Atac de panica, agorafobie

danadumi
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Oct 12, 2013 10:11 pm

Atac de panica, agorafobie

Mesaj de danadumi »

Buna ziua. Timp de 3 ani am avut atacuri de panica, din ce in ce mai intense si mai dese, nu puteam sa ies din casa singura, nu puteam sa merg pe strada, la cumparaturi. Credeam ca nimeni si nimic nu ma poate ajuta. Insa, am apelat la psihoterapie pentru a reusi sa scap de atacurile de panica , sa invat sa le contolez si sa redevin ceea ce am fost. Inainte de a aparea aceste probleme eram un om normal, sanatos, plin de viata, cu vise... Imi doream sa fiu libera, sa pot merge oriunde vreau, sa fac tot ce vreau, sa imi continui viata ca un om sanatos, sa am o familie, sa ma bucur de viata.
Cu ajutorul dnei psiholog Simona Chiriluta am reusit sa scap de agorafobie si de panica. Dupa aproximativ 5 luni, pot sa spun ca sunt din nou eu, asa cum eram inainte de aparitia acestor atacuri de panica, pot sa fac ce-mi doresc, sa merg unde vreau singura, fara sa am nevoie sa ma insoteasca cineva. Am reusit ! Toti putem sa scapam de aceste probleme cu vointa, rabdare si ajutor de specialitate. Multumesc doamnei psiholog Simona Chiriluta pentru ca m-a ajutat si m-a invatat sa fiu din nou un om normal, sa ma bucur de viata. Sanatate multa tuturor !
ruxandra 12
Mesaje: 7
Membru din: Mie Feb 12, 2014 3:25 pm

Re: Atac de panica, agorafobie

Mesaj de ruxandra 12 »

Felicitari.esti o luptatoare ..Si eu am trecut prin astea..am apelat la acest program si am scapat ..dar fiindca prin ce am trecut pentru mine a fost ceva ce ma speriat foarte tare cateodata traiesc cu impresia ca iar imi va fi rau..Si in mintea mea au inceput niste intrebari despre viata.Poate sunt normale tinand cont ca 4 luni am renuntat la tot si eram o povara.as vrea sa te intreb pe tine daca ai trecut prin aceste faze si cum leai uitat..tin sa mentionez ca am circa 2 luni decand am inceput incet incet sami revin
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Atac de panica, agorafobie

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Ruxandra,

Felicitari pentru faptul ca ai reusit sa controlezi niste stari atat de neplacute! Este o mare reusita! Nu uita insa ca aceste stari au aparut ca urmare a unei perioade mai lungi de interpretat situatii intr-un mod eronat si irational. E nevoie de o perioada mai lunga si de exercitii zilnice asa incat sa deprinzi abilitatea de a gandi rational.
Nu te descuraja daca mai apar ganduri - important este sa stii sa le raspunzi rational si sa le controlezi cat mai bine. In timp si cu exercitiul dintr-un program structurat de psihoterapie acest lucru se va intampla.

Mult succes in continuare!

Irina Paraschiv
Psihoterapeut
004 0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
Www.psihosolutii.ro
Www.gandestesanatos.ro
Psiholog Simona Chiriluta
Mesaje: 37
Membru din: Mar Ian 24, 2012 7:25 pm

Re: Atac de panica, agorafobie

Mesaj de Psiholog Simona Chiriluta »

Dana, te felicit si eu alaturi de Ruxandra pentru reusita. Ai lucrat mult si ai fost perseverenta si acest lucru s-a vazut in rezultate!
Succes in continuare si sper sa ne mai auzim doar pentru a ne povesti de bine :)

Psiholog Simona Chiriluta
ruxandra 12
Mesaje: 7
Membru din: Mie Feb 12, 2014 3:25 pm

Re: Atac de panica, agorafobie

Mesaj de ruxandra 12 »

Multumesc frumos pentru sfaturi..Tin sa cred ca in fiecare pers exista un mic erou dar trebuie sal gasim in adancul nostru..Cu siguranta ne vom auzi intr-un timp scurt cu rezultate uimitoare..Tin sa mentionez ca perioada recuperatorie nu am folosit niciun medicament sau calmant..Parerea mea este ca medicamentul nu are rezultat decat daca uh vrei
B3b3lusha000
Mesaje: 2
Membru din: Dum Iul 14, 2013 10:36 pm

Re: Atac de panica, agorafobie

Mesaj de B3b3lusha000 »

Buna ziua! Vad ca suntem cativa anxiosi pe aici...din pacate. Ma regasesc in multe din povestile voastre, totul a inceput acum 2 ani, cand am avut primul atac de panica, nici nu stiam ce este, eram sigura ca e starea de dinainte de moarte. Imi faceam rugaciunea, in drum spre spital. Acesta a fost inceputul. Au urmat drumuri multe spre spital, analize, doctori. Este groaznic! m-am ~controlat~ din cap pana in picioare, nu mi-a iesit nicio boala care sa corespunda cu simptomele mele, mici ~scapari~ pe ici pe colo, ca fiecare. O lipsa de calciu, o sinuzita, spondiloza, dar care cu putin tratament se tin in frau. Dar simptomele mele tot nu dispareau. Am apelat la psiholog, am facut terapie congnitiv comportamentala, fara rezultat. Ce e de facut? va rog ajutati-ma, imi este frica sa ies din casa,ma simt bolnava, ma simt cazuta de pe Luna,nu stiu cine sunt, ma simt ciudata fata de ceilalti, nu inteleg ce este viata si pentru ce traim. Daca oricum vom muri... Poate sa imi spuna cineva daca e de la anxietate toata dezordinea asta din capul meu? Sau ce este de fapt? Psihologul mi-a zis ca este anxietatea urmata de atacuri de panica si agorafobie. Va rog sa imi spuneti daca ati trecut prin asemenea stari, si ce ati facut in privinta asta, multumesc.
Psiholog Roxana Niculescu
Mesaje: 27
Membru din: Vin Oct 28, 2011 1:35 pm

Re: Atac de panica, agorafobie

Mesaj de Psiholog Roxana Niculescu »

Buna ziua,
Imi pare rau ca treceti prin aceste stari si ca va simtiti asa rau.
Cred ca va este dificil si este necesar sa continuati lupta cu anxietatea si panica, deoarece, mai devreme sau mai tarziu veti invinge.
Echipa noastra de psihologi urmeaza protocoale stiintifice pentru tratarea acestor stari si simptome si lucreaza cu responsabilitate pentru a ajuta fiecare persoana in parte.
Aceasta dezordine pe care o descrieti este foarte des intalnita in anxietate, insa cu psihoterapie si perseverenta va puteti regasi claritatea in gandire.
Daca aveti intrebari ma puteti contacta oricand si sper sa apelati la ajutorul nostru cat mai curand.
Psiholog Roxana Niculescu
0722.762.805
B3b3lusha000
Mesaje: 2
Membru din: Dum Iul 14, 2013 10:36 pm

Re: Atac de panica, agorafobie

Mesaj de B3b3lusha000 »

Multumesc pentru raspuns, cum pot lua legatura cu dumneavoastra? trebuie sa sun la acest numar de telefon? vreau sa urmez terapia
Psiholog Roxana Niculescu
Mesaje: 27
Membru din: Vin Oct 28, 2011 1:35 pm

Re: Atac de panica, agorafobie

Mesaj de Psiholog Roxana Niculescu »

Buna ziua,
Ma puteti contacta la telefon: 0722.762.805.
Numai bine!
Roxana Niculescu
Anamaria24
Mesaje: 1
Membru din: Vin Aug 08, 2014 11:55 am

Re: Atac de panica, agorafobie

Mesaj de Anamaria24 »

Buna.
Si eu sunt anxioasa si am atacuri de panica. Le constientizez si stiu ca trebuie sa am o gandire pozitiva, insa nu reusesc. In urma cu 10 ani, pe cand eram studenta in primul an, am mai trecutprintr-o perioada cand aveam un nod in gat ( din cauza caruia am slabit ft tare si nu ma puteam despatti de sticla de apa, lucru pe care il fac si acum) . Aveam atacuri de panica si imi era i permanenta teama ca o boala cumplita nu e descoperita inca. Acum dupa atata timp, senzatiile au revenit. S-a adaugat senzatia de sufocare, parca nu am suficient aer de respirat, nu suport caldura deloc, mi-e teama sa ies din casa ca nu cumva sa mi se faca rau si ma sufoc in masina . Rezist pa timpul zilei, am senzatia ca sunt bine, insa spre seara apar atacurile de panica, nelinistea, fobiile...
Ce sfaturi imi dati? E depresie? Anxietate? Se poate trata fata medicamente? In cat timp? Recidiveaza? Multumesc
Scrie răspuns