BUNA

cristian b
Mesaje: 1
Membru din: Mar Iun 24, 2014 10:06 am

BUNA

Mesaj de cristian b »

MA NUMESC CRISTIAN, AM 43 DE ANI,MA CONFRUNT DE MAI BINE DE 10 ANI CU ATACUL DE PANICA, NU PERMANENT, AM AVUT PERIOADE CAND MA SIMTEAM MAI BINE, DAR DE LA UN TIMP AU INCEPUT DIN CE IN CE MAI DES. PRIMUL ATAC DE PANICA L-AM AVUT PRIN 2003 , LUCRAM IN GERMANIA IN CONDITII FORTE GRELE, SURMENAJ, OBOSEALA, EFORT FIZIC SI PSIHIC FOARTE MARE. DE ATUNCI PARCA NU MAI SUNT ACELASI OM, PARCA MI-E FRICA SA TRAIESC, AM SI DIVORTAT DIN ACELASI MOTIV. AM AVUT DE SUFERIT SI PE PLAN PROFESIONAL. AM INCERCAT SA REZOLV ACEASTA PROBLEMA CU MEDICAMENTE (XANAX) DAR PARCA NICI ASTEA NU MAI AU EFECT. MI-AM FACUT TOATE ANALIZELE INCLUSIV RMN SI COMPUTER TOMOGRAF IN AUSTRIA ( ACOLO MUNCESC ACUM , O LUNA ACOLO O LUNA ACASA). TOATE ANALIZELE AU IESIT BUNE, MAI PUTIN O SINUSITA MAXILARA. MEDICII DE ACOLO AU PUS SIMPTOMELE PE CARE LE AVEAM PE ACEST DIAGNOSTIC. ( MAI PRECIS AVEAM AMETELI SI MI-A CRESCT TENSIUNEA BRUSC , ASA AM AJUN ACOLO LA SPITAL). IN CONTINUARE AM RAMAS CU AMETELI SI PIERDEREA ECHILIBRULUI, AUD ZGOMOTE IN URECHI UN VAJAIT MAI EXACT, MAI ALES SEARA SI DIMINEATA. ACESTE AMETELI PARCA MI-LE-AS INDUCE SINGUR, DACA NU MA GANDESC PARCA NU AM NIMIC, DAR FARA SA VREAU GANDUL IMI ZBOARA ACOLO.CHIAR NU STIU CE SA MAI FAC , MAI ALES CA MA SIMT DIN CE IN CE MAI RAU, AM UITAT SA VA SPUN CA SUNT SI CLAUSTROFOB, SI AM IMPRESIA CA SI ACEASTA CAUZA MI-A DECLANSAT ACEASTE STARI IN ULTIMA VREME, DEOARECE CALATORIND MULT IN AUSTRIA UNDE SUNT F MULTE TUNELE (NU MA SIMT DELOC CONFORTABIL CAND TREC PE ACOLO), ASA AM AJUNS SA IMI FIE SI MAI RAU .VA ROG MULT DACA PUTETI SA MA AJUTATI. VA MULTUMESC.
Psiholog Roxana Petrus
Mesaje: 37
Membru din: Vin Aug 02, 2013 1:37 pm

Re: BUNA

Mesaj de Psiholog Roxana Petrus »

Buna ziua,

Imi pare rau sa aud ca va confruntati cu aceste stari suparatoare de atat de mult timp. Imi imaginez ca va este foarte greu sa traiti cu aceste atacuri de panica si cu aceasta claustrofobie care va afecteaza viata intens.

Asa cum ati scris si dumneavoastra, in ceea ce priveste atacul de panica, gandurile sunt foarte importante in declansarea si mentinerea acestor simptome si astfel este nevoie sa invatati cum sa ajungeti sa controlati aceste ganduri pentru a va putea controla aceste stari chinuitoare.

Am vazut ca v-ati facut o fisa pentru dumneavoastra. Va rog sa parcurgeti cele 3 sedinte gratuite din program pentru a putea avea parte de interventie specializata pentru starile pe care le resimtiti. In sedinta 3 veti avea un articol in care veti intelege mai bine ce se intampla in mintea si in corpul dumneavoastra atunci cand simtiti panica.

Atacurile de panica sunt o problema des intalnita, dar oamenii pot reusi cu ajutorul terapiei sa le controleze, sa ajunga sa se simta mai bine si sa se bucure de tot ce este frumos in vietile lor.

Va stau la dispozitie pentru orice intrebari sau nelamuriri. Putem comunica in fisa dumneavoastra in acea sectiune de „Comunicare cu psihoterapeutul” in care gasiti mesajele mele si ma puteti contacta si la numarul de telefon 0757381077. Va doresc o zi frumoasa!
Psihoterapeut Roxana Petrus
Email: roxana.petrus@psihosolutii.ro
Telefon: 0757381077
emilutmilut
Mesaje: 1
Membru din: Dum Iul 06, 2014 8:40 pm

Re: BUNA

Mesaj de emilutmilut »

Buna ziua, va deranjez si eu cu o intrebare, notitele din jurnalul nostru, sunt citite de psihologul nostru pt a ne ajuta???
Psiholog Roxana Petrus
Mesaje: 37
Membru din: Vin Aug 02, 2013 1:37 pm

Re: BUNA

Mesaj de Psiholog Roxana Petrus »

Buna seara,

Psihologul care va preia fisa poate sa vada ceea ce scrieti in aceasta sectiune de jurnal. Eu am preluat fisa dumneavoastra si am acces la acea sectiune, precum si la cea de "Comunicare cu psihoterapeutul" in care va si trimit mesaje si citesc ceea ce notati dumneavoastra acolo si voi incerca sa va raspund la intrebarile si nelamuririle adresate in cel mai scurt timp posibil. V-am trimis un mesaj in fisa dumneavoastra legat de ceea ce ati notat.

Ma bucur ca ati accesat si sectiunea de forum si va incurajez sa cititi si experientele altor clienti care scriu aici si sa vedeti modul in care terapia cognitiv-comportamentala i-a ajutat.

Va doresc o seara frumoasa!
Psihoterapeut Roxana Petrus
Email: roxana.petrus@psihosolutii.ro
Telefon: 0757381077
Scrie răspuns