Anxietate generalizata

oana21dalia
Mesaje: 4
Membru din: Dum Ian 12, 2014 6:01 pm

Anxietate generalizata

Mesaj de oana21dalia »

Daca m-ai fi intrebat care sunt planurile mele de viitor acum 2 luni, ti-as fi raspuns ori internarea la spitalul de psihiatrie, ori moartea. Imi e greu sa vorbesc despre acest capitol al vietii mele. Ma aflu la al treilea episod de anxietate generalizata si dintre toate, acesta a fost cel mai rau. Nu ar fi fost asa daca nu as fi dat peste oamenii nepotriviti la inceput. Am avut toata simptomatologia descrisa de dl. Dinu. Timp de 2 luni jumate am tremurat in continuu, am transpirat, am avut pulsul 90-110, am avut bufeuri ingrozitoare si intepaturi ca de cutit si furnicaturi in tot corpul. Ce sa mai vorbesc de apasare si nod in gat si ameteli care parca nu se mai terminau. Dormeam 2-3 ore pe noapte si si acele ore nu erau altceva decat cosmaruri care ma speriau si mai tare. Intre timp am gasit un psihiatru care m-a ajutat foarte mult si un psiholog care ma indruma spre o viata mai buna. Tot ce pot sa-i sfatuiesc pe cei care sufera de aceleasi probleme ca mine este sa nu se dea batuti si sa-si caute doctorul si terapeutul potrivit si sa nu intre pe net pe forumuri pentru ca alea nu duc spre vindecare, ci doar spre prelungirea suferintei sau spre sarlatani care profita de disperarea noastra. Multumesc mult Irinei Paraschiv pentru rabdarea pe care o are cu mine si pentru faptul ca nu a renuntat la mine atunci cand eu am vrut sa renunt.
azzaleya
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Feb 08, 2014 12:33 pm

Re: Anxietate generalizata

Mesaj de azzaleya »

Oana21dalia, mare dreptate ai si te inteleg perfect, parca ai descris simptomele mele! Ma bucur sa aud ca oamenii isi revin din asa ceva cu ajutorul potrivit, prind si eu speranta! Sa auzim numai de bine!
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Anxietate generalizata

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Oana,

Ma bucur ca programul si sedintele te ajuta. Cu siguranta ca nu e mereu usor sa traiesti cu astfel de stari, insa cu ajutorul potrivit acestea pot fi controlate si deapsite pe termen lung.

Succes in continuare!

Irina Paraschiv
Psihoterapeut
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
+4 0735 884 103
www.psihosolutii.ro
www.gandestesanatos.ro
oana21dalia
Mesaje: 4
Membru din: Dum Ian 12, 2014 6:01 pm

Re: Anxietate generalizata

Mesaj de oana21dalia »

Timp de 3 saptamani m-am simtit tot mai bine, mi-am controlat starile de anxietate, totul pana ieri-dimineata cand m-am trezit intr-un nou atac de panica. M-am speriat iar foarte tare, dar cu toate ca iar am inceput sa simt furnicaturi in tot corpul si lipsa poftei de mancare pana spre seara mi-am revenit. Seara mi s-a facut foarte somn si m-am pus in pat, dar dupa ce am inchis ochii a inceput sa ma macine frica. Am facut mai multe atacuri de panica scurte si nu extrem de intense pentru ca opuneam rezistenta, incercand ca la fiecare senzatie sa-i gasesc o explicatie logica si rationala. Am luat un somnifer, dar nu am adormit, apoi am luat un Distonocalm si m-am mai linistit. Am intrat pe site de pe telefon si am citit pastilutele si tot ce m-am gandit eu ca mi-ar putea face bine si intr-un final am adormit pentru vreo 4 ore. Acum ma simt foarte obosita, dar nu pot adormi. Chiar daca ma simt rau, stiu ca imi voi reveni, daca voi avea rabdare, asa cum am inceput sa-mi revin acum 3 saptamani sau cum mi-am revenit cu 4-5 ani in urma. Si atunci am urmat un tratament si chiar si in timpul tratamentului am avut recaderi, doar ca atunci puteam dormi.
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Anxietate generalizata

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Oana,

Imi pare rau sa aud de acest episod.. intr-adevar suna a recadere. Ai facut foarte bine ne-catastrofand momentul si incercand sa citesti in continuare pastilutele si credintele rationale.

Aceste momente, desi neplacute, se pot intampla in decursul unei recuperari. Important e ca o recadere nu va fi niciodata la fel de neplacuta ca starea initiala pt ca deja stim ce se intampla atat in corpul cat si in mintea noastra. Mai mult, avand deja instrumentele de control al acestor stari, iti va fi mult mai usor sa treci peste.

Nu ezita sa ma contactezi pentru orice nelamurire si succes!

Irina Paraschiv
Psihoterapeut
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
+4 0735 884 103
www.psihosolutii.ro
www.gandestesanatos.ro
Scrie răspuns