Atac de panica, agorafobie si anxietate..trio "perfect"

IoanaMra11
Mesaje: 1
Membru din: Mar Iul 29, 2014 3:39 pm

Atac de panica, agorafobie si anxietate..trio "perfect"

Mesaj de IoanaMra11 »

Buna ziua. As dori si eu niste sfaturi despre cum as putea depasi aceste stari ingrozitoare de panica. Sunt foarte speriata si mi-e greu sa-mi traiesc viata normal. Am doar 20 de ani, ani in care...am avut parte de multe greutati si obstacole. In urma cu 9 luni parintii mei au decis sa isi separe drumurile, eu impreuna cu mama si cei doi frati mai mici am decis sa ne mutam in chirie. Pana in luna martie, eu am suportat toate cheltuielile de la chirie pana la consum si mancare, pentru ca in prima luna mama nu putea sa iasa din casa din cauza lui tata ca o ameninta si o urmarea. Au fost nenumarate episoade in care mama a fost batuta si amenintat de tata si eu in rand cu ea. Apoi, in luna martie am decis sa plec in Germania la munca pentru ca nu mai faceam fata chestuielilor lunare. Ajunsa in Germania, am inceput munca, am lucrat 3 luni intr-un restaurant ca ajutor de bucatar, lucram 10-12 ore pe zi si aveam un liber la 2 saptamani. Bani de acolo eu nu am vazut, sefii incepeau sa se poarte aiurea si ma acuzau de fel si fel de lucruri care nu erau adevarate si nu erau fondate. Dupa 3 luni am decis sa plec, si am mers la "iubitul" meu din acea perioada. Acolo am lucrat in gradinile oamenilor, scoateam buruieni in soare la 38-39 de grade. Adus-o asa 2 luni, ca la final cand trebuia sa imi dea banii, sefu mi-a inmanat banii si "iubitul" meu mi i-a luat si m-a batut cand am intrebat de ce. Intr-un final l-am mintit ca am probleme acasa si trebuie neaparat sa ajung acasa si mi-a dat 300 de euro de drum. Acasa am ajuns doar cu banii de consum, chiria inca e neplatita, fapt pentru care proprietarul ne-a dat termen 10 zile sa parasim apartamentul. In ziua in care am aflat asta, am avut primul atac de panica. Ameteli, calduri si frisoane, buricele degetelor mi s-au albastrit, nu mai aveam aer, si aveam tot felul de ganduri ca "daca merg acum acasa si ma omor? daca ma spanzur ? daca ma arunc de la etajul 4? daca, daca, daca" si azi am fost la psihiatru si mi-a dat magne b6, diazepam si inca un medicament care inca nu e aparut pe piata si farmacista l-a comandat. Eu cred ca, pe langa medicamente, am nevoie de niste sfaturi din partea dumneavoastra...
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Atac de panica, agorafobie si anxietate..trio "perfect"

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Ioana,

Imi pare rau sa aud ca te confrunti cu aceste stari de panica - imi dau seama ca iti e greu si ma bucur ca ai apelat la ajutorul nostru. Vad ca deja ai parcurs cele 3 sedinte din program.
Asa cum ai vazut in aceste sedinte, aceste stari sunt produse de o interpretare eronata atat a senzatiilor fizice pe care le simtim intr-o stare de panica sau anxietate cat si a unor situatii neplacute prin care trecem.
Aceste stari nu iti pot face rau fizic, insa e nevoie de un program structurat de psihoterapie cognitiv comportamentala pentru a reusi sa inveti sa le controlezi si sa le depasesti cat mai bine.
Acest program este dezvoltat special pentru a ajuta persoanele care trec prin aceste stari.Impreuna cu un psihoterapeut vei reusi sa intelegi cat mai bine ce se intampla in mintea si corpul tau atunci cand ai aceste senzati si ganduri neplacute, iar apoi veti lucra impreuna asa incat sa inveti sa le controlezi si sa depasesti cat mai repede.
E pacat sa traiesti cu ele cand esti tanara si ai toata viata inainte.

Eu sunt aici pentru orice nelamurire.
O zi frumoasa!
Irina Paraschiv
Psihoterapeut
+4 0735 884 103
www.psihosolutii.ro
www.gandestesanatos.ro
Scrie răspuns