga la terapie pentru ca numai in acest fel se pot reda, in primul rand lor insisi, familiei si nu in ultimul rand societatii.
Psiholog Roxana Petrus
Mesaje: 37
Membru din: Vin Aug 02, 2013 1:37 pm

Re: Atacuri de panica

Mesaj de Psiholog Roxana Petrus »

Buna ziua,

Ma bucur ca ati reusit sa scrieti pe forum si sa impartasiti experienta dumneavoastra cu atat de multi oameni care cauta ajutor aici.

Nu pot decat sa va spun cat de bine imi pare ca ati ajuns sa puteti spune ca ati reusit sa deveniti stapanul acestor spaime si frici si ca acum sititi ca dumneavoastra sunteti in controlul lor. Lupta pe care ati dus-o cu anxietatea si panica, dar si cu propria persoana de multe ori, nu a fost deloc usoara. Au fost batalii greu de purtat si de castigat, dar in final, prin exercitiu si repetitie, ati iesit invingator in controlul acestor ganduri, emotii si stari suparatoare si ati ajuns sa descoperiti anumite lucruri importante despre dumneavoastra.

Imi pare bine ca le puteti da cu incredere acest sfat calduros de a apela la terapia cognitiv comportamentala si altor oameni care se confrunta cu stari similare celor prin care ati trecut si dumneavoastra.

Va doresc mult succes in tot ceea ce va propuneti si toate cele bune!
Psihoterapeut Roxana Petrus
Email: roxana.petrus@psihosolutii.ro
Telefon: 0757381077
Scrie răspuns