Frica

andreea20
Mesaje: 1
Membru din: Mar Apr 29, 2014 2:32 pm

Frica

Mesaj de andreea20 »

Buna ziua. Ma numesc Andreea si am 24 de ani si ma confrunt cu un atac de panica. Totul a inceput acum 3 ani cand de la teama de a nu lua un examen a inceput sa se instaleze atacul de panica sunt forma unei irealitati. Deodata am simtit ca totul nu mai este normal si ca nu mai gandesc bine. Am urmat sedinte de pshihoterapie si pana la urma mi-am revenit. Acum o luna totul a inceput de la o raceala ca nu stiam ce am si am inceput sa ma panichez gandindu-ma ca am vreo boala grava si ca mi se poate intampla ceva grav. De fiecare data cand ma doare ceva ma gandesc la ce e mai rau. In tot acest timp nu m.am putut sa ma odihnesc cum trebuie de frica ca cv se intampla. Din aceasta cauza acum mi s-a declansat iar senzatia de irealitate si imi este frica ca o sa innebunesc si ca nu mai ies niciodata din asta. Sunt constienta ca astea sunt doar in capul meu avand in vedere ca am mai trecut prin asta si stiu ca s.a rezolvat. Acum nimic nu ma mai bucura....incerc sa imi reiau activitatile si sa fiu din nou cum eram dar nu mai reusesc. Nu stiu cum sa procedez
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Frica

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Andreea,

Imi pare rau sa aud ca te confrunti cu aceste stari si ma bucur ca ai mai apelat inca o data la psihoterapie. Am vazut ca ai parcurs primele sedinte, asa incat stii ca anxietatea cu care te confrunti este cauzata de un anumit mod de a interpreta si evalua situatiile problematice cu care te poti confrunta.
Ce iti recomand este un program structurat de psihoterapie cognitiv comportamentala - acesta are rezultatele cele mai bune in tratarea acestor tipuri de stari.

Din sedinta a 7a a acestui program com incepe impreuna sa vedem care sunt gandurile care iti cauzeaza aceste stari si apoi sa le schimbam asa incat sa poti controla cat mai bine aceste emotii negative.

Mult succes si sper sa am ocazia sa te ajut in a depasi aceasta perioada.

Irina Paraschiv
Psihoterapeut
+4 0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
www.psihosolutii.ro
www.gandestesanatos.ro
floringligor
Mesaje: 29
Membru din: Vin Iul 06, 2012 10:22 am

Re: Frica

Mesaj de floringligor »

Buna Andreea! Imi pare rau si mie ca te confrunti cu o astfel de problema. Eu din cate vad te-ai confruntat cu mai multe stari de panica si nu doar cu un atac de panica :)! Si eu am urmat acest program si in timp (prin munca, rabdare, si o gramada de recaderi) am "revenit" la "normal". In primul rand un sfat pe care sa-l scrii undeva ca evreii cele 10 porunci: STOP FIGHTING Anxiety! There is nothing wrong with you! - singurul lucru care nu e in regula cu tine este ca...tu consideri ca e ceva in neregula cu tine. Ceea ce e fals. DAR, e suficient sa crezi foarte puternic asta pentru ca starile de panica sa se perpetueze. De ce? Pentru ca atunci cand crezi cu tarie asta, sistemul nervos va fi tot timpul in alerta, in stress iar aceasta il sensibilizeaza devenind mai departe foarte sensibil la stress si la anxietate. Este vorba aici de o sensibilitate exagerata a sist.nervos generata de stresul credintei irationale ca "Ceva nu e in regula cu mine" care genereaza suplimentar anxietate mare...Un cerc vicios. Iar legat de senzatia de derealizare/depersonalize/dream-like state este pentru ca sist. nervos e supra-incarcat datorita reactiei naturale de frica si pur si simplu intra intr-un soi de shut-down temporar, pentru a se proteja: dar sa nu-ti fie frica, n-o sa intre in shut-down total :) Am experientat destul de mult acest simptom si-ti pot spune cu mana pe inima ca nu m-i s-a intamplat nimic si nu inseamna ca atunci cand simti asta este dovada sigura ca vei innebuni sau vei trece intr-o stare de derealizare de unde sa nu te mai intorci. Persoanele care experienteaza atacuri de panica sunt la capatul opus al nebuniei, adica sunt prea sanatosi mental. Si TE ASIGUR ca oricat de rau te-ai simti, organismul e la fel de puternic ca o stanca si mintea e la fel de sanatoasa ca a celorlalti oameni sanatosi la cap :) Deci: simptomele sunt simptome de stress-overload si nu sunt in nici un fel periculoase si nici nu vei ajunge la nebunie sau colaps fizic/psihic, oricat te-ai agita/consuma/stresa din cauza asta. Incearca in timp, sa te convingi ca nu e nimic in neregula cu tine! Ataca activ credintele irationale. ACTIONEAZA si nu face TESTE. ACCEPTA panica in viata ta. Te asigur ca daca o sa accepti anxietatea ca parte integranta din fiinta ta, fara a lupta impotriva ei...te vei recupera si nu va mai fi asta o problema pt tine vre-o data! ;) Mult success si sa auzim numai de bine!
PS: Simptomele de panica sunt inconfortabile, dar nu sunt in nici un fel periculoase nici dovada unui pericol iminent!
andpro
Mesaje: 15
Membru din: Lun Aug 05, 2019 9:42 am

Re: Frica

Mesaj de andpro »

@floringligor
Salut Florin - am citit toate postarile tale si le gasesc foarte interesante si pline de experienta - de care avem cu totii nevoie aici. cum te simti in prezent? sper ca iti este bine. Eu ma aflu in etapa de psihoterapie parca am facut ceva progrese dar cred ca ma confrunt acum cu o recadere. Mi-ar place foarte mult sa-ti scriu pe email mai detaliat pentru ca as avea foarte multe sa te intreb. Ar fi super daca mi-ai lasa o adresa de email pe care sa-ti scriu. mersi
Marius10
Mesaje: 1
Membru din: Lun Sep 27, 2021 5:07 pm

Re: Frica

Mesaj de Marius10 »

Salut manumesc marius si am atcuri de panica cate o data incerca sa ma ia frica simt mana amortita picioru la fek nam stare rabdar cate o data
Scrie răspuns